Ruotsissa maksaminen?

osmo67

Hei! Olen menossa Ruotsiin viikoksi, ja mietin, toimiiko pankkikortit Ruotsissa? Entä maksupääte, osaako sellaista käyttää jos ei osaa ruotsia juuri ollenkaan? Tai onko Ruotsi vielä niin juntti maa, että heillä toimii käteinen?

27

4243

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Laiva-matkailusta-kun

      Kysy asiaa laivan neuvonnasta

      • ihan-selvää

        ... siansaksaako väännät !


    • osmo67

      Missä se neuvonta on?

    • uskallatko.mennä

      Joka maassa toimii käteinen. Automaateilla voi kieleksi valita englannin.

    • Tyhmä-saa-tyhmää

      Näitä provoja!

      Mitä jos vaan otat kortit mukaan ja vaikka viisisataa euroa. On siellä Tukholmassa pankkeja.

      • klamilanosmo54

        699


      • Ihan-liikaa
        klamilanosmo54 kirjoitti:

        699

        Jotenkin epäilen. Ihan liian suuri pankkilukumäärä. Melkein 700. Ei ole todellista. Luku jää kaksinumeroiseksi.


    • KivatTipit

      Kortit toimii hyvin, eikä pientenkään maksujen maksaminen kortilla aiheuta kitinää.
      Jossain kaupoissa maksupääte taisi kysyä, että onko näkyvä summa ok (svenska, ellei ennalta valinnut lontoota), ennen credit-debit kysymystä ja pinniä. Ravintoloissa kysyy usein ensin tippiä, siihen ei kannata vastata 9999...

    • PankklitaiLuottto

      Hei, huomattava vaan se seikka että raha on kruunu ei euro vaikka Eurooppaa. Kortilla voi valita kummalla maksaa ja myös pankki puoli tai luotto ominaisuus. Suosittelen !!

    • Tyhmä-provo

      Voi näitä provoilijoita!

      Oiskohan tuo kysymys viisaista esittää omalle pankille? Hehän sen toiminnasta vastaavat.

    • Maailman_matkaaaaaja

      Ikävä kyllä suomalaisilla korteilla ei voi maksaa Ruotsissa kuin todella harvoissa paikoissa. Eli suomalainen Visa tai Mastercard ei toimi Ruotsissa. Lisäksi automaateista ei saa nostettua suomalaisilla korteilla rahaa. Kannattaa siis varata paljon rahaa mukaan ja pitää niitä lompakossa takataskussa.

    • Suomalaiset Visa Debit, MasterCard Debit ja Visa Electron toimii Ruotsissa. Ruotsi on luopumassa muutenkin käteisestä lähes kokonaan joten korttimaksu on jopa suotavaa. Ruotsin osaaminen on plussaa, mutta englannillakin pärjää.

    • mmono

      Olen Käynyt usein Tukholmassa aina olen maksanut kortilla joka on suomalainen op kortti. Maksu toimii joko vilauttamalla pienet summat suuremmat kuten Suomessaakin. Kävin myös vessassa siihekin kävi kortti. Kaikki tapahtuu samoin kuin Suomessa! Saat kuitin joka on muuttanut kruunut euroiksi automaattisesti. Kurssi on virallinen kurssi, edullisempi kuin laivalla vaihto! Ei muutakuin maksamaan kortilla. Ps, Torilla ei jokaisella ole päätettä.

      • 7546934

        Eurot käy kaikissa pohjois-maissa. Kurssia vähän nipistävät.


    • Taisi-olla-pontevaa

      Jaha, joku sanonut näköjään mielipiteensä maksamistavasta.

    • 75858576

      Euro kelpaa. Kurssia vähän nipistävät mutta tulee halvemmaksi kuin valuutan vaihtaminen. Sama koskee Norjaa.

    • 758489995

      Eurot kelpaa. Kurssia vähän nipistävät, mutta niin vähän ettei kannata sen takia valuuttaa vaihtaa.

    • 6573737

      Eurot käy, vähän nipistävät kurssia.

      • Mahtaneeko

        Luuletko, että kysyjä ymmärtää?


      • osmo67
        Mahtaneeko kirjoitti:

        Luuletko, että kysyjä ymmärtää?

        En vieläkään ymmärtänyt, voitko toistaa? -ap


      • 6573737
        osmo67 kirjoitti:

        En vieläkään ymmärtänyt, voitko toistaa? -ap

        voin toistaa:
        Eurot käy, vähän nipistävät kurssia.


    • Karl-Alfred

      Omin käsin onneen jos ei seuraa löydy, tänään ei toiminut Master Card :(

    • Cashfree

      Eikai se masteri toimi jos luottoraja punaisella tai tilillä ei katetta.
      Monissa paikoissa Tukholmassa näkee että ravintola tai kauppa on cash free, eli vain korttimaksut hyväksytään.

    • tamppi

      Pankkikorti ja Visa käy

    • Matkaillija

      Visa black card toimii varmasti kaikkialla. Suosittelen sitä jos on mahdollisuus se saada.

    • Anonyymi

      Maksamiseen tarvitaan rahaa tai katetta tilillä tai toimiva luottokortti. Kun nuo puuttuvat, täytyykin kysellä.

    • Anonyymi

      Ruotsissa käteistä käytetään vähemmän kuin Suomessa. Käteisen käytössä ei kuitenkaan ole mitään "junttia".

    Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kanki kovana; ei tiedä pornovideoista mitään

      Kaikkosen erityis­avustajan asunnossa kuvattiin pornoa. Väittää ettei tiedä asiasta yhtään mitään. https://www.is.fi/po
      Maailman menoa
      121
      6030
    2. Halaisin sua mies

      Jos voisin 💗
      Ikävä
      29
      2120
    3. Onkohan meillä kummallakin joku pakkomielle toisiimme

      Vähän luulen että on..
      Ikävä
      177
      1952
    4. Ei monet elä kuin alle 60 v, mikä vaikuttaa?

      gulp, gulp.. Juice Leskinen eli 56 vuotta. Matti Nykänen eli 55 vuotta. Topi Sorsakoski eli 58 vuotta.
      Maailman menoa
      66
      1114
    5. Mitä tämä on

      Ajatella, olen viimeksi nähnyt sinua melkein vuosi sitten ohimennen. Ja silloinkin sinä välttelit minua. En ole kuullut
      Tunteet
      10
      1113
    6. Hyvää yötä kaivatulleni

      En pysty tekemään kokemaan mitään sielussa tuntuvaa, syvää, vaikuttavaa, ilman että rinnastan sen sinuun. Niin kävi tänä
      Tunteet
      24
      997
    7. Olen valmis

      Kohtaamaan sinut tänä kesänä, jos sellainen sattuma osuu kohdalleni.
      Ikävä
      73
      987
    8. Nyt on konstit vähänä.

      Nimittäin tuulivoiman vastustajilla, kun pitää perättömiä ilmiantoja tehdä. Alkaa olla koko vastustajien sakki leimattu,
      Kiuruvesi
      24
      902
    9. Tilinpäätösvaltuusto 27.5

      Samalla viimeinen kokous ennen uudenvaltuustokauden alkamista. Vanhat antavat itselleen erinomaiset arvosanat, ja siirty
      Pyhäjärvi
      42
      897
    10. Hevoset ajoteillä Karhulanvaaralla

      Minkä ihmeen takia osaamattomat ihmiset tuovat hevosia ajoteille ja pyöräteille? Eilen oli kolari lähellä tämän takia. I
      Suomussalmi
      12
      765
    Aihe