Ruotsissa maksaminen?

osmo67

Hei! Olen menossa Ruotsiin viikoksi, ja mietin, toimiiko pankkikortit Ruotsissa? Entä maksupääte, osaako sellaista käyttää jos ei osaa ruotsia juuri ollenkaan? Tai onko Ruotsi vielä niin juntti maa, että heillä toimii käteinen?

26

4109

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Laiva-matkailusta-kun

      Kysy asiaa laivan neuvonnasta

      • ihan-selvää

        ... siansaksaako väännät !


    • osmo67

      Missä se neuvonta on?

    • uskallatko.mennä

      Joka maassa toimii käteinen. Automaateilla voi kieleksi valita englannin.

    • Tyhmä-saa-tyhmää

      Näitä provoja!

      Mitä jos vaan otat kortit mukaan ja vaikka viisisataa euroa. On siellä Tukholmassa pankkeja.

      • klamilanosmo54

        699


      • Ihan-liikaa
        klamilanosmo54 kirjoitti:

        699

        Jotenkin epäilen. Ihan liian suuri pankkilukumäärä. Melkein 700. Ei ole todellista. Luku jää kaksinumeroiseksi.


    • KivatTipit

      Kortit toimii hyvin, eikä pientenkään maksujen maksaminen kortilla aiheuta kitinää.
      Jossain kaupoissa maksupääte taisi kysyä, että onko näkyvä summa ok (svenska, ellei ennalta valinnut lontoota), ennen credit-debit kysymystä ja pinniä. Ravintoloissa kysyy usein ensin tippiä, siihen ei kannata vastata 9999...

    • PankklitaiLuottto

      Hei, huomattava vaan se seikka että raha on kruunu ei euro vaikka Eurooppaa. Kortilla voi valita kummalla maksaa ja myös pankki puoli tai luotto ominaisuus. Suosittelen !!

    • Tyhmä-provo

      Voi näitä provoilijoita!

      Oiskohan tuo kysymys viisaista esittää omalle pankille? Hehän sen toiminnasta vastaavat.

    • Maailman_matkaaaaaja

      Ikävä kyllä suomalaisilla korteilla ei voi maksaa Ruotsissa kuin todella harvoissa paikoissa. Eli suomalainen Visa tai Mastercard ei toimi Ruotsissa. Lisäksi automaateista ei saa nostettua suomalaisilla korteilla rahaa. Kannattaa siis varata paljon rahaa mukaan ja pitää niitä lompakossa takataskussa.

    • Suomalaiset Visa Debit, MasterCard Debit ja Visa Electron toimii Ruotsissa. Ruotsi on luopumassa muutenkin käteisestä lähes kokonaan joten korttimaksu on jopa suotavaa. Ruotsin osaaminen on plussaa, mutta englannillakin pärjää.

    • mmono

      Olen Käynyt usein Tukholmassa aina olen maksanut kortilla joka on suomalainen op kortti. Maksu toimii joko vilauttamalla pienet summat suuremmat kuten Suomessaakin. Kävin myös vessassa siihekin kävi kortti. Kaikki tapahtuu samoin kuin Suomessa! Saat kuitin joka on muuttanut kruunut euroiksi automaattisesti. Kurssi on virallinen kurssi, edullisempi kuin laivalla vaihto! Ei muutakuin maksamaan kortilla. Ps, Torilla ei jokaisella ole päätettä.

      • 7546934

        Eurot käy kaikissa pohjois-maissa. Kurssia vähän nipistävät.


    • Taisi-olla-pontevaa

      Jaha, joku sanonut näköjään mielipiteensä maksamistavasta.

    • 75858576

      Euro kelpaa. Kurssia vähän nipistävät mutta tulee halvemmaksi kuin valuutan vaihtaminen. Sama koskee Norjaa.

    • 758489995

      Eurot kelpaa. Kurssia vähän nipistävät, mutta niin vähän ettei kannata sen takia valuuttaa vaihtaa.

    • 6573737

      Eurot käy, vähän nipistävät kurssia.

      • Mahtaneeko

        Luuletko, että kysyjä ymmärtää?


      • osmo67
        Mahtaneeko kirjoitti:

        Luuletko, että kysyjä ymmärtää?

        En vieläkään ymmärtänyt, voitko toistaa? -ap


      • 6573737
        osmo67 kirjoitti:

        En vieläkään ymmärtänyt, voitko toistaa? -ap

        voin toistaa:
        Eurot käy, vähän nipistävät kurssia.


    • Karl-Alfred

      Omin käsin onneen jos ei seuraa löydy, tänään ei toiminut Master Card :(

    • Cashfree

      Eikai se masteri toimi jos luottoraja punaisella tai tilillä ei katetta.
      Monissa paikoissa Tukholmassa näkee että ravintola tai kauppa on cash free, eli vain korttimaksut hyväksytään.

    • tamppi

      Pankkikorti ja Visa käy

    • Matkaillija

      Visa black card toimii varmasti kaikkialla. Suosittelen sitä jos on mahdollisuus se saada.

    • Anonyymi

      Maksamiseen tarvitaan rahaa tai katetta tilillä tai toimiva luottokortti. Kun nuo puuttuvat, täytyykin kysellä.

    Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työsuhdepyörän veroetu poistuu

      Hallituksen veropoliittisen Riihen uutisia: Mitä ilmeisimmin 1.1.2026 alkaen työsuhdepyörän kuukausiveloitus maksetaan
      Pyöräily
      65
      3502
    2. Ruumis kanavassa

      Mikä juttu eilen ollut poliisit palokunta ambulanssi ja ruumis auto sillalla. Tekikö itsemurhan
      Suomussalmi
      28
      3011
    3. Pieni nainen, paras nainen

      Näin se nyt vaan on. Mieheltä
      Ikävä
      121
      2376
    4. Tapani Kiminkine n on ammuttu Helsingissä

      Kertoo poliisilähteet...
      Maailman menoa
      12
      1464
    5. Onko tässä paljon lääkettä..

      Keski-ikäselle 43v Ketipinor 100mg Brintellix 10mg Venlafaxin 75mg Xanor 1mg Propral 40mg Xatral CR 10mg Esomepratsol 4
      Ikävä
      228
      1452
    6. Ei mitään menetettävää

      Arvostin ja kunnioitin sun tunteita. Menit nyt liian pitkälle. Mulla ei ole enää mitään menetettävää ja sä tulet sen huo
      Ikävä
      163
      1346
    7. Oi! Jorma Uotinen ja Helena Lindgren paljastivat yllätysuutisen: "Rakkaudella"

      Professori, tanssija, koreografi, Tanssii Tähtien Kanssa -tuomari Jorma Uotinen ja Suomen meikkitaiteen pioneeri, laulaj
      Suomalaiset julkkikset
      12
      1098
    8. Mitä sä ajattelet

      Musta tällä hetkellä? Onko vihaa, rakkautta vai halu vältellä jotta unohtaa
      Ikävä
      74
      989
    9. Pakko tulla tänne

      jälleen kertomaan kuinka mahtava ja ihmeellinen sekä parhaalla tavalla hämmentävä nainen olet. En ikinä tule kyllästymää
      Ikävä
      39
      932
    10. Riittäisi juoruakkoille puhumista tässä kylässä

      On mennyt mahottomaksi touhut. Taksi renki kuskaa akkaansa töihin lienekkö mitään lupaa yrittäjältä tähän touhuun. Kylän
      Hyrynsalmi
      13
      822
    Aihe