Ruotsissa maksaminen?

osmo67

Hei! Olen menossa Ruotsiin viikoksi, ja mietin, toimiiko pankkikortit Ruotsissa? Entä maksupääte, osaako sellaista käyttää jos ei osaa ruotsia juuri ollenkaan? Tai onko Ruotsi vielä niin juntti maa, että heillä toimii käteinen?

29

5008

    Vastaukset 29

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Laiva-matkailusta-kun

      Kysy asiaa laivan neuvonnasta

      • ihan-selvää

        ... siansaksaako väännät !


    • osmo67

      Missä se neuvonta on?

    • uskallatko.mennä

      Joka maassa toimii käteinen. Automaateilla voi kieleksi valita englannin.

    • Tyhmä-saa-tyhmää

      Näitä provoja!

      Mitä jos vaan otat kortit mukaan ja vaikka viisisataa euroa. On siellä Tukholmassa pankkeja.

      • klamilanosmo54

        699


      • Ihan-liikaa
        klamilanosmo54 kirjoitti:

        699

        Jotenkin epäilen. Ihan liian suuri pankkilukumäärä. Melkein 700. Ei ole todellista. Luku jää kaksinumeroiseksi.


    • KivatTipit

      Kortit toimii hyvin, eikä pientenkään maksujen maksaminen kortilla aiheuta kitinää.
      Jossain kaupoissa maksupääte taisi kysyä, että onko näkyvä summa ok (svenska, ellei ennalta valinnut lontoota), ennen credit-debit kysymystä ja pinniä. Ravintoloissa kysyy usein ensin tippiä, siihen ei kannata vastata 9999...

    • PankklitaiLuottto

      Hei, huomattava vaan se seikka että raha on kruunu ei euro vaikka Eurooppaa. Kortilla voi valita kummalla maksaa ja myös pankki puoli tai luotto ominaisuus. Suosittelen !!

    • Tyhmä-provo

      Voi näitä provoilijoita!

      Oiskohan tuo kysymys viisaista esittää omalle pankille? Hehän sen toiminnasta vastaavat.

    • Maailman_matkaaaaaja

      Ikävä kyllä suomalaisilla korteilla ei voi maksaa Ruotsissa kuin todella harvoissa paikoissa. Eli suomalainen Visa tai Mastercard ei toimi Ruotsissa. Lisäksi automaateista ei saa nostettua suomalaisilla korteilla rahaa. Kannattaa siis varata paljon rahaa mukaan ja pitää niitä lompakossa takataskussa.

    • Suomalaiset Visa Debit, MasterCard Debit ja Visa Electron toimii Ruotsissa. Ruotsi on luopumassa muutenkin käteisestä lähes kokonaan joten korttimaksu on jopa suotavaa. Ruotsin osaaminen on plussaa, mutta englannillakin pärjää.

    • mmono

      Olen Käynyt usein Tukholmassa aina olen maksanut kortilla joka on suomalainen op kortti. Maksu toimii joko vilauttamalla pienet summat suuremmat kuten Suomessaakin. Kävin myös vessassa siihekin kävi kortti. Kaikki tapahtuu samoin kuin Suomessa! Saat kuitin joka on muuttanut kruunut euroiksi automaattisesti. Kurssi on virallinen kurssi, edullisempi kuin laivalla vaihto! Ei muutakuin maksamaan kortilla. Ps, Torilla ei jokaisella ole päätettä.

      • 7546934

        Eurot käy kaikissa pohjois-maissa. Kurssia vähän nipistävät.


    • Taisi-olla-pontevaa

      Jaha, joku sanonut näköjään mielipiteensä maksamistavasta.

    • 75858576

      Euro kelpaa. Kurssia vähän nipistävät mutta tulee halvemmaksi kuin valuutan vaihtaminen. Sama koskee Norjaa.

    • 758489995

      Eurot kelpaa. Kurssia vähän nipistävät, mutta niin vähän ettei kannata sen takia valuuttaa vaihtaa.

    • 6573737

      Eurot käy, vähän nipistävät kurssia.

      • Mahtaneeko

        Luuletko, että kysyjä ymmärtää?


      • osmo67
        Mahtaneeko kirjoitti:

        Luuletko, että kysyjä ymmärtää?

        En vieläkään ymmärtänyt, voitko toistaa? -ap


      • 6573737
        osmo67 kirjoitti:

        En vieläkään ymmärtänyt, voitko toistaa? -ap

        voin toistaa:
        Eurot käy, vähän nipistävät kurssia.


    • Karl-Alfred

      Omin käsin onneen jos ei seuraa löydy, tänään ei toiminut Master Card :(

    • Cashfree

      Eikai se masteri toimi jos luottoraja punaisella tai tilillä ei katetta.
      Monissa paikoissa Tukholmassa näkee että ravintola tai kauppa on cash free, eli vain korttimaksut hyväksytään.

    • tamppi

      Pankkikorti ja Visa käy

    • Matkaillija

      Visa black card toimii varmasti kaikkialla. Suosittelen sitä jos on mahdollisuus se saada.

    • Anonyymi

      Maksamiseen tarvitaan rahaa tai katetta tilillä tai toimiva luottokortti. Kun nuo puuttuvat, täytyykin kysellä.

    • Anonyymi

      Ruotsissa käteistä käytetään vähemmän kuin Suomessa. Käteisen käytössä ei kuitenkaan ole mitään "junttia".

    • Anonyymi

      Toimii ihan samalla lailla kuin Suomessakin.

    • Anonyymi

      Eivät ne toimi.

    Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Anteeksi arkuuteni

      Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän
      Ikävä
      49
      956
    2. Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?

      Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll
      Iisalmi
      15
      848
    3. Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.

      https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl
      Maailman menoa
      501
      788
    4. kenen näköinen

      kaivattusi on ?
      Ikävä
      46
      717
    5. Mikä on ollut

      Söpöintä välillämme?
      Ikävä
      42
      654
    6. Hyvännäköinen pakkaus

      Olet hyvännäköinen pakkaus nainen.
      Ikävä
      37
      599
    7. Tykkäätköhän vielä minusta?

      Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin
      Ikävä
      30
      596
    8. Vihervasemmistofeministinaisasianaiset

      Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE
      Sinkut
      169
      536
    9. Olet ihana

      Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩‍❤️‍👩❤️😼😘
      Ikävä
      37
      530
    10. Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?

      Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan
      Maailman menoa
      56
      487
    Aihe