Ruotsissa maksaminen?

osmo67

Hei! Olen menossa Ruotsiin viikoksi, ja mietin, toimiiko pankkikortit Ruotsissa? Entä maksupääte, osaako sellaista käyttää jos ei osaa ruotsia juuri ollenkaan? Tai onko Ruotsi vielä niin juntti maa, että heillä toimii käteinen?

28

4470

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Laiva-matkailusta-kun

      Kysy asiaa laivan neuvonnasta

      • ihan-selvää

        ... siansaksaako väännät !


    • osmo67

      Missä se neuvonta on?

    • uskallatko.mennä

      Joka maassa toimii käteinen. Automaateilla voi kieleksi valita englannin.

    • Tyhmä-saa-tyhmää

      Näitä provoja!

      Mitä jos vaan otat kortit mukaan ja vaikka viisisataa euroa. On siellä Tukholmassa pankkeja.

      • klamilanosmo54

        699


      • Ihan-liikaa
        klamilanosmo54 kirjoitti:

        699

        Jotenkin epäilen. Ihan liian suuri pankkilukumäärä. Melkein 700. Ei ole todellista. Luku jää kaksinumeroiseksi.


    • KivatTipit

      Kortit toimii hyvin, eikä pientenkään maksujen maksaminen kortilla aiheuta kitinää.
      Jossain kaupoissa maksupääte taisi kysyä, että onko näkyvä summa ok (svenska, ellei ennalta valinnut lontoota), ennen credit-debit kysymystä ja pinniä. Ravintoloissa kysyy usein ensin tippiä, siihen ei kannata vastata 9999...

    • PankklitaiLuottto

      Hei, huomattava vaan se seikka että raha on kruunu ei euro vaikka Eurooppaa. Kortilla voi valita kummalla maksaa ja myös pankki puoli tai luotto ominaisuus. Suosittelen !!

    • Tyhmä-provo

      Voi näitä provoilijoita!

      Oiskohan tuo kysymys viisaista esittää omalle pankille? Hehän sen toiminnasta vastaavat.

    • Maailman_matkaaaaaja

      Ikävä kyllä suomalaisilla korteilla ei voi maksaa Ruotsissa kuin todella harvoissa paikoissa. Eli suomalainen Visa tai Mastercard ei toimi Ruotsissa. Lisäksi automaateista ei saa nostettua suomalaisilla korteilla rahaa. Kannattaa siis varata paljon rahaa mukaan ja pitää niitä lompakossa takataskussa.

    • Suomalaiset Visa Debit, MasterCard Debit ja Visa Electron toimii Ruotsissa. Ruotsi on luopumassa muutenkin käteisestä lähes kokonaan joten korttimaksu on jopa suotavaa. Ruotsin osaaminen on plussaa, mutta englannillakin pärjää.

    • mmono

      Olen Käynyt usein Tukholmassa aina olen maksanut kortilla joka on suomalainen op kortti. Maksu toimii joko vilauttamalla pienet summat suuremmat kuten Suomessaakin. Kävin myös vessassa siihekin kävi kortti. Kaikki tapahtuu samoin kuin Suomessa! Saat kuitin joka on muuttanut kruunut euroiksi automaattisesti. Kurssi on virallinen kurssi, edullisempi kuin laivalla vaihto! Ei muutakuin maksamaan kortilla. Ps, Torilla ei jokaisella ole päätettä.

      • 7546934

        Eurot käy kaikissa pohjois-maissa. Kurssia vähän nipistävät.


    • Taisi-olla-pontevaa

      Jaha, joku sanonut näköjään mielipiteensä maksamistavasta.

    • 75858576

      Euro kelpaa. Kurssia vähän nipistävät mutta tulee halvemmaksi kuin valuutan vaihtaminen. Sama koskee Norjaa.

    • 758489995

      Eurot kelpaa. Kurssia vähän nipistävät, mutta niin vähän ettei kannata sen takia valuuttaa vaihtaa.

    • 6573737

      Eurot käy, vähän nipistävät kurssia.

      • Mahtaneeko

        Luuletko, että kysyjä ymmärtää?


      • osmo67
        Mahtaneeko kirjoitti:

        Luuletko, että kysyjä ymmärtää?

        En vieläkään ymmärtänyt, voitko toistaa? -ap


      • 6573737
        osmo67 kirjoitti:

        En vieläkään ymmärtänyt, voitko toistaa? -ap

        voin toistaa:
        Eurot käy, vähän nipistävät kurssia.


    • Karl-Alfred

      Omin käsin onneen jos ei seuraa löydy, tänään ei toiminut Master Card :(

    • Cashfree

      Eikai se masteri toimi jos luottoraja punaisella tai tilillä ei katetta.
      Monissa paikoissa Tukholmassa näkee että ravintola tai kauppa on cash free, eli vain korttimaksut hyväksytään.

    • tamppi

      Pankkikorti ja Visa käy

    • Matkaillija

      Visa black card toimii varmasti kaikkialla. Suosittelen sitä jos on mahdollisuus se saada.

    • Anonyymi

      Maksamiseen tarvitaan rahaa tai katetta tilillä tai toimiva luottokortti. Kun nuo puuttuvat, täytyykin kysellä.

    • Anonyymi

      Ruotsissa käteistä käytetään vähemmän kuin Suomessa. Käteisen käytössä ei kuitenkaan ole mitään "junttia".

    • Anonyymi

      Toimii ihan samalla lailla kuin Suomessakin.

    Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      51
      2304
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      27
      1294
    3. Aavistatko että moni tietää

      Vai ollaanko hyvin vedätetty pokerinaamalla. No kun vähiten odotat niin yllätämme sinut
      Ikävä
      87
      1086
    4. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      55
      1012
    5. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      159
      967
    6. Yritin saada

      Vastauksia mutta et voinut olla rehellinen ja kaiken kannoin yksin. Halusin kovasti ymmärtää mutta en voi enää ymmärtää.
      Ikävä
      11
      924
    7. Onko vielä

      mahdollista nähdä?
      Rakkaus ja rakastaminen
      68
      893
    8. Kronikat..

      Mikä hele… on tää yks kronikat mikä suoltaa facessa kaikkea julkaisua ja AINA samoista firmoista imatralla??? Eikö ne mu
      Imatra
      10
      833
    9. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      22
      833
    10. Täällä istun ja mietin

      Miten paljon haluaisin katsoa sinua juuri niin kuin haluaisin katsoa sinua. Rakastavin silmin. Näkisit vihdoin senkin pu
      Ikävä
      50
      796
    Aihe