Keittiön poistohormi EI30

Jeremiesope

Liestituulettimen poistohormiin liittyen kysymystä.

Vanha rintamamiestalo jossa keittiöstä lähtee välikattoon asbestikanava (sen ajan ilmanvaihtokanava) joka liittyy savupiippuun jossa hormi ilmanvaihdolle.

Voinko liittää tuohon asbestikanavaan liestituulettimen ja johtaa tuota kautta käryt piippuun ja pihalle. Jos kyseessä olisi tavallinen ilmastointiputki niin sehän pitää eristää välikatossa jotta paloluokkavaatimus EI30 täyttyy. Eli tarvitseeko tuo välikatossa menevä harmaa asbestikanava vielä eristää jos liitän liesituulettimen suoraan siihen?

6

407

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kanavatsolmussa

      Mistäs sinä olet tuon EI30-vaatimuksen repäissyt? Se liittyy eri palo-osastojen läpi meneviin kanaviin, jos sinulla ei ole yläkerrassa erillistä asuntoa niin ei mitään tuollaista vaatimusta ole. Tuollainen rintamamiesalo on yhtä, iloisesti palavaa, P3:sta koko talo.

      Sen kuin liität vain sinne mistä käryt menevät ulos talosta.

      • määräyksistä_repäisty

        Yläpohjassa/kylmässä ullakkotilassa pitää tuo EI30 olla joka tapauksessa.


      • Kellokornera

        Eli tarviiko kanava eristää vai ajaako saman asian asbestiputki jo itsessään?


      • täsmällinen_vastaus

        Riippuu kanavan sijainnista.


      • Jeousf

        Kanava menee välikatossa villojen, puruken ja puhallusvillan seassa.


      • NickNailer
        Jeousf kirjoitti:

        Kanava menee välikatossa villojen, puruken ja puhallusvillan seassa.

        Itse olen joutunut kaivamaan uretaaniin reiät palovillaa varten. Käytännössä PIR ei pala, vaan se korkeintaan hiiltyy. Sillä ei sitten ole mitään tekemistä rakennusmääräysten kanssa, koska uretaania ei ole luokiteltu tuohon tarkoitukseen. Jos haluan lopputarkastukset läpi, niin vuoraan keittiön poistoputken palovillalla.

        Kondensaation estämiseksi koko kylmällä ullakolla kulkeva osuus kannattaa eristää. Muussa tapauksessa poistoputki saattaa jopa osallistua maustamiseen.

        Keittiö on vielä helppo ooppera. Savupiippu on astetta vaikeampi (ei liian vähän, eikä liikaa palovillaa).


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      73
      3390
    2. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      62
      2614
    3. Hei........

      Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.
      Ikävä
      58
      2308
    4. Heilutetaanko peittoa hieman

      Heilutetaan peittoa vähän ;3
      Ikävä
      71
      2279
    5. Mitä sanoa pituudeksi näillä mittaustuloksilla?

      Jos jossain tarttee ilmoittaa pituus sentin tarkkuudella? Mitattu neljästi virallisesti ja mittaustulokset on olleet 1
      Sinkut
      91
      2237
    6. Kaipaan sua, Ope

      Mietin, että ajatteletko sinä minua?..
      Ikävä
      42
      1753
    7. Tilanteesi nyt?

      Kysymys otsikossa
      Suhteet
      43
      1692
    8. Mä en jaksa suojella sua enää

      Oot osa mun tarinaa ja ensirakkaus 🩷🌈 Olisiko niin kauheata, jos muutkin ystävämme tietäisivät? Se on jo niin vanha ”t
      Ikävä
      14
      1363
    9. EU:n uusin idea - jatkossa joudut tunnistautumaan kun katsot PORNOA!

      "Pornon katsominen muuttuu täysin Euroopan komissio on kehittänyt sovelluksen, jolla internetin käyttäjä voi todistaa p
      Maailman menoa
      148
      1320
    10. Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis

      Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu
      Maailman menoa
      177
      1315
    Aihe