Liestituulettimen poistohormiin liittyen kysymystä.
Vanha rintamamiestalo jossa keittiöstä lähtee välikattoon asbestikanava (sen ajan ilmanvaihtokanava) joka liittyy savupiippuun jossa hormi ilmanvaihdolle.
Voinko liittää tuohon asbestikanavaan liestituulettimen ja johtaa tuota kautta käryt piippuun ja pihalle. Jos kyseessä olisi tavallinen ilmastointiputki niin sehän pitää eristää välikatossa jotta paloluokkavaatimus EI30 täyttyy. Eli tarvitseeko tuo välikatossa menevä harmaa asbestikanava vielä eristää jos liitän liesituulettimen suoraan siihen?
Keittiön poistohormi EI30
6
399
Vastaukset
- Kanavatsolmussa
Mistäs sinä olet tuon EI30-vaatimuksen repäissyt? Se liittyy eri palo-osastojen läpi meneviin kanaviin, jos sinulla ei ole yläkerrassa erillistä asuntoa niin ei mitään tuollaista vaatimusta ole. Tuollainen rintamamiesalo on yhtä, iloisesti palavaa, P3:sta koko talo.
Sen kuin liität vain sinne mistä käryt menevät ulos talosta.- määräyksistä_repäisty
Yläpohjassa/kylmässä ullakkotilassa pitää tuo EI30 olla joka tapauksessa.
- Kellokornera
Eli tarviiko kanava eristää vai ajaako saman asian asbestiputki jo itsessään?
- täsmällinen_vastaus
Riippuu kanavan sijainnista.
- Jeousf
Kanava menee välikatossa villojen, puruken ja puhallusvillan seassa.
- NickNailer
Jeousf kirjoitti:
Kanava menee välikatossa villojen, puruken ja puhallusvillan seassa.
Itse olen joutunut kaivamaan uretaaniin reiät palovillaa varten. Käytännössä PIR ei pala, vaan se korkeintaan hiiltyy. Sillä ei sitten ole mitään tekemistä rakennusmääräysten kanssa, koska uretaania ei ole luokiteltu tuohon tarkoitukseen. Jos haluan lopputarkastukset läpi, niin vuoraan keittiön poistoputken palovillalla.
Kondensaation estämiseksi koko kylmällä ullakolla kulkeva osuus kannattaa eristää. Muussa tapauksessa poistoputki saattaa jopa osallistua maustamiseen.
Keittiö on vielä helppo ooppera. Savupiippu on astetta vaikeampi (ei liian vähän, eikä liikaa palovillaa).
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Olet minua
vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va1673468- 152136
Mies pyysi rahaa
Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?2231490Jos tapaisimme uudelleen?
niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J701251- 441221
- 371131
Mites nyt suu pannaan
Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va381073Taas Lieksassa tyritty
Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke1361031- 471004
Nähdäänkö ensi viikolla
paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.411000