Uusi nuohooja oli sitä mieltä, että takka pitäisi kunnostaa, ei ole turvallinen, ja mainitsi käyttökiellonkin. Nuohoustodistukseen, kun sitä myöhemmin katsoin, hän ei ollut merkinnyt mitään takasta. Itselleni jäi epäselväksi, missä turvallisuusriski piilee.
Nyt mietin, onko takka käyttökiellossa vai ei. Aion pyytää muurarin katsomaan takkaa ja arvioimaan mahdollista korjausta (ja sen tarvetta!), mutta ongelmana on tällä hetkellä tiukka talous. Ja kylmä talo.
Kertokaa te viisaammat, joilla on tällaisesta kokemusta: jos nuohooja asettaa tulisijan käyttökieltoon, hänen pitäisi ilmeisesti antaa tämä myös kirjallisesti tiedoksi tulisijan omistajalle? Ja jos se nyt vaikka unohtui häneltä, eikö hän silti tee ilmoitusta pelastusviranomaisille? Tuleeko minulle silloin postissa pelastuslaitokselta ilmoitus käyttökiellosta, vai miten tämä menee?
Tulisijan käyttökieltoko?
5
266
Vastaukset
- Uusintakäynti
Pyydä toinen nuohooja käymään, äläkä puhu mitään edellisen kommenteista. Jos siltäkin tulee vastaava kommentti niin kysy mikä siinä mättää. Samanlainen tuomio tuli 15v sitten koulunpenkiltä valmistuneelta nuohoojalta ja 30k€:n lasku olusi tullut piipun korjauksesta. Seuraavana vuonna toinen nuohooja kehui hormin kuntoa. Nyt on maalämpö joten ei oo enää ajankohtainen, mut 15v mentiin korjaustuomion ja käyttökieltouhkailun jälkeen.
- Hvvhyvygy
Ei nuohooja pysty mitään käyttökieltoon laittamaan. Homma kuuluu viranomaiselle.
Nuohoojat eivät ole viralla.
Palotarkastaja kylläkin. - Näin_meillä_nuohotaan
Olisit antanut sille nuohoojalle alta ja päältä niin olisi asia kunnossa.
Tykkäävät nuohota joka paikan. - punainen_kukko
Ota iso palovakuutus ja eikun lämmittämään.
PS. Sitä vakuutusta ei välttämättä tarvitse maksaa ja se on silti voimassa. - kerrostaloonTakasHopiHop
Voi voi voi, avuttomille ei sovi omassa talossa asuminen. Eihän noin voi toimia, eikö tämän ketjun aloittaja ymmärrä, että vastaa itse talostaan, eikä anna nokisutarin pompotella, olisi edes tajunnut kysyä perusteluita.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 925298
- 564141
- 252239
Etsin vastaantulevista sua
Nyt kun sua ei oo, ikävöin sua niin v*tusti. 😔Jokaisesta etsin samoja piirteitä, samantyyppistä olemusta, samanlaista s282078Kaikesta muusta
Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko161815- 151474
Ajatteletko koskaan
Yhteisiä työvuosia ja millaista silloin oli? Haluaisin palata niihin vuosiin 🥹321293Tekis mieli lähestyä sua
Mutta pelkään että peräännyt ja en haluis häiritä sua... En tiedä mitä tekisin olet ihana salaa sua rakastan...💗201076T, miten mun pitäis toimia
Olen niin toivottoman ihastunut suhun...ollut jo liian,monta,vuotta. Lähestynkö viestillä? Miten? Sun katse...mä en kest431001- 211000