Opiskelu sairaanhoitajaksi

Kertokaa minkä pituisia päiviä teillä on ollut ja jos haluat niin kerro myös koulu missä opiskelit. Tiesikö kaikki päivät etukäteen valmiiksi vai tuliko päivän aikana yllätyksiä ja joutuikin jäämään pidemmäksi aikaa? Töiden ja lemmikkien takia tässä mietiskelen asiaa :) Muutenkin saa jakaa kokemuksia sairaanhoitajaksi opiskelusta!
6392
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Koulua oli ma - pe noin klo 8-16, hiukan vaihdellen. Illat ja viikonloput vapaat, paitsi lukemista, kirjallisia töitä ym.

Harjoittelu on sitten asia erikseen.

Aluksi kannattaa keskittyä pelkkään opiskeluun.

Äänestä

Aika hyvin pystyi itse valitsemaan kursseja ja säätämään päivän pituutta. Opiskelut on mitoitettu täysaikaisesti, mutta jos valitsee monimuotototeutuksia ja verkkokursseja, niitä voi tehdä muulloinkin kuin 8-16 välillä arkisin. Harjoitteluissa on läsnäolopakko ja tunnit lasketaan työvuorolistan mukaan.

Äänestä

Opiskelen monimuoto-opintoina. Opiskeluun kuuluu lähipäiviä, etäpäiviä, intensiiviviikkoja ja harjoitteluja.

Lähipäivinä on opetusta 2 päivänä viikossa 8-16. Lisäksi menee aikaa matkoihin. Moni hoitoalan työssä oleva pitää viikon vapaapäivät lähipäivinä ja on viikonloput töissä.

Loput 3 päivää viikossa opiskellaan etänä. Etäpäivinä ei yleensä ole pakollisia sovittuja aikoja milloin pitää olla verkossa paikalla, mutta joskus on ja ne sovitaan kurssilla. Etäpäivien aikana menee opiskeluun 8 tuntia, mutta itse voi päättää mihin aikaan opiskelee, eikä mene aikaa matkoihin. Joillakin työpaikoilla saa yövuorossa tehdä opiskelutehtäviä, jos on hiljaista.

Intensiiviviikkoja on pari kertaa vuodessa, silloin on työpajoja, simulaatioita tai muita pakollisia harkkoja koululla koko viikon 8-16. Ne ilmoitetaan etukäteen. Intensiiviviikkojen aikana ei minusta voi käydä töissä, vaikka kyllähän sitkeimmät on käyneet yöllä töissä ja tulleet aamulla suoraan yövuorosta kouluun. Monet pitää intensiiviviikkojen aikana vuosilomapäiviä.

Harjoitteluja on puolet opiskeluista, paikalla ollaan ohjaajan työvuorojen mukaan täydet päivät, ei yövuoroja. Harjoittelujaksojen aikana ei voi käydä lisäksi muualla töissä. Se on varmasti kielletty jo potilasturvallisuuden vuoksikin. Harjoittelujaksojen ajaksi pitää ottaa töistä vapaata.

Päivät tietää yleensä etukäteen valmiiksi. Ei ole tullut suuria yllätyksiä,. Joskus me jäädään muuten vain tekemään ryhmätyötä kirjastoon koulupäivän jälkeen.

Mitä lemmikkejä sulla on? Vaatiiko ne paljon hoitoa?

Äänestä
  • Hei

    Kiitos vastauksesta vaikka olenkin menossa ihan päiväopiskeluihin. Minulla on kaksi koiraa, mutta tarvittaessa saan kavereita niitä ulkoiluttamaan jos päivät ovat pitkiä. En kuitenkaan haluaisi, että joka viikko näin tarvitsisi välttämättä tehdä... Olen toki varautunut, että lääkärinluentoja saattaa olla iltaisin ja joudun heti koirat jättämään yksin kun olen ne koulupäivän jälkeen lenkkeilyttänyt, mutta ei se ole ongelma.

    Äänestä

  • Meillä ei ollut lääkäriluentoja. Niiden tilalla on nykyään verkkoluentoja ja sitten simulaatiohluokassa harjoituksia. Simulaatiot on päivällä ja verkosta voi kuunnella luennot koska vain ja kotonakin.

    Äänestä

Mulla on eka lukukausi takana (päiväopetus). Alkusyksystä oli aika paljon vapaata, monena viikkona oli vaan 1-3 päivää lähiopetusta. Oli paljon itsenäisiä tehtäviä ja ryhmätöitä. Joulua kohden tahti tiheni ja lopulta meillä oli aina ma-pe koulua ja pitkiä päiviä. Koulu alkoi aikaisintaan 8:30 ja saattoi kestää puoli viiteen. Viikonloput oli vapaat, mutta tentteihin tuli luettua paljon ja itsenäisiä tehtäviä oli kauheasti vapaa-ajalla.

Tuleva kevään lukukausi näyttää lukkarin puolesta epäilyttävän tyhjältä, koko kevät vaan 1-3 päivää lähiopetusta viikossa ja lyhyitä päiviä (lukuunottamatta työharjoittelua). Luultavasti tulee siis olemaan taas paljon itsenäisiä tehtäviä ja projekteja jne.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Sapou kirjoitti:

Kertokaa minkä pituisia päiviä teillä on ollut ja jos haluat niin kerro myös koulu missä opiskelit. Tiesikö kaikki päivät etukäteen valmiiksi vai tuliko päivän aikana yllätyksiä ja joutuikin jäämään pidemmäksi aikaa? Töiden ja lemmikkien takia tässä mietiskelen asiaa :) Muutenkin saa jakaa kokemuksia sairaanhoitajaksi opiskelusta!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu