Kertokaa minkä pituisia päiviä teillä on ollut ja jos haluat niin kerro myös koulu missä opiskelit. Tiesikö kaikki päivät etukäteen valmiiksi vai tuliko päivän aikana yllätyksiä ja joutuikin jäämään pidemmäksi aikaa? Töiden ja lemmikkien takia tässä mietiskelen asiaa :) Muutenkin saa jakaa kokemuksia sairaanhoitajaksi opiskelusta!
Opiskelu sairaanhoitajaksi
6
320
Vastaukset
- jojonkinaikaa
Koulua oli ma - pe noin klo 8-16, hiukan vaihdellen. Illat ja viikonloput vapaat, paitsi lukemista, kirjallisia töitä ym.
Harjoittelu on sitten asia erikseen.
Aluksi kannattaa keskittyä pelkkään opiskeluun. - kouluissaoneroja
Aika hyvin pystyi itse valitsemaan kursseja ja säätämään päivän pituutta. Opiskelut on mitoitettu täysaikaisesti, mutta jos valitsee monimuotototeutuksia ja verkkokursseja, niitä voi tehdä muulloinkin kuin 8-16 välillä arkisin. Harjoitteluissa on läsnäolopakko ja tunnit lasketaan työvuorolistan mukaan.
- laureassa
Opiskelen monimuoto-opintoina. Opiskeluun kuuluu lähipäiviä, etäpäiviä, intensiiviviikkoja ja harjoitteluja.
Lähipäivinä on opetusta 2 päivänä viikossa 8-16. Lisäksi menee aikaa matkoihin. Moni hoitoalan työssä oleva pitää viikon vapaapäivät lähipäivinä ja on viikonloput töissä.
Loput 3 päivää viikossa opiskellaan etänä. Etäpäivinä ei yleensä ole pakollisia sovittuja aikoja milloin pitää olla verkossa paikalla, mutta joskus on ja ne sovitaan kurssilla. Etäpäivien aikana menee opiskeluun 8 tuntia, mutta itse voi päättää mihin aikaan opiskelee, eikä mene aikaa matkoihin. Joillakin työpaikoilla saa yövuorossa tehdä opiskelutehtäviä, jos on hiljaista.
Intensiiviviikkoja on pari kertaa vuodessa, silloin on työpajoja, simulaatioita tai muita pakollisia harkkoja koululla koko viikon 8-16. Ne ilmoitetaan etukäteen. Intensiiviviikkojen aikana ei minusta voi käydä töissä, vaikka kyllähän sitkeimmät on käyneet yöllä töissä ja tulleet aamulla suoraan yövuorosta kouluun. Monet pitää intensiiviviikkojen aikana vuosilomapäiviä.
Harjoitteluja on puolet opiskeluista, paikalla ollaan ohjaajan työvuorojen mukaan täydet päivät, ei yövuoroja. Harjoittelujaksojen aikana ei voi käydä lisäksi muualla töissä. Se on varmasti kielletty jo potilasturvallisuuden vuoksikin. Harjoittelujaksojen ajaksi pitää ottaa töistä vapaata.
Päivät tietää yleensä etukäteen valmiiksi. Ei ole tullut suuria yllätyksiä,. Joskus me jäädään muuten vain tekemään ryhmätyötä kirjastoon koulupäivän jälkeen.
Mitä lemmikkejä sulla on? Vaatiiko ne paljon hoitoa?- Sapou
Hei
Kiitos vastauksesta vaikka olenkin menossa ihan päiväopiskeluihin. Minulla on kaksi koiraa, mutta tarvittaessa saan kavereita niitä ulkoiluttamaan jos päivät ovat pitkiä. En kuitenkaan haluaisi, että joka viikko näin tarvitsisi välttämättä tehdä... Olen toki varautunut, että lääkärinluentoja saattaa olla iltaisin ja joudun heti koirat jättämään yksin kun olen ne koulupäivän jälkeen lenkkeilyttänyt, mutta ei se ole ongelma. - onkoniitävieljossai
Meillä ei ollut lääkäriluentoja. Niiden tilalla on nykyään verkkoluentoja ja sitten simulaatiohluokassa harjoituksia. Simulaatiot on päivällä ja verkosta voi kuunnella luennot koska vain ja kotonakin.
- sh20017
Mulla on eka lukukausi takana (päiväopetus). Alkusyksystä oli aika paljon vapaata, monena viikkona oli vaan 1-3 päivää lähiopetusta. Oli paljon itsenäisiä tehtäviä ja ryhmätöitä. Joulua kohden tahti tiheni ja lopulta meillä oli aina ma-pe koulua ja pitkiä päiviä. Koulu alkoi aikaisintaan 8:30 ja saattoi kestää puoli viiteen. Viikonloput oli vapaat, mutta tentteihin tuli luettua paljon ja itsenäisiä tehtäviä oli kauheasti vapaa-ajalla.
Tuleva kevään lukukausi näyttää lukkarin puolesta epäilyttävän tyhjältä, koko kevät vaan 1-3 päivää lähiopetusta viikossa ja lyhyitä päiviä (lukuunottamatta työharjoittelua). Luultavasti tulee siis olemaan taas paljon itsenäisiä tehtäviä ja projekteja jne.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 18211326
- 575392
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html462627- 392313
Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia131811Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,441745Tiedän kuka sinä noista olet
Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta381403Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v371319Tulemmeko hyvin
Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s61246Otavassa tapahtuu!
Rakennuspalo, yläkerta tulessa. Henkirikosta epäillään. Tiettyä henkilöautoa etsitään, minkä mahdollinen epäilty ottanut261219