Vasta palattu ja muutamat tuoreet uutiset tästä hotellista: Hotellialue on laaja, useita kaksikerroksisia rivitalomaisia rakennuksia vehreän, hyvinhoidetun puutarhan sisällä. Meillä huone oli J~talossa, jonkin matkaa päärakennuksesta, lähellä rantaa. Pyysimme maatasohuonetta ja sen saimme. Oli kiva seurata "omasta pihasta" apinoiden elämää ja lintuja. Allas oli lähellä, siellä vesijumpattiin tunti joka aamu hyvätasoisessa ohjaunksessa. Rantaviiva paljastui iltaa myöten useita metrejä ja sitä oli mahtava kävellä kilometritolkulla. Meressä oli mukava kellua valkoisen lipun ollessa salossa. Parina päivänä oli kova merenkäynti ja silloin ei voinut uimista ajatella.
Hotellin aamiaisella oli ihan kattava tarjonta. Parasta olivat tuoreet smuthiet. Ulkona pystyi halutessa syömään ja ilmaviahan siellä kaikki tilat ovat. Kerran tuli metsästä apinalauma mellastamaan keskenään, lautasiakin lensi pöydiltä. Mutta hauska tapahtuma se oli. Kesyn ja kiltinoloisia apinoita asustelee hotellialueellakin pieni ryhmä. Illallinen oli kattava, kasvis~kalavaihtoehtojakin löytyi ihan hyvästi. Pari kertaa viikossa illallinen oli katettu allasalueelle ja siellä oli ohjelmaa. Mielestäni tosi hyvää oli se, että juomia ei maksettu käteisellä vaan poislähtiessä. Samoin ruoat jotka eivät huoneen hintaan kuuluneet.
Hotellin lähellä, ehkä alle kilometrin päässä on reilunkokoinen ruokamarketti, Xpress supermarket. Hotellista tien päähän ja katua vasemmalle, jota kävellen muutama sata metriä. Siinä kaupassa on tuotteissa hinnat ja kassalla saa kuitin. Esim vesi 0,5 litraa 12.00, litran mehu (kookos ananas) 62.00, pienet mehutriäpit 12.00, karkkipussi 74.00. Mehut oli raikkaita, hyviä. Sieltä saa myös hyttysrannekkeen. Toimi ainakin minulla. Tosin en hyttysiä edes nähnyt.
Rahanvaihtopisteitä saattoi löytyä puotien sisältäkin. Hotellin kaupassa kelpasi myös eorot, jopa pienet kolikot.
Huoneessa oli pieni jääkaappi, jonne sai juomat kylmään. Ilmastointi oli sekä kattoropelleri. Ei niitä käytetty, koska ilmastoon tottui hyvin pian. Lämpöä oli 36 astetta päivisin ja illat viileni 30 asteeseen. Ei kuitenkaan tuntunut tukalalle vaan miellyttävälle. Pimetessä kaskaat pitävät konserttiaan. Värikkäitä lintuja on paljon, kun keskittyy seurailemaan.
Senegambia Beach
6
479
Vastaukset 6
- kuranne
Oliko teillä merinäköala huoneesta? Osaatteko suositella jotain taloa mikä sijainniltaan paras?! Uudistettu huone on valittu.
- ekaakertaagambiaan
Kiitos aloittajalle. Kaikki tieto on tarpeen. Perjantaina lähdetään !☺
- Tokakertagambiaan
Perjantaina mekin lähdetään kolmeksi viikoksi.
- Sammari65
Kiitos paljon tiedoista. Kiva fiilistellä jo pikkuhiljaa vaikka matka onkin vasta tammikuun lopulla.
- TarinaaKoriutujalta
Enpä osaa sanoa, onko huoneesta merinäköalaa, ovat niin matalia rakennuksia. Sijainnin valintaakaan en osaa suositella. Lähellä rantaa olevat huoneet ovat kauempana päärakennuksen vieressä sijaitsevasta allasalueesta, jossa myöhään iltaisin oli ohjelmaa, äänekästäkin. Meillä J taloon ei kuulunut mitään ääniä, vain viidakkomaiset luontoäänet. Rannan allasalue hiljeni illaksi.
- TarinaaKotiutujalta
Moi, moi moi! :) aloittaja täällä taas!
Niinpaljon pidin vuosi sitten tehdystä matkasta, että samaan paikkaan ja suunnilleen samaan aikaan ollaan taas menossa, Gambiaan, Senegambia beach hotelliin. Mahtaneeko jotain olla muuttunut alueella tällävälin. Kertoilen tänne pian tuoreita tietoja taas. Nyt matkakuume aavistuksen korkeampi kuin vuosi sitten. Ilmaston lempeys ja rantakävelyt laskuveden aikaan sekä lämmin uimavesi houkuttelee. Mutta muidenkin kokemuksia olisi kiva kuulla. Kuulumisiin!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi naiset haluavat itseään vanhemman kumppanin? Vai haluavatko?
Tuolla toisessa ketjussa tuli esille tämä kysymys ja se on mielestäni hyvä kysymys. Kiitos scrg:lle tämän kysymyksen esi4842150Mulla on ikävä sua
Pakko se on myöntää, mulla on ikävä sua 🥺💔.. En kyllä haluaisi sitä myöntää kun tämä tilanne on niin hankala. Oon yri35868Missä vaiheessa
Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et39834- 71828
SDP: tiukkaa maahanmuuttopolitiikkaa ilman rasismia
Analyysin mukaan demareiden uuden maahanmuuttolinjan suurin ero konservatiivioikeiston vastaavaan on rasismin puute. ht451814- 55741
- 44685
Nainen, olet ihanin maan päällä
Ei ole toista. Olet ihanteellinen, kaikkien mittapuitteni täyttymys. Sisäinen kauneutesi sinetöi ulkoisen ja juuri se sa40630Koska tulet minulle näkyväksi
Koska astut piilostasi esiin? Miksi pysyttelet niin kaukana? Etkö voisi tulla päättämään tämän ikävöinnin? Saisin vihdoi40626- 63563