Henkilötiedot väärälle ihmiselle gmailissa

Paniikkihäiriö2017

Kiinteistönvälittäjä oli lähettänyt gmailissa väärälle henkilölle (=saman nimiselle henkilölle) minulle tarkoitetun kauppakirjaluonnoksen, josta siis löytyy kaikki henkilötietoni, osoitetiedot ym. Pitääkö nyt olla huolissaan jostain identiteettivarkaudesta tms.? Paniikki iskee, kun kuulee näitä kauhutarinoita. Olen lähettänyt "kaimalleni" sähköpostia ja pyytänyt tuhoamaan hänelle väärin lähetetyn sähköpostin, mutta hieman hirvittää koko asia. Onko kenelläkään vastaavia kokemuksia tai neuvoja, miten tällaisessa asiassa tulisi toimia vai pitääkö vaan laittaa kädet ristiin ja toivoa parasta?

9

2246

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Lawetorder

      Tuo kiinteistövälittäjä on syyllistynyt tietosuojalain rikkomiseen, koska ei ole varmistanut sitä, että täysin oikea henkilö saa tuon sähköpostin ja jollei hänellä ole ollut oikeaa sähköposti osoitetta, niin tällöin tuo kauppakirjaluonnos olisi pitänyt esittää kiinteistönmyyntitoimistolla henkilökohtaisesti, tai lähettää se tavallisena kirjeenä.

      Tässä on myöskin se, että on sula mahdottomuus olla kaksi samaa sähköpostiosoitetta kahdelle eri henkilölle, koska kun sähköpostiosoitteen tekee ja jos on jo varattuna määrätty nimi, niin tulee ilmoitus, " ette voi käyttää tätä nimeä koska osoite on jo varattu, kokeilkaa uudelleen". Eli eroa on ja täytyy olla, eli onko jokin puuttunut osoitteesta kiinteistönvälittäjältä, vaiko miten on joutunut väärälle henkilölle?

    • Paniikkihäiriö_2017

      G-mailin nimen perästä puuttui numero ja siksi tämä viesti ohjautui väärälle henkilölle (muutoin saman niminen kuin minä). Täytynee toivoa, että on rehellinen henkilö, eikä käytä väärin saamiaan tietoja?

      • Lawetorder

        Oletko saanut vastausta lähettämääsi sähköpostiin kyseiselle henkilölle?

        Kysy myöskin kiinteistönvälittäjältä kuinka hän vastaa asioista jos henkilötietojasi käytetään väärin ja kuinka hän vastaisuuden varalle toimii ettei samanlaista asiaa satu, ymmärtääkseni henkilötietoja saa lähettää vain tunnistautumisen omaavien sivustojen kautta, pankki, kela etc etc.

        Lisäksi kysy kiinteistönvälittäjältä miten hän korvaa aiheuttamansa huolen ja tapahtuneen vahingonosalta, koska sinulla on tietosuojalain nojalla oikeus korvauksiin, jos nyt oikein muistan, pitää varmistaa etten anna väärää tietoa.


      • grfds
        Lawetorder kirjoitti:

        Oletko saanut vastausta lähettämääsi sähköpostiin kyseiselle henkilölle?

        Kysy myöskin kiinteistönvälittäjältä kuinka hän vastaa asioista jos henkilötietojasi käytetään väärin ja kuinka hän vastaisuuden varalle toimii ettei samanlaista asiaa satu, ymmärtääkseni henkilötietoja saa lähettää vain tunnistautumisen omaavien sivustojen kautta, pankki, kela etc etc.

        Lisäksi kysy kiinteistönvälittäjältä miten hän korvaa aiheuttamansa huolen ja tapahtuneen vahingonosalta, koska sinulla on tietosuojalain nojalla oikeus korvauksiin, jos nyt oikein muistan, pitää varmistaa etten anna väärää tietoa.

        "ymmärtääkseni henkilötietoja saa lähettää vain tunnistautumisen omaavien sivustojen kautta, pankki, kela etc etc."

        Mistä ihmeestä olet saanut moisen ymmärryksen?

        "Lisäksi kysy kiinteistönvälittäjältä miten hän korvaa aiheuttamansa huolen ja tapahtuneen vahingonosalta, koska sinulla on tietosuojalain nojalla oikeus korvauksiin, jos nyt oikein muistan, pitää varmistaa etten anna väärää tietoa. "

        Korvausta voi vaatia vahingosta. Ei huoli ole mikään vahinko. Korvausta hakevan tulee yksilöidä vahinko, ja osoittaa vahingonaiheuttajaa kohtaan syy-seuraussuhde. Kerro nyt siis ihmeessä, mistä vahingosta aloittajan tulisi mielestäsi saada korvausta?


      • grfds

        Ja mainittakoon vielä, että sellaista lakia, kuin "tietosuojalaki" ei ole olemassakaan.


    • irentiteettirosvot

      Kysäseppä neuvoa KRP:n rikollisjoukkiolta.
      Nuohan ne tekevät pisnestä millä milloinkin.
      Vaikka myymällä identiteettejä .

    • Identtivarad

      Ei. Henkilötiedoilla vielä mitään voi. Jos olis ollut pinkit ja pannut ja pankkitili niin sit olis jotakin tapahtua. Poliisi myi 35000 täydelliset tiedot ja kukaan ei ole tehnyt ilmoitusta että tilit tyhjennetty tai tilattu tavaraa.
      Ole huoleti

      • ottopoeka

        Mistäs tiät ettei ole tehty ilimotusta?
        Henkilötiedot riittää identiteetin käyttöön ottoon.


    • xcbv

      " Onko kenelläkään vastaavia kokemuksia tai neuvoja, miten tällaisessa asiassa tulisi toimia vai pitääkö vaan laittaa kädet ristiin ja toivoa parasta?"

      Voihan se olla joissakin tilanteissa jopa 'tarkoituksenmukaista', jos jonkun osallisen asiakirja ei mene ajoissa perille tai tule tiedoksi. Siinä vaan sitten ihmetellään, että inhimillisiä virheitä sattuu ja tapahtuu.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sä et pääse yli, mä en pääse yli

      Jäädäänkö kuinka pitkäksi aikaa kärvistelemään omissa kuplissa näihin tunteisiin vai aletaanko puskemaan jo tätä läpi. V
      Ikävä
      134
      1656
    2. Hirvittävä onnettomuus.

      Voimia ja lohdutusta suuressa surussanne🙏🙏.
      Rovaniemi
      39
      1581
    3. Hei sinä nainen

      Haluan olla rehellinen – olet hämmentänyt minua todella paljon. En ota sinusta mitään selvää, ja ehkä juuri siksi huomaa
      Ikävä
      62
      1328
    4. Missä väleissä ollaan

      Jatkossa? Vai ollaanko missään? Koetko ikäväksi näkemisen)
      Ikävä
      68
      1285
    5. Kelan perkeleellinen käytäntö

      Kun äiti joutuu hakemaan Kelalta tukia vähien tulojen tähden, niin aina otetaan huomioon lapsen tilillä olevat rahat. Ei
      Maailman menoa
      207
      1092
    6. Mitäs te venäjän puolustajat tekisitte, jos venäjä todella hyökkäisi tänne?

      Tää on se mielenkiintoinen kysymys. Tehän olette lähinnä vasemmistolaisia, eikä armeijaa ole käyty, eikä rintamalle mi
      Maailman menoa
      266
      1057
    7. Riittääkö vielä

      Pelkät kuvat? 😉
      Ikävä
      69
      1044
    8. Mitä toivot

      Välienne olevan?
      Ikävä
      74
      945
    9. Ellen Jokikunnas ja Jari Rask napauttavat - Tällaisten ihmisten ei kannata muuttaa Italiaan: "Ei..."

      Ellen Jokikunnas ja Jari Rask toteuttivat oman unelmansa Italiassa. He ostivat kakkoskodin Italian Pugliasta. Lue lisää
      Suomalaiset julkkikset
      17
      907
    10. Miksi kaikki jauhaa KAJ:sta

      Se bastulauluhan on todella huono, vanhanaikainen ja oikea junttilaulu. Oikein ällöttää, kun idiootit hehkuttaa sitä ps
      Maailman menoa
      106
      868
    Aihe