ternimaito

asiaa

Olen rv 34 risat, ja rintoihini ei ole tullut mitään, kuppikoko ehkä yhden kasvanut, mutta tipan tippaa ei ole maitoa herunut vielä.. Mites kun synnytyksen jälkeen vauva nostetaan masulle ja annetaan imeä ensi tipat, mutta mistä minä ne ensi tipat maitoa taion????? Onko kaikilla aina viimestään siinä vaihees ees pikkasen maito nousuut vai? auttakaas nyt ekakertalaista hölmöläistä pikkasen, kun muutenkin pelottaa tuo imetyksen onnistuminen.. kiitos kaikille!

6

634

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kaksosten äiti

      Ei mullakaan ennen synnytystä maitoa tullut, eikä varmaan vielä heti synnytyksen jälkeenkään, vaikka vauvat ottivatkin ensihörpyt, kuhan kävivät ensin lämpökaapissa lämmittelemässä.

      Parina ensimmäisenä päivänä rintamaidon lisäksi saivat pullosta lisämaitoa, mutta sen jälkeen ovat hyvin kasvaneeet pelkällä rintamaidolla. Nyt jo maistelevat soseita ja juovat nokkamukista vettä päälle ja lisäksi tietysti rintamaitoa, niin paljon kuin jaksavat.

    • 3:n äiti

      Mulla oli ihan sama juttu odottaessani esikoista. Kuppikoko kasvoi raskausaikana hätäiseen yhdellä pykälällä. Maidon tulosta ei ollut puhetakaan ennen synnytystä. Silti vauva kasvoi alusta asti pelkällä rintamaidolla ja ensimmäisinä viikkoina riitti vähän lypsettäväksikin. Oli hyvä kun oli pakasteessa vähän hätävaraa, kun mulle iski vatsatauti ja sen seurauksena meinasi maidontulo ehtyä.

      Muista, kun saat vauvasi ensimmäistä kertaa rinnallesi, te olette molemmat ensikertalaisia. Yhdessä sitten alatte harjoittelemaan sitä imetystä ja etsimään teille molemmille sopivia tapoja.

    • anya

      Niin kuin edellinenkin vastaaja sanoi, ei maitoa välttämättä tule vielä heti synnytyksen jälkeenkään. Ainakaan sitä ei itse tunne. Mutta jokaiselta, joka vauvaa alkaa imettämään, ensimmäiset tipat varmasti tulevat. Ne ovat vauvalle tärkeitä tippoja. Minä olin nuorimmaisen syntymän jälkeen aivan varma, ettei tippaakaan tullut ensimmäisillä imetyksillä, mutta lastenhoitajat sanoivat, että vauva pulautteli jo maitoa.

      Minä olen kieltänyt sairaalassa lisämaidon antamisen, mutta jos sinusta tuntuu, että vauva syntymän jälkeen vain kitisee, voi hänelle lisämaitoakin antaa. Jos itse on kovin väsynyt ja huolissaan maidon tulosta, saattaa kestää pitempään, ennen kuin maito nousee. Ensimmäisen lapsen kanssa varsinkin helposti hätäilee, kun ei ole vielä kokemusta koko imetysasiasta. Mutta periaatteessa siis vauva pärjää niillä ensimmäisillä tipoilla, mitä maitoa tulee ennen kuin se kunnolla nousee. Tässä vaiheessa sinun on kuitenkin turha kantaa murhetta imetysasioista. Tai ehkä kannattaa tutustua imetysoppaisiin, vaikka ajatus tuntuisikin kaukaiselta. Minua se ainakin auttoi ensimmäistä lasta odottaessani.

      • 3:n äiti

        Minä en ole kieltänyt lisämaidon antamista, ja vaikka olisin kieltänytkin, Ei sitä ainakaan kuopukselleni kohdalla olisi kuunneltu. Hänellä nimittäin huiteli verensokeri selvästi alle 3:ssa ainakin parina päivänä syntymänsä jälkeen. Kun maito alkoi nousemaan, pärjäsi tyttö pelkällä rintamaidolla ja verensokeritkin alkoivat pysymään sallituissa rajoissa.


      • anya
        3:n äiti kirjoitti:

        Minä en ole kieltänyt lisämaidon antamista, ja vaikka olisin kieltänytkin, Ei sitä ainakaan kuopukselleni kohdalla olisi kuunneltu. Hänellä nimittäin huiteli verensokeri selvästi alle 3:ssa ainakin parina päivänä syntymänsä jälkeen. Kun maito alkoi nousemaan, pärjäsi tyttö pelkällä rintamaidolla ja verensokeritkin alkoivat pysymään sallituissa rajoissa.

        Tietysti lapsen terveys on tärkein asia ja myös äidin jaksaminen. Enhän minä sitä tarkoittanut, ettei lisämaitoa missään tapauksessa saa antaa. Jos vauva on koko ajan vierihoidossa, ei lapselle kyllä väkisinkään lisämaitoa tulla antamaan, jos äiti sen kieltää, ellei sitten lapsen terveys sitä vaadi. Minut leikattiin nuorimmaisesta ja siksi vauva oli välillä lastenhoitajilla. Koska vauva ei ollut omien silmieni alla koko ajan, kielsin lisämaidon, ja kyllä minun kieltoani kunnioitettiin.


    • maito noussut kun vasta neljäntenä päivä kunnolla, joka on ihan normaalia. Sairaalassa annoin lisämaitoa, kun ei sitä yöllä ihan montakaan tuntita jaksanut imettää huutavaa pianokaista ja mitä sitä huudattaa kun maitoa ei kerta kaikkisesti noussut. Lisämaidon anto oli ok ja koto imetys sujui jo hyvin.
      Sen takia vauva nostetaa heti rinnalle imemää että vauvan imemisrefleksi käynnistää aivolisäkkeen etulohkossa erittyvää prolaktiivihormonia joka käynnistää ja yllä pitää maidon eritystä. Otitko kelalta äitiys pakkauksen? Siinä on todella hyvä kirjanen imetyksestä, kirjan nimi on rinnalla. Se kannattaa lukea läpi.
      Ei imetystä kannata stressata, pelätä eikä ajatella liikaa etukäteen, stressaamisesta on vai haittaa. Otat rennosti ja nautit.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä hänessä

      Saa sut kuumaksi?
      Ikävä
      101
      1673
    2. Henkilöauto ajoi puuhun Suomussalmella

      Henkilöauto ajoi puuhun Suomussalmen torin laitamilla. Poliisi epäilee tutkivansa tapausta. Silminnäkijä
      Suomussalmi
      43
      1220
    3. Kattoikkuna puuttui - vai puuttuiko sittenkään?

      Tönölään ei saatu mökkejä, kun kattoikkunasta oli pula. Näyttää konkurssihakemus tulleen kuitenkin 31.8., joten kattoikk
      Kuhmo
      23
      970
    4. Petteri A-studiossa: "Ihmiset ovat alkaneet saada töitä" ..mitä vitt..

      Missä todellisuudessa toi Orpo oikein elää, Suomen työttömyys 2000-luvun ja EU/OECD-maiden korkein tuplat niiden keskita
      Maailman menoa
      170
      806
    5. Kajaanissa on kadoksissa 27vuotias nainen.

      Poliisin tiedoteessa on ,että 1.9.2026 katosi kajaanissa 27vuotias nainen. Kuva löytyy ja tiedot pituudesta ,iästä yms.
      Kajaani
      13
      770
    6. Olivia Oras kuollut

      Taidepariskunta Reijo Oraksen ja Johanna Oraksen ihana päivänsade. Liian nuorena lähti. Osanotto läheisille 🥲 IS
      Kotimaiset julkkisjuorut
      37
      728
    7. Nythän todellisuus on kuitenkin se

      että miehen täytyy tehdä miehen työ. Olla mies. Naisen täytyy tehdä naisen työ. Olla nainen. Voimme puhua pehmeitä ja
      Sinkut
      201
      703
    8. Hei sinä nainen

      Haluaisin koko ajan olla kiinni sinussa😟❤️❤️
      Ikävä
      46
      689
    9. Kuka oli kuskina

      Volvo suistunut päin koivua torin laidalla? Oliko vauhtia liikaa vai sairaskohtaus vai humala?
      Suomussalmi
      13
      657
    10. Mies sun käytös satutti...

      Mahdatko sitä ymmärtää...😔 Olisipa kaikki mennyt hyvin. Vaikea tästä on enää mitään ihanaa rakentaa.
      Ikävä
      40
      616
    Aihe