Viitasaaren seudussa oli kirjoitus valtiontuesta ja ryhmäpoikkeusasetuksesta. Ryhmäpoikkeusasetusta sovelletaan tietynlaisiin hankkeisiin ja toimintoihin, siihen ei kuitenkaan sovellu sellaiset jotka on aloitettu jo ennenkuin hanke on aloitettu. Toisaalta siihen ei kuulu kaikki laajakaistasuunnitelmat ja niiden toteutus.
Valtiontukea vai ei
5
171
Vastaukset
- Veliverkot
Viitasaaren Seutu on pikkulehti ja kirjoittelee omiaan. Kyllähän avustukset kuuluu antaa tarpeeseen, eikä jaella palkintorahoja. Nythän on kylällä jo aloittanut verkkoyhtiö keräämään liittymäilmoituksia. Hullua on vielä jaella avustuksia.
- Ryhmässä_ei
Jos homma on aloitettu tavalla tai toisella niin ei siihen enää senjälkeen voi kaupunki päättää ja rahaa pistää ryhmäpoikkeusasetuksen puitteissa, vaikka kyse olisi laajakaistasta.
- Ei.mitään.rahoja
Samaa ihmettelen myös, että miksi kunta haluaa julistaa nimellisen julkisen tarjouskilpailun, kun jo kaupallinen yritys on alkanut keräämään varauksia. Yritys kerää nimet paperiiin niin jääkö enää muille mitään.Miksi rahaa enää tarjotaan? Annetaan yrityksen rakentaa ja siirretään rahat johonkin tärkeämpään. Ei kilpailutus muutakuin sotke koko asian. Vai onko sovittu jo kenelle vai onko sitten jo joku sopinut aloittaneelle yritykselle valmiit tuet. Tätä kutsutaan korruptioksi.
- salarakasko
Kaupunginjohtajalla on jonkinlainen salarakas noissa laajakaistayhtiöissä. Ensin meni tekemään temput Saarijärvellä ja nyt Viitasaarella.
- On.se.jäbä
Mikä ihme ajaa Kinnusta jakelemaan ilmaisia tukirahoja? Luin, että kylällä on jo rakentajat hommissa, ja nyt laittelee uusia ilmeisesti silmänlumeeksi samalle rakentajalle tukiavustuksia. Toivottavasti tämä rahoituskuvio torpataan. Muutama päättäjä oli onneksi hereillä. Tuntuu tuo järkevä rahan käyttö olevan johtajalla aivan tuntematon käsite. Ei todellakaan näytä toiminta hyvälle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Päivän Sanna: Nvidia sijoittaa miljardi dollaria Nokian osakkeisiin
Nvidia merkitsee osakkeet 6,01 Yhdysvaltain dollarin osakekohtaisella merkintähinnalla tavanomaisten toteutumisehtojen t485324Palkansaajilta kupattiin 27,5 mrd euroa työeläkkeisiin
Jo pelkän himmelin toimintakulut olivat 400 miljoonaa euroa, jolla olisi mukavasti tuottanut myös sote-palveluja hyvinvo783223Suomessa Pohjoismaiden tyhmimmät demarit......aijaijai..
Lasse Lehtinen sanoo suoraan, että Ruotsissa on fiksummat demarit kuin Suomessa. Ja Tampereella fiksummat demut kuin Hel233064HS: persujen v. 2015 turvapaikanhakijoista alle puolet töissä
Aikuisina Suomeen tulleista ja myönteisen päätöksen saaneista vain 42 prosenttia oli vuonna 2023 töissä, vaikka he ovat1432921Lehtinen: "Oli demareidenkin onni, että valkoiset voittivat sodan 1918"
Lasse Lehtisen mukaan vasemmalla on radiohiljaisuus hänen uutuuskirjastaan, "Läheltä piti. Kansakunnan hurjat hetket" L342197Nepotismi jytkyttää porvaristossa
Taas uutisoidaan, että useampi perussuomalainen kansanedustaja on palkannut oman perheenjäsenensä eduskunta-avustajaksi501755Martina Aitolehti podcastissa: Ero
Martina Aitolehti podcastissa: Ero Martina Aitolehti kertoi BFF-podcastin https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/6962271676Persut muuten hyväksyvät 2 + 8 mrd. euron maatalous- ja yritystuet
Vaikka molemmat tukimuodot tiedetään haitallisiksi, koska ovat käytännössä pelkkää säilyttävää tukea, eivätkä kannusta k911615Kaikki ovat syntisiä!!!
Näin täällä koko ajan vakuutellaan uskovaisten toimesta. Myös Päivi Räsänen on toistanut tätä samaa matraa jatkuvasti. N4181384Persut palkkaavat verorahoilla
avustajikseen lapsiaan ja naisystäviään. Juuso on palkannut avustajakseen oman poikansa. Hänen koulutustaustastaan ei2611328