Valtiontukea vai ei

Lippuylössalkoon

Viitasaaren seudussa oli kirjoitus valtiontuesta ja ryhmäpoikkeusasetuksesta. Ryhmäpoikkeusasetusta sovelletaan tietynlaisiin hankkeisiin ja toimintoihin, siihen ei kuitenkaan sovellu sellaiset jotka on aloitettu jo ennenkuin hanke on aloitettu. Toisaalta siihen ei kuulu kaikki laajakaistasuunnitelmat ja niiden toteutus.

5

191

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Veliverkot

      Viitasaaren Seutu on pikkulehti ja kirjoittelee omiaan. Kyllähän avustukset kuuluu antaa tarpeeseen, eikä jaella palkintorahoja. Nythän on kylällä jo aloittanut verkkoyhtiö keräämään liittymäilmoituksia. Hullua on vielä jaella avustuksia.

    • Ryhmässä_ei

      Jos homma on aloitettu tavalla tai toisella niin ei siihen enää senjälkeen voi kaupunki päättää ja rahaa pistää ryhmäpoikkeusasetuksen puitteissa, vaikka kyse olisi laajakaistasta.

    • Ei.mitään.rahoja

      Samaa ihmettelen myös, että miksi kunta haluaa julistaa nimellisen julkisen tarjouskilpailun, kun jo kaupallinen yritys on alkanut keräämään varauksia. Yritys kerää nimet paperiiin niin jääkö enää muille mitään.Miksi rahaa enää tarjotaan? Annetaan yrityksen rakentaa ja siirretään rahat johonkin tärkeämpään. Ei kilpailutus muutakuin sotke koko asian. Vai onko sovittu jo kenelle vai onko sitten jo joku sopinut aloittaneelle yritykselle valmiit tuet. Tätä kutsutaan korruptioksi.

    • salarakasko

      Kaupunginjohtajalla on jonkinlainen salarakas noissa laajakaistayhtiöissä. Ensin meni tekemään temput Saarijärvellä ja nyt Viitasaarella.

    • On.se.jäbä

      Mikä ihme ajaa Kinnusta jakelemaan ilmaisia tukirahoja? Luin, että kylällä on jo rakentajat hommissa, ja nyt laittelee uusia ilmeisesti silmänlumeeksi samalle rakentajalle tukiavustuksia. Toivottavasti tämä rahoituskuvio torpataan. Muutama päättäjä oli onneksi hereillä. Tuntuu tuo järkevä rahan käyttö olevan johtajalla aivan tuntematon käsite. Ei todellakaan näytä toiminta hyvälle.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      437
      5533
    2. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      174
      3326
    3. Kelekkakisat

      Mikä vakava onnettomuus sattunut kisoissa. On peruttu koko kisat. Pelastuskopteri näytti käyvän paikalla.
      Nivala
      9
      3294
    4. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      98
      2851
    5. Kuinka pitkä välimatka

      on teidän kotien välillä?
      Ikävä
      71
      2218
    6. Eikö me voitais

      Vaan harrastaa seksiä kun muusta ei tule mitään
      Ikävä
      45
      2174
    7. Hotelli kainuu

      Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!
      Kuhmo
      53
      2131
    8. Mistä kehon osasta

      Pidät minussa eniten?
      Ikävä
      91
      1873
    9. Pitäis vaan lopettaa

      Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei
      Ikävä
      12
      1601
    10. MTV: Vappu Pimiä lataa yllättävän kommentin Helena Puolakasta: "Eihän Helena Puolakkakaan..."

      Miten Vappu Pimiä pärjäsi mielestäsi MasterChef-tuomarina? Pimiä aloitti MasterChef-tuomarina uudessa pestissä. Nyt Pim
      Tv-sarjat
      17
      1473
    Aihe