YouTuben videot estänyt Teosto

Mitä helvettiä tämä paskalafka josta edes muusikot eivät pidä sekoilee tällä tavoin aivan yhtäkkiä??? Miten te kierrätte tämän, jotta Suomessa voitte katsoa videoita? Edes kansallislauluamme:DD Muuten voisin jonnekkin maksaakin en-vaa-tiedä-minne ja miten koska ei olisi tätäkään älyttömyyttä voitu hämärämmin suorittaa, mutta kun aivan kotitekoisiakin videoita on kielletty ilman mitään normaalia järkeä??
43900
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 43

Vanhimmat

Joku harjoittelija Teostolla varmaan tehnyt pienen källin, ehkä vahinko ehkä ei. Tuskin ammattilaiset Teostollakaan oikeasti hoitaisi asioita näin laaduttomasti ja huonosti. Aamulla varmaan korjatuu, toivottavasti..

Äänestä

Vaikuttaa tosiaan kummalliselta. Seurannut tässä yön mitä kaikkea on estettynä ja suurin osa musiikkia sisältävistä videoista on estettynä Mozartista lähtien. En jaksa uskoa, että iltaan asti on estot päällä. Siihen asti seuraan nettikeskusteluja ja Teoston vastinetta tapahtuneesta.

Äänestä

En tiiä onko asialla yhteyttä, mutta katsoin pornoa samalla kun oli youtube päällä. Olisiko joku virus tullut sitä kautta..

Äänestä
  • Mikäköhän virus pornoa "katsellessa" voi tulla? Kannattaa ehkä mennä testeihin.

    Äänestä

  • Silmäkuppa -sana oli ilmeisesti liikaa ylläpitäjälle

    Äänestä

Voi olla kohta kun työpäivät alkavat niin Teoston porukalla ilmeet päällä kun huomaavat mitä on yöllä tapahtunut XD kiva vastailla palautteisiin.

Äänestä

Esimerkiksi F-Securen Freedomella on eri puolilta maailmaa valittavissa 28 paikkaa. Sitten kaikki verkkoliikenne kiertää toisen maan kautta ja äkkiä oletkin "singaporelainen".

Äänestä

Valtionjohto se vaan hakkereineen kokeilee mitenkä tämä sensurointi olisi mahdollista täällä meilläkin. Taisivat vaan ampua vähän yli.

Äänestä

Huomasin itsekkin, enkä oo varma tilanteesta. Vähimmätkin katselu kertoja saaneita videoita ei voi katsoa. Ja vaikka olisikin alkuperäisen julkaisijan kanavalla tai jossain muussa videossa, ei voi katsoa.

Äänestä

Voihan se olla, että Suomi on liitetty yöllä Venäjään ja näin ollen niitä videoita on nyt meiltäkin kielletty.

Äänestä
  • paitsi että kalinkaakaan ei voi kuunnella. eli vitun ruotsalaiset

    Äänestä

Taitaa tulla tämä jonkun Teoston Kim Jongin kenraaliharjoitus melko kalliiksi, kun miettii kuinka paljon aikaa jo on mennyt.. Taikka kenen vika sitten onkaan niin vaatimukset kasvanee hetki hetkeltä.

Äänestä

Kertoo melko paljon tämän maan lehdistöstä, missään ole mainintaakaan asiasta, vaikka aikaa on kulunut jo useita tunteja. Ja vinkkejä on varmasti tullut vaikka kuinka. Sitten vielä ihmetellään kuinka somet sun muut "vievät" heiltä rahoja. Tästä kiitoksena nämä klikkipaskauutiset.. ryhdistäytykää nyt helvetissä Suomen mediakenttäkin, eletään vuotta 2017.

Äänestä

Joko alkaa vyyhti selvitä?

Äänestä

Miten helvetissä voi olla mahdollista että tämä paska Teosto kieltää yhden pienen maan kansalta tämän kaiken sen takia kun ei pääse sopimukseen YouTuben kanssa?!?! Miettikää miten muualla ei ole tälläistä. Millä vtun oikeudella he tekevät tämän Suomelle?!?! Meille, suomalaisille..

Äänestä

Teosto on blokannut mm. ulkomaisia bändejä, tuntemaatomia ulkomaisia autotalli bändejä, tunetmattomia ulkomaisia olohuoneessa wannabe artistin tekeleitä jne. mitkä eivät tuolle mafialle edes kuulu.

Teostollahan on pätevämmät hakkerit kun Pohjois-Korealla näköjään, blokkaavat kaiken.

Äänestä

Lähettäkää kaikki Teostolle palautetta!
Itse ainakin lähetin ja samalla lopetan kaiken suomalaisen musiikin ostamisen, joten taitaa Teosto ampua itseään nilkkaan ja pahasti!
Ja häviäjiä ovat suomalaiset bändit!
Ja Teostolle tiedoksi: Se on sitten k*rpä jota vedetään edestakaisin!

Äänestä
  • Nimenomaan tukkikaa teoston sähköposti, ja aloittakaa palautteenne, miksi leikitte viranomaista, kun sellainen ette ole.

    Äänestä

Tor-verkon kautta löytyvät.

Äänestä

Hyvä Teosto! Kieltäkää kaikki musiikki kaikkialla. Pidän hiljaisuidesta. Musaa on tehty ihan liikaa.

Äänestä

Kovin valitettavaa, että olet omaksunut tuollaisen väärän asenteen koskien tekijänoikeuksia ja piratismia.
Kyllähän nyt musiikista täytyy maksaa, eihän tässä nyt missään kommunismissa eletä. Kuinka Teosto muuten saisi sille kuuluvat rahansa? Niin, ja artistit myös.

Tekijänoikeus suoja ei sitä paitsi maassamme ole vielä suinkaan asiallisella tasolla. Lobbaamme lakimuutoksen puolesta, että piratismin käsitettä laajennetaan siten, että jokainen jolla on voimassa oleva luottokortti ja jolla "jää biisi soimaan päähän" katsotaan automaattisesti syyllistyneen piratismiin.

Äänestä
  • Höpö Höpöä Artistit tienaa keikka myynillä nykyisin hillot,Ytube on niille pelkkää mainosta,vai vieläkö joku ostaa ääniteittä.

    Äänestä

  • Olen-Tor kirjoitti:

    Höpö Höpöä Artistit tienaa keikka myynillä nykyisin hillot,Ytube on niille pelkkää mainosta,vai vieläkö joku ostaa ääniteittä.

    Aivan, äänitemyynti on valitettavasti ollut jo pitemmän aikaa dramaattisessa laskussa. Kuluttujat eivät tunnu ymmärtävän mitä suunnatonta lisäarvoa levy yhtiöiden panos antaa musiikille, siis että lempi musiikkinsa lisäksi saa CD-levyn kiiltelevissä muovikansissa ja koko hienouden kutistemuoviin hermeettisesti pakattuna. Käsittämätöntä kiittämättömyyttä!

    Tämä valitettava tilanne pakottaa tekijänoikeusalan lobbaamaan innovatiivisempien laskutusmahdollisuuksien puolesta. Tulemme esittämään myös, että erilaiset yhteislaulu tilaisuudet pitää saada teosto maksujen piiriin. Aina kun jossain päiväkodissa kajahtaa "hämä hämä-häkki", koulujen päättäjäisjuhlissa "suvivirsi", jääkiekko ottelussa "maamme laulu", lähtee (yläkanttiin) arvioimaamme henkilölukuun perustuva lasku tilaisuuden järjestävälle taholle.

    Äänestä

  • Kovin valitettavaa, että et ymmärrä kuinka järjetöntä on yhden tuollaisen Teoston antaa lainsäädännön puitteissa pitää sellaista asemaa tässä maassa. Millä oikeudella se omistaa lähes kaiken musiikin mitä Suomessa saa esittää ja levittää? Millä oikeudella se omistaa Mozartista Maamme -lauluun, isoista jenkkistaroista suomalaisiin UG-räppäreihin. Sillä oikeudella minkä tämän valtion lainsäädäntö on sille suonut. Ja vielä ei edes olla päästy siihen kuinka oksettavaa on moraalisesti ylläpitää tälläistä systeemiä, joka ei osaa hoitaa sopimuksiaankaan YouTuben taikka sen omistavan Googlen kanssa. Ihmisoikeuksia polkevia kehitysmaita lukuunottamatta missä muualla ollaan epäonnistuttu näin räikeästi?

    Äänestä

  • Olen-Tor kirjoitti:

    Höpö Höpöä Artistit tienaa keikka myynillä nykyisin hillot,Ytube on niille pelkkää mainosta,vai vieläkö joku ostaa ääniteittä.

    Minä ostan levyjä, mutta pääsääntöisesti ulkomailta, levykeräilijä kun olen, ja varmasti olen teosto maksuja kerryttänyt kyseiselle yhtyeelle jo sen verta, että jokusen videon voin ladata youtubestakin kyseiseltä bändiltä. Nyt kun ei puhuta muutamasta levystä, vaan puhutaan hylly metreistä.

    Äänestä

  • Minä_ostan kirjoitti:

    Minä ostan levyjä, mutta pääsääntöisesti ulkomailta, levykeräilijä kun olen, ja varmasti olen teosto maksuja kerryttänyt kyseiselle yhtyeelle jo sen verta, että jokusen videon voin ladata youtubestakin kyseiseltä bändiltä. Nyt kun ei puhuta muutamasta levystä, vaan puhutaan hylly metreistä.

    Surullinen oli taannoinen tapaus pienen tytön Nalle-puh tietokoneesta ja laittomasti ladatusta Chisun levystä. Surullinen siinä mielessä, että kun laittomuuksiin ryhdytään jo niin nuorella iällä, mihin tekoihin päädytäänkään aikuisikään mennessä?

    Nyt varttuvan piraattisukupolven levy-yhtiöitä ja teostoa kohtaan suorittama riisto ja rikollinen toiminta tulee kaiken todennäköisyyden mukaan selvästi ylittämään nykyisen piraatti-polven teot haitallisuudessa. Yllä olevalle nimimerkille 'minä_ostan' muistutan, että rikos se on pienikin rikos.

    Koska piratismiin puuttuminen on erittäin vaikeaa, ja kiinnijäämisriski ja pelote aivan liian pieniä, olemme päättäneet lobata seuraavanlaisen lakimuutoksen puolesta.

    Taannoisessa aselaki ehdotuksessa oli pykälä, että poliisilla olisi milloin tahansa ollut oikeus suorittaa kotietsintä aseluvanhaltijan kotiin, varmistaakseen että mitään laittomuuksia ei ole tekeillä, eikä ko. henkilöllä hallussaan laittomia esineitä.

    Edellä kuvatusta mallia ottaen tulemme ehdottomaan, että lakia kotietsintöjä koskien muutetaan siten, että poliisi voi milloin tahansa tekijänoikeuksia valvovan järjestön pyynnöstä suorittaa kotietsinnän asuntoon jossa on laajakaistayhteys ja tietokone, laittoman tiedostojen lataamisen tutkimiseksi, sekä tutkintaa varten toistaiseksi takavarikoida kaikki löydetyt tietokoneet, CD-levyt, USB-tikut, C-kasetit ym. tietovälineet. Ja ottaen huomioon, että useat tietovälineet ovat pienen kokonsa tähden helposti kätkettävissä, lisäksi kotietsinnän suorittajalle oikeus suorittaa ns. perusteellinen henkilöntarkastus ( ts. myös ruumiinontelot).

    Äänestä

  • Ny ei oikein ymmärtänyt tota sun juttuas, tai vastinetta, tekeekö se minusta siis rikollisen, jos ostan levyjä? Euroopan painokset kun on jo aikoja sitten ollut hallussa, joten niille ei tarvetta enempiä, jotkut painokset saattaa puuttua, mutta ne löytyy kun löytyy. Ainakin Angus Youngilta sain itseltään kehotuksen ja suosituksia ladata tiettyjä videoita youtubesta, kun tässä aika ajoin on tullut tuonkin kanssa juteltua eri viestimien kautta, joten ainakaan minä en miltään yhdistykseltä ala lupia latailuun kysymään, joka ei ole edes viranomainen. Jos taas katsotaan paljonko hallaa teosto on tehnyt levykeräilylle, saati paikallisille pienradioille, on vahiko merkittävä. Käytännössä voidaan sanoa, että teostosta ei ole kuin haittaa ja harmia, kas saman olen natsiliitostakin sanonut, enkä siinäkään väärässä ole.

    Äänestä

Perkeleen Teosto tulen lyömään älppärin läpipäänne!!

Äänestä

Teosto on näköjään estänyt monta videota youtubesta katsomasta, mutta niitä pystyy edelleen katsomaat anonyymiverkolla eli Tor browser:lla ja sen jäljittäminen on aika mahdotonta. Mihinkään rikolliseen toimintaan en ketään yllytä ja en väitä itse syyllistyneen sellaiseen. Heittelen tässä vaan ideoita. :)

Itse käyttänyt Tor:ia jo vuosia ja se ei ole rikollista käyttää sitä, vaan se että mihin sitä käytetään on oma juttunsa. Tuossa parit jutut Tor:sta.

http://tor.effi.org/

" Yksityisyydensuoja
Tor on suunniteltu piilottamaan sinut verkossa. Ihminen tarvitsee yksityisyyttä ollakseen oma itsensä. On luonnollista suojella omaa asuntoaan tarkkailulta ja mieltää siellä oleminen yksityiseksi. Sama koskee verkkokäyttäytymistä ja siellä lukemaasi sisältöä. Internetin käyttösi kertoo sinusta paljon ja paljastaa olinpaikkasi sekä ajatuksesi. Vaikka verkko voi tuntua turvalliselta ja et ole tehnyt mitään rikollista, niin sinua seurataan silti ja tiedot verkon käytöstäsi tallennetaan."

"Sananvapaus
Tor edistää sananvapautta kahdella tavalla: se tarjoaa anonymiteettiä sekä sitä voidaan käyttää sensuurin kiertämiseen. Ilman sananvapautta ei ole muitakaan vapauksia, koska ilman avointa julkista keskustelua ei saada tietoa mahdollisista ihmisoikeusrikkomuksista eikä siten saada vallanpitäjiä vastuuseen teoistaan. Näin ollen sananvapaus on yksi demokratian kulmakivistä yksityisyydensuojan rinnalla."

"Tor-verkon käyttäjän liikenne siirretään salattuna useiden vapaaehtoisten reitittäjien kautta. Näin verkkoliikenteen alkuperä eli käyttäjän olinpaikka ja henkilöllisyys piilotetaan. Salauksen ansiosta verkkoliikennettä valvova viranomainen ei pysty selvittämään liikenteen sisältöä. Tämän lisäksi käyttäjän tavoittelema palvelu ei saa tietoa käyttäjän olinpaikasta."

Kyseiseltä sivultaa saa myös ladattua selaimen.

Äänestä
  • fi.wikipedia.org/wiki/Tor_(verkko)

    Tor (aiemmin lyhenne sanoista The Onion Router) on vapaa ohjelmisto, joka mahdollistaa Internetin anonyymin käytön ja sensuurin kiertämisen. Se on suunniteltu mahdollistamaan sitä käyttävien henkilöiden anonyymin internetselaamisen niin, että valtion virastot, yritykset tai muut tahot eivät voi havaita heidän tekemisiään tai sijaintiaan.

    Tor ohjaa Internet-liikennettä yli viidestä tuhannesta solmustakoostuvan maksuttoman, maailmanlaajuisen ja vapaaehtoistyöllä ylläpidetyn verkoston kautta salatakseen käyttäjän sijainnin ja käytön verkkoa valvovilta tai liikennettä analysoivilta tahoilta. Tor-verkon käyttö tekee Internet-toiminnan jäljittämisestä takaisin käyttäjään vaikeammaksi: tähän toimintaan sisältyy ”verkkosivuilla vierailut, verkkosisällön julkaisut, pikaviestinnät sekä muut viestinnän muodot”. Tor-verkon käyttö on tarkoitettu sitä käyttävien henkilökohtaisen yksityisyyden suojelemiseksi sekä antamaan heille vapauden ja mahdollisuuden harjoittaa luottamuksellista viestintää pitämällä heidän Internet-toiminnan valvonnan ulottumattomissa. Yhdysvaltain kansallinen turvallisuusvirasto (NSA) on luonnehtinut Tor-verkostoa ”turvallisuuden, nopean vasteajan ja anonyymiuden kuninkaaksi” tekemässään huippusalaiseksi luokitellussa arvioinnissa. Haastajia tämän valtaistuinasemalle ei heidän mukaan ole näköpiirissä.

    Äänestä

Itse asensin Touch VPN:n selaimeen ja appsin älypuhelimeen. Taas jatkuu laiton musiikin ilmaiskuuntelu YouTubessa. Vastauksena Teostolle lopetan KAIKEN musiikin ostamisen rangaistakseni Teosto-mafiaa. Nyt Teosto meni LIIAN PITKÄLLE! Tästä PITÄÄ alkaa kapina ja sisällissota kaikkea tekijänoikeutta ja hallitusta vastaan! Sipilän hallitus HIRTEEN!

Äänestä
  • Lopetin kaiken maksullisen musiikin ja leffojen ostamisen ajat sitten. Liam Neesonit sun muut hukkukoot uima altaaseensa sampanjaa juodessaan. Hatanmaat kanssa.

    Äänestä

Miten tollanen teosto mafia saa edelleen leikkiä jotain viranomaista, jota se ei todellisuudessa ole. Eikös tämä ole vähän sama juttu kun poliisilta anastetaan virka? Varsinkin kun jopa artistit ovat näitä teosto pellejä vastaan tässä asiassa, koska käyttävät youtubea oman musiikkinsa markkinoimiseen ja mainostamiseen. Mikä on se taho, joka vihdoin lopettaa tollasen laittoman teosto lafkan, jolla ei todellisuudessa ole minkäälaista viranomais valtuutusta yhtään mihinkään.

Tosin toisia koskee nämä estot ja toisia taas ei mikään, jos pikkasenkan omaa lukutaitoa niin osaa kyllä etsiä googlesta ratkaisun tähänkin teosto mafian ongelmaan, ja kaikki näkyy taas kaikille, vaikka teosto mafia muuta kuvitteleekin.

Tarviskohan alkaa selvitellä, miten paljon tämä teosto mafia viekään artisteilta välistä, väittäen leikkivänsä artistien edun valvojana olemista.

Äänestä

Suhtaudun tekijänoikeuteen täysin vihamielisesti enkä hyväksy kenellekään mitään tekijänoikeutta mihinkään. Kaikki mikä Internetissä on tulee olla ilmaiseksi mistään mitään maksamatta saatavilla.
En ole ostanut eläessäni yhtä ainoaa laillista levyä vaan kuuntelen kaiken musiikin ilmaiseksi YouTubesta ja kuuntelen jatkossakin. Ehdoton EI! Teostolle ja tekijänoikeuslaille!

Äänestä

Olisihan se ollut hienoa kuunnella Jean Sibeliuksen - Finlandia hymniä näin kun Suomi täyttää 100-vuotta mutta nekin on suljettu Teoston toimesta.

Äänestä

Odottaisin kyllä teostolta julkituloa, että mitä, missä ja paljonko on kenellekkin artistille todellisuudessa maksanut, ja paljonko on itse varastanut välistä, jos kerran viranomaista leikkii, ja kaikki viranomaisasiathan pitäisi olla sitten julkista.

Äänestä

On+vähän+ongelmallista+maksaa+jostakin,+jos+ei+ole+tuloja+siihen!+Sama+koskee+youtube:a,+kuin+sen+käyttäjiäkin.+Suurin+osa+kun+käyttää+nettiä+jonkun+muun+maksaman+liittymän+läpi,+kuten+muut+perheen+jäsenet.+++Toisaalta+mainos-blokkeri+estää+kaiken+mainonnan,+eli+ei+näe+mitään+mainoksia,+jotka+tulisivat+ruudulle+ilman+blokkeria.+Jos+joku+mainos+ruudulle+kuitenkin+tulee+-+menee+em.+yritys+heti+boikottiin+ainakin+omalla+kohdallani!+En+siedä+sitä,+että+joku+taho+käyttää+maksamastani+kaistasta+90%+-+häiriten+omaa+käyttöäni+merkittävästi+tukkimalla+routerin+full-hd+kuvalla.+++Näin+ollen+youtube:lla+ei+ole+tulonlähteitä+todellisuudessa+-+ja+mahdollisuus+laskuttaa+palvelusta+on+vähintäänkin+rajallinen,+koska+pääkäyttäjäryhmällä(suurimmalla+osalla+käyttäjistä)+ei+ole+mitään+tekemistä+talouden+kanssa:+Lasten+liittymät+kun+maksavat+vanhemmat.+Toisaalta+ilman+palveluita+ei+ole+mitään+syytä+ostaa+mobiililaitteita,+joilla+niitä+voisi+katsoa.++Reilu+tulonjako+edellyttää+tässä+kohdassa+sitä,+että+jostain+ensin+järjestetään+rahaa+palvelun+käyttäjille,+nyt+sitä+ei+ole!+Vaihtoehto+on+ilmainen+palvelu,+jota+teosto+tarkkailee+ja+ottaa+valtion+budjetista+suoraan+osoituksen+artisteille.+Tämä+on+paljon+helpommin+toteutettavissa+ja+oikeudenmukaisempikin+ratkaisu,+koska+suurella+osalla+käyttäjistä+niitä+tuloja+ei+olekaan!

Äänestä

Nää källi vesalat sun muut kisut mitä vitun liekään elastiset ja kumppanit ei halua muuta kun sun rahat ja jos se vaatii jotain teostoa niin ihan sama niille. Kaikki rakkikoirat joni hatanmaat ja muut on valmiita panee oman nimensä että raha virtaa. Keekki kiittää ja nauraa matkalla pankkiin. Haistakoon paskat ja äänestä piraattipuoluetta.

Äänestä

Käyttäkää jotain VPN palvelua ja lopettakaa valitus.

Äänestä

Teoston aiheuttama vahinko Suomelle on samalla tasolla kuin THL:n kukkahattutätien. Ei ymmärretä, että alan ansaintalogiikka on muuttunut ja pyritään pitämään kiinni "omasta" osuudesta hillopurkkia.

Äänestä

Teoston voi lakkauttaa.
Artistit kyllä pärjää ilman sieltä tulevia taskurahoja ja jos ei pärjää, niin voi keksiä muuta tekemistä.

Äänestä

Teoston business model on vanhentunut joten oisko tämä kuoleva jätti yrittämässä ottaa mukanaan muitakin? Dead man's switch.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


teostonyö kirjoitti:

Mitä helvettiä tämä paskalafka josta edes muusikot eivät pidä sekoilee tällä tavoin aivan yhtäkkiä??? Miten te kierrätte tämän, jotta Suomessa voitte katsoa videoita? Edes kansallislauluamme:DD Muuten voisin jonnekkin maksaakin en-vaa-tiedä-minne ja miten koska ei olisi tätäkään älyttömyyttä voitu hämärämmin suorittaa, mutta kun aivan kotitekoisiakin videoita on kielletty ilman mitään normaalia järkeä??

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu