Jos ihmisellä on omaishoitaja ja kotihoitokin

käy ja auttaa, niin maksaako kotisairaanhoitajan käynnit jotain silloin, paljonko?
7198
1Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Ei mikään ole ilmaista.
En muista summaa, ihan täysi maksu meni ainakin meiltä.

1Äänestä

Voit etsiä hinnastoa kuntasi t. käyttämäsi(asumasi) kuntayhtymän nettisivuilta. Tuttava kuulemma maksaa 65€/käynti, kun tarvitsee yöapua ja kutsuu turvarannekkeella apua. Tai nykyään häntä käy katsomassa "yöpartio" eli sairaanhoitaja/lähihoitaja kurkkaa aamuyöstä nukkuuko hän ja poistuvat sitten herättämättä, jos kaikki on hyvin. Hän ei ole jalkeillakaan yksikseen. Jonottaa hoitokotiin, mutta huonokuntoisempia on edellään ja hänellä on avustaja.

1Äänestä

Onkohan noilla omaishoitajilla paljonkin vaikeuksia omien lastensa kanssa
-postillakin kuulemma on hoitajaryhmiä, jotka kiertelee ihmisten kodeissa
- entä sillon kun mitään sopimuksia minkään viranomaisen kanssa edes tehty mistään yöpäivystyksistä esm?

Äänestä
  • Veikkaan, ettei ilman sopimuksia tapahdu yhtään mitään! Jonkun vanhustyön ohjaajan t. palveluneuvojan kanssa pitää tavata (vanhuksen kotona) ja sossu kai tekee sitten päätöksen näistä jutuista, ainakin avustajan palkkaamisesta. Omaishoitoasioita hoitaa tässä kuntayhtymässä yksi virkailija, joka on siis kuntayhtymän palkkalistoilla.

    Tuon palveluohjaajan kanssa keskustellaan mahdollisuudesta palveluseteliin ym.

    Äänestä

Maalaiskylät melko tunnettuja - omista hulluistaan, kiihkouskovaisistaan, myös juoppo- ja huumerentuistaan - joista osa täysillä sikailee vanhojen naisten kustannuksella täysin avoimesti erityisesti - mistä apua pelkääville vanhuksille ja vammaisihmisilll`?

Äänestä

Olin omaishoitaja ja meillä kävi kolmekertaa viikossa jalkojenhoitaja. Miehellä jalat olivat jänteisiin asti auki ja haavoilla kantapäästä ym.muista paikoista. Sairaalasta saatu MRS-bakteeri teki tuhoaan. Sairaanhoitajat lääkitsivät ja voitelivat sekä puhdistivat ja käärivät jalat. Kaikki tarvikkeet piti anoa perusturvalta. Saatiin ne sitten ilmaiseksi. Hoitajat toivat tullessaan. Suihkuapua saatiin kerran viikossa. Nostoapua olisin saanut pyörätuolista sänkyyn kaksikertaa päivässä. Nostin itse ja tein alapesun ja vaihdoin vaipan tarvittaessa. Vaipat anoin perusturvalta ja sain ne ilmaiseksi kotiin tuotuna. Yö ei hoito kuulunut miehelleni. Olinhan aina kotona. Annoin itse insuliinin ja muut lääkkeet. ja hommasin ne. Mittasin sokeriarvon päivittäin ja kirjasin hoitovihkoon. Maksu muodostui perusturvalla: Potilaan eläkkeestä määrätty prosentti, riippuen hoitajien käydyistä tunneista potilaan luona. Ei siinä eritelty, oliko kävijä perushoitaja vai sairaanhoitaja. Lääkäri ei tullut kotiimme. Olin häneen puhelinyhteydessä. Tilasin Kelataxin ja menimme lääkärien luo, kun oli tarvis. Omavastuu taxissa on yli 20€.
Lääkärien laskut olivat kaupungin terveyskeskuksen ja keskussairaalan polin taksojen mukaan. Jossain vaiheessa saatiin vapaakortti käyttöön, koskien poliklinikkamaksuja.

Äänestä

Ei ole kokemusta, mitä saako hoitokäyntejä silloin kun on jo omaishoitaja, enkä sitä paljonko siinä tapauksessa maksaa. Sitähän kysyt.
Mutta tällä hetkellä omaishoitajaa vailla olevalla kahdella miehellä käy hoitaja. Maksu määräytyy tulojen ja käyntimäärien mukaan, eli nämä miehet maksavat ihan eri summat.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


hellger kirjoitti:

käy ja auttaa, niin maksaako kotisairaanhoitajan käynnit jotain silloin, paljonko?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu