käy ja auttaa, niin maksaako kotisairaanhoitajan käynnit jotain silloin, paljonko?
Jos ihmisellä on omaishoitaja ja kotihoitokin
7
181
Vastaukset
Ei mikään ole ilmaista.
En muista summaa, ihan täysi maksu meni ainakin meiltä.- bluebellsock
Voit etsiä hinnastoa kuntasi t. käyttämäsi(asumasi) kuntayhtymän nettisivuilta. Tuttava kuulemma maksaa 65€/käynti, kun tarvitsee yöapua ja kutsuu turvarannekkeella apua. Tai nykyään häntä käy katsomassa "yöpartio" eli sairaanhoitaja/lähihoitaja kurkkaa aamuyöstä nukkuuko hän ja poistuvat sitten herättämättä, jos kaikki on hyvin. Hän ei ole jalkeillakaan yksikseen. Jonottaa hoitokotiin, mutta huonokuntoisempia on edellään ja hänellä on avustaja.
- paranoidinensktso
Onkohan noilla omaishoitajilla paljonkin vaikeuksia omien lastensa kanssa
-postillakin kuulemma on hoitajaryhmiä, jotka kiertelee ihmisten kodeissa
- entä sillon kun mitään sopimuksia minkään viranomaisen kanssa edes tehty mistään yöpäivystyksistä esm?- bluebellsock
Veikkaan, ettei ilman sopimuksia tapahdu yhtään mitään! Jonkun vanhustyön ohjaajan t. palveluneuvojan kanssa pitää tavata (vanhuksen kotona) ja sossu kai tekee sitten päätöksen näistä jutuista, ainakin avustajan palkkaamisesta. Omaishoitoasioita hoitaa tässä kuntayhtymässä yksi virkailija, joka on siis kuntayhtymän palkkalistoilla.
Tuon palveluohjaajan kanssa keskustellaan mahdollisuudesta palveluseteliin ym.
- vfihimsff
Maalaiskylät melko tunnettuja - omista hulluistaan, kiihkouskovaisistaan, myös juoppo- ja huumerentuistaan - joista osa täysillä sikailee vanhojen naisten kustannuksella täysin avoimesti erityisesti - mistä apua pelkääville vanhuksille ja vammaisihmisilll`?
Olin omaishoitaja ja meillä kävi kolmekertaa viikossa jalkojenhoitaja. Miehellä jalat olivat jänteisiin asti auki ja haavoilla kantapäästä ym.muista paikoista. Sairaalasta saatu MRS-bakteeri teki tuhoaan. Sairaanhoitajat lääkitsivät ja voitelivat sekä puhdistivat ja käärivät jalat. Kaikki tarvikkeet piti anoa perusturvalta. Saatiin ne sitten ilmaiseksi. Hoitajat toivat tullessaan. Suihkuapua saatiin kerran viikossa. Nostoapua olisin saanut pyörätuolista sänkyyn kaksikertaa päivässä. Nostin itse ja tein alapesun ja vaihdoin vaipan tarvittaessa. Vaipat anoin perusturvalta ja sain ne ilmaiseksi kotiin tuotuna. Yö ei hoito kuulunut miehelleni. Olinhan aina kotona. Annoin itse insuliinin ja muut lääkkeet. ja hommasin ne. Mittasin sokeriarvon päivittäin ja kirjasin hoitovihkoon. Maksu muodostui perusturvalla: Potilaan eläkkeestä määrätty prosentti, riippuen hoitajien käydyistä tunneista potilaan luona. Ei siinä eritelty, oliko kävijä perushoitaja vai sairaanhoitaja. Lääkäri ei tullut kotiimme. Olin häneen puhelinyhteydessä. Tilasin Kelataxin ja menimme lääkärien luo, kun oli tarvis. Omavastuu taxissa on yli 20€.
Lääkärien laskut olivat kaupungin terveyskeskuksen ja keskussairaalan polin taksojen mukaan. Jossain vaiheessa saatiin vapaakortti käyttöön, koskien poliklinikkamaksuja.- Vähän.tietoa
Ei ole kokemusta, mitä saako hoitokäyntejä silloin kun on jo omaishoitaja, enkä sitä paljonko siinä tapauksessa maksaa. Sitähän kysyt.
Mutta tällä hetkellä omaishoitajaa vailla olevalla kahdella miehellä käy hoitaja. Maksu määräytyy tulojen ja käyntimäärien mukaan, eli nämä miehet maksavat ihan eri summat.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?827076Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit267043Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1066143Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455394Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik845228Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa605163Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus405088Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset274575Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv163447Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto
vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html3003370