Dodii, taas se on tehty, Tojo sai taas kerran risuja olemattomasta ohjaus tunnostaan talvikelillä vaikka pärjäsikin ratakierroksilla.
Suuresti ihmettelin Priuksen kulutusta talviolosuhteissa, aika outoa että "normaali" autot menevät pienemmällä, no kehittämistä näköjään riittää vielä.
Toinen ihmetyksen aihe oli suuren takaveto Craisun 300C menestys varsinkin liukkaankelin ajossa, toimivaa tekniikkaa edelleenkin.
Eurooppalaiset ovat näköjään taas terävimmissä kärjessä täällä pohjolan kovissa talviolosuhteissa, kärki kiristyy.
Mukavaa kevään odotusta itse kullekin!:))
Suuresti ihmettelin Priuksen kulutusta talviolosuhteissa, aika outoa että "normaali" autot menevät pienemmällä, no kehittämistä näköjään riittää vielä.
Toinen ihmetyksen aihe oli suuren takaveto Craisun 300C menestys varsinkin liukkaankelin ajossa, toimivaa tekniikkaa edelleenkin.
Eurooppalaiset ovat näköjään taas terävimmissä kärjessä täällä pohjolan kovissa talviolosuhteissa, kärki kiristyy.
Mukavaa kevään odotusta itse kullekin!:))
Vastaukset 27
Vanhimmat
Noh siitä saat salvaa haavoihin.
Mitä tarkoitat haavoilla?
Mitkä olivat ko. testin lopputulokset: 1, 2, 3, ... ?
...1. VW Golf, 2. Mazda3, 3...jännitys tiivistyy...
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=95&conference=580&posting=22000000006686739
...Matukka olikin 3. sijalla, jätetään se 2. jännitettäväksi!
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=95&conference=572&posting=22000000006690427
Mihin on kadonnut Toyotan "ylivoima", ei enää taida riittää kärkikahinoihin? Onko Prius sittenkin susi, ja kallis sellainen?
Corolla ei ollut tämänkertaisessa TM:n talviautotestissä mukana, mutta kaksi vuotta sitten 19 testatusta autosta Toyota Corolla sai sijaluvun 16.
Näin menestyi Corolla eri osa-alueilla:
- hyvät arvosanat jarruista ja lämmityslaitteesta
- tyydyttävät arvosanat talviajosta, hallittavuudesta, etenemiskyvystä, valoista, istuinlämmittimistä ja talvivarusteista
- välttävät arvosanat kylmäkulutuksesta ja kylmäpäästöistä.
Mutta kaikki autot ovat nykyään niin hyviä, että hyvä talviauto se on Corollakin.
vielä (2003) sen kylmäkulutus ja päästöt tuottivat pettymyksen,esim. hiilivetyjen kylmäpäästö ylitti normin mukaisen HYLKYRAJAN (auto vietiin tarkastukseen testin jälkeen ja sen todettiin olevan kunnossa) huh huh mitä laatua!!!
Kun lähden aamulla töihin, on tärkeintä, että mennään eikä meinata.
Auto on aina lähtenyt enempi sahaamatta käyntiin ja toiminut moitteetta.Lämmintä on piisannut.
En ole aamuisin pakosavuja analysoinut, kerran vuodessa mittauttanut katsastusmiehellä, eipä tuo ole muuta paljon virkannut kuin laittanut leiman.
Toyota vm. -97
Olen sitä mieltä,että luontoystävällisyyttä autoilussa EI saa unohtaa!.
Sellaiset autot,joissa EI ole katalysaattoria,niin ovat "luonnon tuhoajia"!!. =(
tää liitty tohon tm(2003) talvitestiin,jos kerran corollan hiilivetyjen kylmäpäästöt ylitti normin mukaisen hylkyrajan(auto tarkastettiin testin jälkeen maahantuojalla todettiin virheettömäksi)niin kait se sit ylitty vaikka mummusikin lähtis aamulla töihin
Oli vetyä tai hiiltä ilmassa, aina lähtee.
Mummu ei enää lähde töihin, on pukannut koiranputkea jo parikymmentä vuotta.
Pitäisikö pakkasaamuna jättää lähtemättä,jos hiiltä eli vetyä on liian sankasti ilmassa?
Autolla kyllä pääsee, jos ei hiili- eli vetypoliisi estä.
Katsastusmies ei ainakaan moittinut, kilsoja jo yli 300 000 mittarissa.
corolla oli ainoa joka ei läpäissyt päästöjä,ei siitä pidä hernettä nenään ottaa eihän se kummoisesti pärjännyt kyseisessä testissä muutoinkaan
Mukana ei ollut Corollaa ja Avea lainkaan. Täysin ymmärrettävää kyllä, olisivat olleetkin liian ylivoimaisia.
Suurehkolta vaikutti Priuksen kulutus Lapin keleissä.
Olen ajanut Priuksella syyskuun puolestavälistä 2004 helmikuun alkuun 2005 keskikulutuksella 5,4 litraa/100 km sekalaista ajoa. Ajot on tehty Etelä Suomessa.
Lyhyellä koeajolla ei Priuksella pääse pieneen kulutukseen, mutta ihmetellä täytyy TM:n kulutusta, lehdellä on omakin Prius kestotestissä joten ajotuntumaa varmasti on.
Priuksella pitää kiihdyttää ripeästi tavoitenopeuteen ja sen jälkeen aavistuksen hellittää kaasua, jolloin tietokone ottaa ohjat ja auto menee "Stealth"-tilaan, jolloin akuilla ajo on mahdollista tasaisella tiellä. Polttomoottori käynnistyy toisinaan, mutta ajo on edellä kuvatulla tavalla akkuvoittoista ja polttoainetta säästävää.
Erikoinen testi ainakin autovalikoiman suhteen.
Jutussa oli aika hyvin kaunistellen moitittu Audin ajettavuutta. Kyseinen merkki oli myös aika hyvin edustettuna jutun kuvissa, en laskenut monessako oli a6 keula tanassa, mutta jäi vain sellainen kuva. Erikoista oli myös se, että bemuun vaihdettiin renkaat kesken testin, jotta siitä saatiin "vastaava". Mutta yleisesti tunnettuahan on, että TM = SuosiSaksalaista.
TM on saksalaisten äänitorvi. Audi A6 on monessa koeajossa saanut negatiivista huomiota ohjauksesta 'keskialueella'. Kaikissa koeajoissa siihen ei ole suuremmin puututtu, vaikka kyseessä on jo todella hinnakas auto.
Toyotista ainakin Avensis ja Corolla Verso on testattu Suomen Lapissa. Mitenkäs VAG:n autojen laita? Joko huohotinongelma on ratkaistu ja öljyt pysyy sisällä alle 20 asteen pakkasellakin? :o)
Enpä sanoisi TM:aa saksalaisten äänitorveksi. Tällä vuosituhannella lehdessä on ollut enemmän artikkeleita Toyotasta kuin muista merkeistä. Artikkelit ovat olleet kyllä voittopuolisesti myönteisiä, jopa niin myönteisiä, että on herännyt ajatus Toyotan suosimisesta.
Vertailuissa Toyotalle on tullut sitten enemmän takkiin, mutta faktoja onkin vaikeampi vääristellä kuin subjektiisia arvioita.
En tiedä tarkkaa historiaa TM:stä, koska lehti on tullut vasta reilun puolivuotta kotiinkantona.
Prius löytyy sijalta 13/19 (2005), Corolla sijalta 16/19 (2003) ja Avensis sijalta 13/19 (2001).
TM:n talviautovertailun 3/2005 tulokset:
1. 8,6 - Volkswagen Golf 1,6 FSI Comfortline
2. 8,5 - Skoda Octavia 1,6 FSI Elegance
3. 8,4 - Mazda3 1,6 HB Elegance DSC
3. 8,4 - Seat Altea Stylance 2,0 FSI
5. 8,3 - Audi A6 2,4 V6 Multitronic
5. 8,3 - Citroën C4 1,6i SX Berline
5. 8,3- Opel Astra 1,6 Enjoy 5-0v.
8. 8,2 - Mercedes-Benz A150 5d Classic
8. 8,2- Peugeot 407 1,8 Confort
10. 8,0 - Chrysler 300C 3,5 V6
10. 8,0 - Ford Focus 1,6 Sport Ti-VCT 5D
10. 8,0 - Volvo S40 1,8
13. 7,9 - Smart Forfour 1,5 Passion
13. 7,9 - Toyota Prius 1,5 HSD 5-ov. A
15. 7,8 - BMW 116i
15. 7,8 - Kia Cerato 1,6 LX
17. 7,6 - Daewoo Lacetti 1,6 SX AC
18. 7,5 - Fiat Panda 60 1,2
19. 7,4 - Mitsubishi Colt 95 Invite Cool
TM:n talviautovertailun 3/2003 tulokset:
1. 8,5 - Opel Vctra 2,2, GTS
2. 8,4 - Peugeot 307 XR 1,6 5-ov.
2. 8,4 - Saab 9-3 Sport Sedan 1,8t Vector
4. 8,4 - Skoda Superb 1,8 Turbo Comfort
5. 8,3 - Seat Ibiza 1,4 16V Sport 100
5. 8,3 - Volkswagen Polo 1,4 Comfortline 5-ov.
7. 8,2 - Ford Fiesta 1,4 Ambiente 5-ov.
8. 7,8 - MB E 200 Kompressor
8. 7,8 - Nissan Primera 1,6 Visia Sportdeck
8. 7,8 - Renaul Megane HB 1,6 16V Confort Privilége 5-ov.
8. 7,8 - Volvo V40 Sportswagon 1,8
12. 7,7 - Mitsubishi Space Star 1,6 Family
13. 7,6 - Mini Cooper Pepper
14. 7,5 - Hyundai Getz 1,3 GLS 5d
14. 7,5 - Mazda 6 Sport 1,8 Elegance DSC
16. 7,4 -Toyota Corolla 1,6 VVT-i Linea Terra HB 5-ov.
17. 7,3 - Citroën C3 1,4 SX Pack
17. 7,3 - Honda Jazz 1,4i LS
19. 7,0 - Fiat Stilo 80 Active 5-ov.
TM:n talviautovertailun 3/2001 tulokset:
1. 9,2 - Audi A4 2,0
2. 8,7 - Saab 9-3 2,0t SE 5-ov.
3. 8,6 - Nissan Almera 1,8 Sedan Comfort
3. 8,6 - Volvo S60 2,4 (103 kW)
5. 8,4 - Ford Mondeo 1,8 (92 kW) Ambiente 4-ov.
6. 8,3 - BMW 520i Comfort
6. 8,3 - Mercedes-Benz C 180 A
6. 8,3 - Opel Corsa 1,2 16V Comfort 5-ov.
6. 8,3 - Skoda Fabia 1,4 44 kW
10. 8,2 - Volkswagen Passat 2,0 Comfortline
11. 8,1 - Seat Leon 1,6 Stella
12. 8,0 - Mazda 323 HB 1,6 Exclusive
13. 7,9 - Toyota Avensis 2,0 D4 Linea Sol 4-ov.
14. 7,8 - Chrysler PT Cruiser 2,0 M5 Limited
14. 7,8 - Suzuki Wagon R 1,3 GL
16. 7,7 - Peugeot 607 2,2
17. 7,5 - Honda Civic 1,4i S 4-ov.
18. 7,4 - Citroén Xsara Picasso 1,8i 16v
19. 7,1 - Lada 110 Sedan Festival 1,5 16v
Eiköhän se Suomen kansa tiedä, mikä on paras talviauto!
tyypillinen esimerkki miten tojomiehet ajattelee, mennään laput silmillä ja kuvitellaan että muita automerkkejä ei ole olemassakaan kuin tojo. Onneksi koko Suomenkansa ei ole edelläkuvatun kaltaisia ääliöitä. Vähän avarakatseisuutta, please...
mutta kun ne sekä omakohtaisten kokemusten että testien ja tilastojen mukaan ovat paljon huonompia.
Tai jos parempaa meinaa saada, niin pitää kaivaa kuvetta likimain tuplaten syvemmältä kuin tojoa ostaessa. Se vaan on niin, että kaikki ei ole valmiita sijoittamaan autoon kaikkia nyt ja tulevaisuudessa omistamiaan rahavaroja, ja elellä kituuttamaan vesi-leipätilanteessa jossa auto mätänee puolta nopeammin kuin sen hankkimiseen otettu velka.
Totta.
Kyllä muuttuu ääni kellossa, kun joutuu kaikki kulut itse maksamaan ja oikeasti huolehtimaan autosta muutakin kuin sen verran, että vie työsuhdeautoa huoltoihin ja korjauksiin.
Kummallinen käsitys on palstoilla myös se, että tojon omistajilla ei koskaan olisi muista merkeistä kokemuksia.
Itselläni omistamistani autoista kokemuksia yhteensä hiukan vajaa miljoona kilometriä:
Ford,Opel,VW,Isuzu, Mitsu ja nyt Tojo.
Lisäksi pitempiaikaisia ajokokemuksia: Saab ja Volvo.
Kokonaisuutena näistä omistamistani autoista paras on ollut Tojo.Testeistä en ole liiemmin perustanut autoa valitessani, enemmänkin sattuman sanelema juttu, mistä kaupan on saanut aikaiseksi.
Seuraava hankinta, sitten joskus kun nykyisestä autosta aika jättää saattaa olla tojo, mutta ei se ole kirkossa kuulutettu.
Citroeneillä. ja toistaiseksi en vaihda merkkiä.On noita mullakin ollu kaks tojoa, forti, opel, morris, rellu, isuzu, VW, volvo, saapi, ja 6 citikkaa joista kaikki muut paitsi tuorein keräsi 150- 350tkm omassa käytössäni. kilsoja kertyy 60-80tkm/v ja kyllä noi tojot oli kauheimpia eikä edes mitenkään luotettavia, osa autoista ei viipynyt mulla vuotta pitempään ja kyllä noi tojot ruostumis kisan voitti mennen tullen, kakkoseksi tuli volvo ja foorti. kolme vuotta sitte teloitettin -87 BX johon ehti kertyä 570 tkm tekniikka pelas mutta kori veteli viimesiä.
Oma huomio:
Mainitsemistasi merkeistä omalla kokemuksellani kaikkein eniten kehittynyt lähtötilanteeseen nähden on tojo.
Minulla on ensikokemukset tojosta jo 70-luvulta.
Auto oli silloin kylmä talvella, huono ajaa yms.
80-luvulla tuli jo parannusta, mutta kyllä nykyajan pelit ovat jo aivan toiselta tähdeltä.
Toki kaikki autot ovat kehittyneet hurjasti.
Vaikka nyt klisee onkin, että esim. viimeinen kunnon mersu oli sejase malli yms.
Kaikki on suhteellista, myös autoon laitettavan rahan määrä pitää suhteuttaa siihen mitä rahalla sitten saa.
Omalla tavallaan kaikissa autoissa on kuitenkin jotain hyvää.