Mulla on olohuoneessa Luxman L-3 vahvistin, jossa 2 2 8ohmin lähtöä jotain 45W/ kpl. Niissä on 4x RPS:n 100W 8ohm kajarit näissä kanavissa.
Saako tuolla vahvistimella lisättyä vielä kahteen huoneeseen kaijuttimet ja jos saa, niin miten? Kaijuttimia ei tarvitsisi kuin yksi kumpaankiin huoneeseen, eikä ääni tarvitsisi olla kuin hieman ns. taustamusiikkia varten. Olisi myös hyvä jos näiden lisäkaiuttimien ääni pysyisi erikseen hallinnassa, vaikka olohuoneessa lisättäisiin volaa, mutta tämä ei ole välttämättömyys. Miten tehdään?
Kaiuttimet huoneisiin
8
180
Vastaukset
- Ääntänurkkiin
Niin ja vielä, että saa näiden huoneiden kaiuttimet sammutettua erikseen niin, että olohuoneessa kuuluu silti?
- sienipäissäsköolet
unoha moiset oudot ja hankalat viritykset. Joku jbl:n bluetooth tötterö joka huoneeseen, niin rokkaa säätämättä.
- Ääntänurkkiin
Kuinkas bluetoothilla säädät voimakkuuksia erikseen ja liität sen useamman äänilähteen kanssa? Vähän kuulostaa liian kuluttajamaiselta viritykseltä.
Kaapelit pystyy vetämään, joten tehdään kunnolla. - Ääntänurkkiin
Ei näköjään onnistu, niin tuuppaan vahvistimen ulostuloon jonkun perus stereo vahvistimen ja L purkin toiseen ja R purkin toiseen huoneeseen. Sitten saa balancella ja volalla säädettyä kumpaankin sopivat tasot. Vähän kompromissi, mutta ajaa asiansa.
- outoapuuhaa
ihme virityksiä te vinyylisorvinpalvojat viitsitte värkätä, että saatte sen sorvinne ritinät, rutinat, sihinät ja säröt kuulumaan.
- hiihtomono
jos L ja R on eri huoneissa, niin monona sitten.
- Ääntänurkkiin
Näin on. Monona riittää, koska ei tarvita kuin matalaa taustamusiikkia.
Veikkaan, että tuo buetooth ottaa enemmän häiriötä, kuin toinen peräkkäinen RCA ulostulo. Ainakin kuulokkeiden kanssa ääni on puhdas.
- Impendanssi
Impendanssi pitä otta huomio eli vahvistin mene rikki tai sytty palaman ei taida onnistua.
Tuskin sinä haluan että vahvistin tule sökö tai kämppä sytty palaman unohda.
Bluetooth kaiuttimia pysty linkitämän ja sitten on sonos monihuone järjestelmät.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2764712Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1343050Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit452894Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?
Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k362882Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?771816Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1061674Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn281521- 611438
- 951292
Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2201204