Mikähän on vialla, kun 100W kajari ei kestä alle 50W tehoa? Vahvistin syöttää max 48W ja jo suunnilleen 4/5 teholla alkaa käry tulemaan 4" elementistä, kun on matalampia taajuuksia, jotain 80-100Hz. Ääni ei kuktenkaan särje juurikaan. Sanotaan Max 100W, niin eikö normaali teho pitäisi olla tuosta ainakin puolet?
Käihä tulee jo alle 50W
6
197
Vastaukset
- 50wtuottaa100wtehonsärö
Tämmöisiä on nykynuoret musiikin tietämykseltään ja ivailu alkaa jos joku kysyy jotain asiallista. No samansuuntaisia ne on aina olleet mutta tämä nettilapsi ikäiset on vain agressiivisempia ja entistäkin lapsellisempia ,voi voi tätä yhteiskuntaa. Onneksi tulee sota pian ja tämmöiset ongelmat katoaa . Alkaa eloonjäämis taistelu eikä ole nettiverkot pystyssä kun ei ole rakennuksetkaan. Onneksi on korpea ja aseita missä elellä kaukana .
- 8765
Veikkaan, että vahvistin säröytyy, ja kaiutin kärsii siitä.
- EiSärjeMuttaKäryTulee
Mitä tämä käytännössä tarkoittaa? Tuleeko äänilähteeltä liian lujaa vahvistimeen vai mikä?
Huomasin nimittäin, että äänenlaatu parani huomattavasti, kun himpun verran laski lähteen tasoja.
Tarkoitus on hankkia uudet pöntöt tässä kohtapuoliin niin olisi hyvä tietää mikä meni prseelleen, ettei käy samaa uudestaan.
- Isompii
Lian pieni vahvistin rikko kaiuttimet jos on 100 wattin kaiuttimet mielellän yli 100 eatin vahvistin.
Eli diskanttin puhe kela jäähty muusikkin hiljaisten kohtien aikana jos on sääröä se ei jäähdy vaan pala.
Eli isompi vahvistin se meni pielen tai pienemmät pöntöt.- epäilijä-
meinaatko, että kaiuttimet kestää paremmin, kun sitä isompaa vahvistinta soittaa täysillä.
- NäitäNäyttääRiittävän
Kajareitten tehonkesto tarkoittaa puhdasta signaalia, jossa eri taajuuksien suhteelinen määrä on osapuilleen normalin (klassisen) musiikin mukainen. Eli diskanttitaajuuksia on vain 5-10% kokonaistehosta. Tämä tarkoittaa sitä, että diskanttielementti tyypillisesti kestää vain non 10 W tehoa, mutta basso-keskiäänien suunnilleen sen 100W, "100W" kaiuttimessa (halvoissa usein mainosmiesten keksimä tehonkesto joka tapauksessa, tai vain hetkellinen).
Kun pienitehoista vahvistinta, vaikkapa 50W, luukutetaan "täysillä", se leikkaa ja synnyttää kanttiaaltoa, jossa on paljon korkeita taajuuksia. Vaikka kokonaisteho olisi van sen 50W, on signaalissa niin paljon diskanttia, että 100W kajarin diskanttielementti ei sitä kestä, vaan kärähtää. Kyllä sen äänestä kuulee kun alkaa mennä särölle. Tämä säröytymiskohta ei ole riippuvainen volyymipotikan asennosta, koska se riippuu sisääntulosignaalin voimakkuudesta. Toisin sanoen vahvistin ei suinkaan ole täysillä silloin kun äänenvoimakkuussäädin on kympillä, vaan sillon kun vahvari alkaa leikata. Tämä voi tapahtua jo jossain 5-6 kohdilla.
Jos taas bassoelementti alkaa hajota, on kyseessä tavallisesti bassorefleksikajarin bassoelementin holtiton heilunta niin matalilla taajuuksilla, jotka ovat refleksikotelon viritystaajuuden alapuolella. Eli vaikkapa pienehkössä pöntössä refleksiviritys on vaikkapa 45 Hz kohdalla, mutta vahvari ajaa pönttöön 20-30 Hz taajuuksia. Koska pöntössä on reikä (refleksiputki/aukko), elementin kalvo pääsee heilumaan täysin vapaasti. Ei hyvä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Olet minua
vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va1673447- 152096
Mies pyysi rahaa
Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?2231490Jos tapaisimme uudelleen?
niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J701241- 441211
- 371121
Mites nyt suu pannaan
Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va381063Taas Lieksassa tyritty
Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke1361031- 47994
Nähdäänkö ensi viikolla
paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.39974