Pakko kysyä kun ulosotossa lisääntyy koko ajan kämpät! Jos kerran teillä monella on varaa ostaa se ja saada lainaa niin miksette maksa niitä pois? Eikös suomessa olekkaan noususuhdanne niinkuin väitetään? Vai onko pieni ikävä Yt neuvottelu kaatanut koko paskan? Sellaista se on kun pitää kulisseja pystyssä velkaisena....
Miksette maksa asuntojanne?
12
285
Vastaukset
- kuolema.kuittaa.velat
Ei pysty maksamaan, kun piti velaksi ostaa komeampi kuin työkaverilla, ja yt-vienyt maksukyvyn ja muutkin kyvyt. Kyllä töissä käyvä pystyisi velkansa maksamaan, kun korotkin nollissa. Ulosmittaukset kasvaa kiihtyvällä tahdilla.
- niinpäniinn
Maksoin jo, velattomana on mukava elellä. Ymmärrän tosin hyvin niitäkin, jotka eivät kiirehdi näinä aikoina lainanmaksun kanssa.
- rivarijätkä
Minä makselen nykyisen rivarini lyhennystä nyt n. 1,6 kertaisella vauhdilla lainaohjelman mukaiseen lyhennykseen verrattuna. Ensiasunnoksi ostamani kerrostalokaksio tuli velattomaksi 12,5 vuodessa, vaikka laina oli otettu 20 vuodeksi.
Nyt ilmaisten korkojen aikana todella monet kaatavat vauhdilla lainojaan pois.- ElämäOnNyt..._
Mitä saat hautaan mukanasi?
- rthrthrthrh
Ulosotossa olevien kämppien määrä tosin on edelleen minimaalisen pieni verrattuna kaikkien omistusasuntojen määrään. Suomessahan on noin 2 miljoonaa omistusasuntoa. Yli 99% omistajista maksaa asuntoaan täysin normaalisti ilman suurempia vaikeuksia. Tosin yli puolet heistä onkin täysin velattomia...
Ja totuushan on, että suurin osa ulosotossa olevista ei edes asu omassa asunnossa, vaan vuokralla. Esimerkiksi autoja on monta kertaa enemmän ulosotossa kuin asuntoja. Miksi ihmeessä lainaa pitäisi maksaa pois, kun korot ovat nollassa? Ymmärtäisin, jos ei olisi varaa, mutta varsinkin jos on varallisuutta, niin ei tarvitse edes varautua epätodennäköisiin tapahtumiin, kuten työttömyyteen tai sairauteen...
- Okt-suurmufti
Miten niin ei makseta? Yhdeksän päivän päästä menee viimeinen erä asuntolainasta ja sekin normaalia pienempi. Joulu vietetään siis velattomassa talossa.
Se on perjantai, joten saatan juhlistaa tilaisuutta XO-ryypyllä, mutta en kuitenkaan savustetulla hauella. Ostin nimittäin Kala-autolta 500 eurolla meren eläviä ja luulen, että miekkakalapihvit, jättikatkaravut ja siian mäti sopivat tilaisuuteen paremmin. No niin. Vajaa viikko ja viimeinen erä on maksettu. Zubidu, ou-ou-jee-jee.
Sitten on asuminen halpaa ja touhutonni lisää jää käyttöön joka kuukausi. Tarkoittaa siis sitä, että vuodessa on nettona kourassa 12000 enemmän. Rahahan ei tietysti ole elämässä ykkösasia, ei lähellekään, mutta kun sitä on niin, ettei tarvitse miettiä, on ainakin yksi murhe vähemmän.- ok-suurvisiiri
Onneksi olkoon, Okt-suurmufti! Hyvin tehty, ja onnittelut viisaasta valinnasta. Omakotitalon isännän on helppo hymyillä.
Täällä ei lainaa ole enää jäljellä, kun tuli otettua 0,22% marginaalilla laina noin 10 vuotta sitten. Ei sitä olisi uskonut, miten lujaa laina lyheneekään, mutta näinhän siinä kävi, että nyt ei oikein tiedä mitä kaikella tällä käteen jäävällä rahalla tekisikään.
Nyt on oma talo, kahden auton autotalli, rotukoira (Suomen pystykoira), pari autoa, oma piha, grillausmahdollisuus lännen ja etelän puoleisilla terasseilla, varaava takka, pinkka lampaantaljoja ja kaunis PPV laittelemassa katkarapusalaattia.
- eitietystikaikki
Niin, siis pienessäkin ikävässä eriarvoistumisesta voi saada ihan kylliksi.
Nonni. Tänään meni viimeinen erä.
Ainoa juttu, mikä nyt harmittaa, on se kun menin nettipankkiin ihaillakseni lainakäppyrää nollilla, niin siellä ei ollutkaan mitään. Kohdassa "lainat" oli vain teksti, jossa sanottiin, että sinulla ei ole lainoja OP:ssa.
Visa-kortilla oli sentään 166 euroa käytettynä. Olo on jotenkin epätodellinen. Nyt saisi Q5:llä rommata, niin ostaisin heti pari sijoitusasuntoa. Vaan taitaa olla turha toivo.
Kippis vaan kaikille velattomille, velallisille ja vuokralurkeille!- HalpaaOn
3:s okt talo maksettu tänään omaksi! Miksi omistaa vain yhtä kun voi omistaa 3?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mies, mitä minun pitäisi tehdä
Niin, mitä naisen siis pitäisi tehdä, että lähestyisit ja tekisit aloitteen? Mikä on riittävä kiinnostuksen osoitus juur1531891- 1711680
Toivottavasti et mussukka elättele toiveita meikäläisen suhteen
Tiedän mitä olet touhunnut joten aivan turha haaveilla mistään enää 👍1691568Summit-tippuja Nicola sai Carolalta yllättävän viestin - Some älähtää rajusti: "Älä viitsi..."
The Summit Suomi -kisa käy kuumana kylmässä Norjan vuoristossa. Nicola tiputettiin kisasta juuri ennen finaalia. Likaise241373Sofia Virralla ja Minja Koskelalla ei mitään käsitystä terveyskeskusmaksuista!
Vasemmistopimut Sofia ja Minja täysin ulkona sote asioista, ei minkäänlaista käsitystä edes mittaluokasta, missä terveys961298Persuehdokas uhkasi tappaa "jätkän" ja ravintolayrittäjän
Kuuntele tästä kuinka meuhkaa. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/4eb3034d-48c5-4f31-b53c-42be3dc9607c731007Juusolle sataa vihaisia viestejä hoitajilta ja loput nauravat hänelle
Ei löydy montaakaan, joka kehuisi Juuson toimintaa ministerinä: "Selvä enemmistö Juuson päivitykseen reagoineista on su1481004- 99984
Sofia Virta vertasi Karjalan evakoita nykymatuihin
Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta avasi sanaisen arkkunsa, eli tyhmyyden tynnyrinsä, valtiovarainministeri Riikka Purr192899Rokotevastaiset aiheuttaneet lasten kuolemat USA:ssa, eivätkä pyydä anteeksi
Jo kaksi lasta kuollut tuhkarokkoon Texasissa, koska rokotevastaiset ovat toimillaan tuhonneet suojaavan rokotekattavuud220831