Sysmässä pyörii useita autoja laittomilla valoilla. On sinsistä etuvaloa ja valokaaria umpioden ympärillä. Ei nämä sinänsä minua vaivaa, mutta kun nämä aivottomat samalla kiihdyttelee pitkin kylän raittia järjettömiä nopeuksia niin siitä kyllä vaaraa tulee ja sitten ajellaan renkaita huudattaen entisen ässän parkkipaikalla ympyrää. Häiriköt hoitoon ja poliisi paikalle pitäsi saada. Se yksikin hörhö siitä pitseeriasta saisi rauhoittua. Turvallisuutta tässä vaan vaaditaan kylälle.
Vai pitääkö perustaa kodinturvajoukot jotka pistää pennut kuriin. Pesäpallomaila löytyy varastosta.
Vai pitääkö perustaa kodinturvajoukot jotka pistää pennut kuriin. Pesäpallomaila löytyy varastosta.
Vastaukset 19
Vanhimmat
Poliisilaitoksella päivystetään tätä suomi24-palstaa 24/7 (se tarkoittaa joka päivä vuorokauden ympäri), kiitos kun kirjoitit asiasta tänne niin siihen voidaan puuttua välittömästi.
Jotkut vähemmän valveutuneethan käyttävät vielä jopa puhelinta tai tekevät ilmoituksen poliisin nettisivuille, mutta kaikkein parasta on tehdä ilmoitus suoraan tämän kanavan kautta, josta tieto ohjautuu suorinta ja nopeinta reittiä virkavallan tietoon.
Virkavalta tulee luonnollisesti priorisoimaan tämän ns. kärkihankkeeksi, johon tullaan puuttumaan eilen käyttäen kaikki mahdolliset saatavilla olevat resurssit eikä kiveäkään jätetä kääntämättä ennenkuin kansakunnan toivojen henkilökuljettimien valaisinten asetustenmukaisuus ja ajotapojen laillisuus on täysin lakien ja asetusten mukaisiksi saatettu.
Mitä? Onko Sysmässä autoja? Olette siis keksineet pyörän.
Hartolan homot siis ajelevat vielä polkupyrörillä, ei niillä pillua saa!
Vai että joku oikeen panostanu sinisii valoihi, pittääki sit tulla 100-päiväks omia kusikalvoja esittelee et saajaa koko värikirjo katukuvaan. Torilla tavataan bemmipellet!
Kyllä sieltä poliisilta vielä sakko pojille rapsastaa. Yhteys löytyy täältä: jussi.hakkinen(at)poliisi.fi. On siis meidän lähipoliisi. Sinne minäkin ilmoitin ja toivottavasti muutkin asiasta kärsivät tekevät niin. Jotain rajaa tyhmyydelle.
Minä kuitenkin laitoin pitserian boikottiin tämän kaaharin vuoksi. Saahan niitä muualtakin.
Juuripa näin, Hartolasta meidänkin Bemari ruokaa hakee. Harmittaa, kun pari hölmöä saa niin paljon haittaa meille muille asiallisille kuskeille. Olkoon alla Mersu, Bemari tai mikä vaan menopeli,
näitä hölmöjä vaan valitettavasti riittää. Mutta pitseriayrittäjän kannattaisi ihan oikeasti olla huolissaan paikkansa maineesta ja pistää pojut kuriin. Saattaa nimittäin piakkoin loppua ne vähätkin asiakkaat.
Haeppas vaan tyhmä bensasi Hartolasta sentin tai kolme halvemalla, etusi kuluu jo matkalla. Ja sitten kun " luksus Bemarisi" tien päälle sammuu, niin älä tule apua hakemaan ainakaan Sysmän asemilta jotka ovat ainoat palveluntarjoajat. Kun kaikki ostaa vaan halvimmalla, niin palvelut loppuu. Kerman kuorijat boikottiin!
Lopettakaa vinkuminen ja hankkikaa parempaa tekemistä jos ei näistä teille haittaa ole. "Normaalitkin" kuskit ajaa esim. Leppäkorvensuoralla reippaasti yli rajoitusten...
Näinpä. Hiirethän hyppii pöydillä kun kissalanpojat eivät ole paikalla.
Nopeusrajoitukset, stop-merkit ja suojatiet - onko niitä muka Sysmässäkin?
Haittaahan tulee viimeistään siinä vaiheessa sille onnettomalle (esim hitaalle vanhukselle) joka ei ehdi väistää jonkun sivuluistossa kaahailevan hurjapään edestä sivuun.
Minulla on Bemari!
Sitä minä ihmettelen miksi Suopellon suunnalta tulevat eivät tunne STOP-merkkiä, tai eivät ainakaan noudata sitä tosin jokunen harvinainen poikkeuskin löytyy.
Sinne vaan risteyksen lähettyville sinitakit kamera-auton kanssa niin jo nopiaan palkkarahat tienaatte.
STOP- merkit ei koske paikallisliikennettä.
Bemari on paras!
Näimpä. Älkää vinkuko vaan menkää pojat sanomaan kasvotusten.
Nyt vain kaikki innokkaat ottaa pienen sinikantisen ruutuvihon ja kosmoskynän esiin ja maantien laitaan rekkareita keräämään, raportoitte sitten poliisille päivittäin havainnoistanne. Ollaan sitten täälläkin kuin Neuvostoliitossa ja Itäisessä-Saksassa konsanaan, pääsette silleen sitte kostamaan kavereille kaikki kokemanne vääryydet ja vihduilut, saatte siinnä samalla tuhat pientä oravaa nautinnoksi. Tienlaitaan Hopi Hopi!
Niimpä niin, parempi että joku ulkopuolinen kuolee tai vammautuu, kuin että noudatettaisiin liikennesääntöjä. Pääasia että aivottomilla on kivaa.
Toivottavasti joskus saadaan tänne kunnon liikenne valvontaa ja resursseja riittäisi myös puhalluttamiseen enemmän.
Se on luonnollista poistumaa, liian pitkät parivuotta on ollutkin jo viime uhreista.
ei siinä paljon heijastimet auta kun märkäkorvilta lähtee auto lapasesta, intoa on muttei taitoa