No nyt törmäsin mielenkiintoiseen tilanteeseen täällä Budapestissä. Virallinen päivän kurssi on monista eri lähteistä 1 Euro = 313 Huf.
Kahdesta eri pankkiautomaatista yritin nostaa rahaa ja tämä automaatti ehdotti kurssia 277 Huf yhdelle eurolle !! Törkeän huono kurssi!
Pakkohan se oli vähän käteistä nostaa.Kone antoi tuon kurssin vaihtoehdoksi jonkin myöhemmin laskutettavan kurssin tai sitten varman 277 tässä ja nyt tapahtuvan kurssin. Valitsin myöhemmin laskutettavan kurssin.
Nyt sitten jännitetään mikähän se veloitus on.On se kumma kun tämä Norwegianin korttini oikeen mainostaa ilmasia nostoja ulkomailla, niin automaatti uhkaa kusettaa sellaset rapiat 12 prosenttia !
Onko muilla samoja tilanteita? Onko Unkarin automaatit ainoita vastaavia huijari koneita?
Kumman sinä olisit tehnyt, hyväksynyt varman 277 kun oikea kurssi 313 vai ottaisitko sian säkissä miten minä tunti sitten tein??
Jännäksi menee, kone on oikeen ohjelmoitu kysymään että hyväksytkö paskakurssin.... ja kun sitten valitsen odotuksen...saa nähdä paljonko tulee veloitusta....
Ihme touhuu...
Rahan nostaminen automaatista Unkarissa,huijausta?
18
4231
Vastaukset
- tyhmyydestäsakotetaan
mikset ottanut käteistä mukaasi ja vaihtanut vaihtopisteissä. Taas viedään ,kun rikasta leikkii korteilla
- ei.sukulaiskansa
Unkari on nykyään pahempi huijarivaltio kuin Putinin Venäjä.
- tyhmämikätyhmä
Sukulaisuuden kanssa ei mitään tekemistä. Joka paikassa huijataan jos ei ole tarkkana. Vittuako leikit rikasta korttiesi kanssa. Totta kai ne pankit omansa ottaa.
- hyväniin
Ota yksi kalja, niin saat hävityn rahan monin kertaisena takaisin . Kaupassa noin 0.70c tölkki. Eikä vituta niin paljoa. ´Hinnasta et varmasti kitise huijariksi
- HUF
Mihin sitä käteistä Budapestissa tarvitaan. Itse olin juuri pari päivää siellä ja käteistä ei mennyt ollenkaan. Jopa 250 HUF maksava bussilipun sai ostettua automaatista kortilla. Ravintolat, hotelli ja kaupat hyväksyi kortit.
- Orban.skeidaa
No, se tilivaluutan kurssi kortilla maksaessa on sama kuin automaatista nostettaessa ja sitähän aloittaja juuri valitti.
- HUF
Itse maksoin MasterCard ja kurssit oli 301-306 HUF. Tämän juuri tarkistin verkkopankista. Kortilla maksaessa ei tietenkään tule niitä automaatin nostokuluja.
- kannattaakokitistä
Helvettiäkö sitä kortin kanssa riehuu. Eiks sitä voi pitää vähän rahaa taskussa vaihtaa vaihtopisteissä. Kun ei vaan vaihda lentoasemalla Budapestissä, ja kahdessa kävelykadun pisteessä. On vielä huonompi kurssi kuin automaateissa.
Paljonko toi nyt oli euroks muutettuna noin 40 HUF ei paskaakaan .
Muuten halpa bussilippu 250 huf . Eiks ne ole 450 huf. Tosin minä kuljen ilmaiseksi- Justpalannut
Vähän HUFeja ei riitä mihinkään. Niitähän pitää olla ’repullinen’ jos käteisellä haluu maksaa - vaihtokurssi kun on mitä on ...kolmesataakertainen €uroon...
Mutt Apple Pay toimi ongelmitta - hyväpaikka
Justpalannut kirjoitti:
Vähän HUFeja ei riitä mihinkään. Niitähän pitää olla ’repullinen’ jos käteisellä haluu maksaa - vaihtokurssi kun on mitä on ...kolmesataakertainen €uroon...
Mutt Apple Pay toimi ongelmittaOstitko Iphone puhelimen Apple Rayllä mustalaisilta
- puolueeton
Tämä kysymys ei nyt liity HUF:n vaihtokursseihin, vaan tuohon ilmaiseen matkustamiseen. Vieläkö v. 2018 on voimassa yli 65 vuotiaiden EU-kansalaiset saavat ilmaisesti kulkea julkisissa liikennevälineissä, lähinnä metrossa , ratikoissa ja junissa??
- tuutänne
puolueeton kirjoitti:
Tämä kysymys ei nyt liity HUF:n vaihtokursseihin, vaan tuohon ilmaiseen matkustamiseen. Vieläkö v. 2018 on voimassa yli 65 vuotiaiden EU-kansalaiset saavat ilmaisesti kulkea julkisissa liikennevälineissä, lähinnä metrossa , ratikoissa ja junissa??
Kyllä saa matkustaa ilmaiseksi. Koskee koko Unkarin aluetta
- Justpapalannut
hyväpaikka kirjoitti:
Ostitko Iphone puhelimen Apple Rayllä mustalaisilta
En ostanut, mutta maksoin sillä monessa paikassa ostoksiani. Hyvin toimi jo liki kolme v ikäinen iPhone 6S plus:ssani ApplePay Budapestissä
- Suomessarosvoton
Missä huijarit on, Suomessa? Lentoasemalla kalja 9.90 eur. Unkarissa noin 350 HUF tarjoiltuna. vähän yli euron
- DCC-huijaus
Kyseessä ei ole vain unkarilainen juttu, monissa maissa yritetään tätä, joko automaatti tarjoaa omaa kurssia tai kaupassa kysytään, haluatko maksaa euroissa. Aina pitää kieltäytyä ja sanoa, että haluaa korttiyhtiön kurssin (se on edullinen). Selitystä löytyy https://en.m.wikipedia.org/wiki/Dynamic_currency_conversion
- voiveljet1
Ei korttiyhtiö ilmaiseksi anna palvelujaan
- Joopajoo76
Taisi olla sininen euro/huf automaatti. Niitä on joka paikassa ja yleensä lähellä on myös oikean pankin automaatti mistä saa oikealla kurssilla
- 12plus
Niinkuin DCC-huijaus sanoi, useissa maissa (myös esim UK:ssa) tarjotaan heikompaa vaihtokurssia. Sama toistuu myös usein luottokorttiveloituksissa. Oma kokemus on, että veloitus kannattaa aina tehdä paikallisessa valuutassa ja antaa pankin/luottoyhtiön käyttää omaa kurssiaan veloituksessa.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 372363
- 561352
- 841313
Mies mä oon ihan helppo
Miehelle johon oon ihastunut. Olen harvoin ihastunut, mutta suhun olen. Ei tarvitse kuin pyytää, niin...361276- 631191
Mies olen aika erakko nykyään
Vanhentunutkin olen muutamana viime vuonna parikyt vuotta. Kun en ennenkään kelvannut, niin tuskin nytkään kelpaan. Lisä39914Lavroville taitaa olla jo ikkuna raollaan?
Lavrovin syytä välttää korkeita paikkoja ja ikkunoiden läheisyyttä.Ettei vain keikahda ikkunasta pihalle.122798- 31751
Ylen johdon hulppeat bonukset alkavat taas
Suora kopio Iltalehdestä: "Asiasta kertoo Iltalehdelle Ylen hallituksen puheenjohtaja Matti Apunen. Mitä tulospalkkioi23606Skenaario
Elämä ja kuolema ovat merkillisin nyytti olevaisuutta. Mutta kun kumpaakaan ei ole, syntyy lapsuksia, joita korjaamaan58586