Suihkun seinälaattojen halkeilu

halkeilevatlaatat

Mistä voi johtua, että kivirakenteisen suihkutilan seinän laatat halkeilevat seinän alaosassa. Seinän toisella puolella kuivassa wc tilassa samassa kohtaa ei ole mitään halkeilua. Vesieriste on varmasti kunnossa ja laatat 100% kiinni alustassaan. Liikuntasaumat on tehty tarvittaviin paikkoihin.

6

2971

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vanhatimpermanni

      Ehkäpä sitten lämpötilan nopea vaihtelu, esim KUUMA suihkuvesi/ kylmä, rikkoo laatat. suihku suunnattava kylpijään, ei seinään :)

    • halkeilevatlaatat

      Kuumaa/kylmää suihkuvettä ei ole suunnattu laattoihin. Huoneen lämpö on noin 23 astetta ja suihkuvesi maksimissaan 40 astetta ja kylmimmillään vähän alle kymmenen. Tämä noin 30 asteen lämpötilaero ei riko keraamista laattaa.
      Kokeilin jo aikaisemmin laskea ylimääräiseen irtolaattaan ensin 55 asteista kuumaa vettä jonkin aikaa ja sitten nopeasti perään 10 asteista kylmää vettä, mutta useasta toistosta huolimatta lasitus pysyi ehjänä.

    • pärttyli

      Halvalla ei saa halkeamattomia laattoja.

      • halkeilevatlaatat

        Tätä minäkin epäilen, mutta mikä halvoissa laatoissa aiheuttaa halkeilun. Laatat ovat yhden euroopan suurimman tehtaan valmistamia, joten homma pitäisi olla hanskassa.


    • Esi_merkki

      Jos alin laattarivi on laatoitettu lattialaatoituksen jälkeen niin kuin pitäisi ja laattamies on kammannut huonosti laastit laattaan eli laattojen takana on tyhjiä kohtia niin ne voi haljeta hyvinkin helposti esim. lattiaa kuivattaessa/siivottaessa.

      • halkeilevatlaatat

        Kirjoitin laattojen olevan 100% kiinni seinässä. Tiedän asian, koska olen itse seinät laatoittanut. Suihkukaappi siivotaan pyyhkimällä eikä siellä kolistella siivousvälineillä.
        Laatat eivät halkea vain yhteen suuntaan vaan tähtimäisesti kolmeen neljään hiushalkeamaan. Aluksi halkeamat olivat hyvin ohuita, mutta nyt tuntuvat selvästi kynnellä kokeilemalla.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tahtuu Kasperi Viita/Suviviita

      Poliisia ja ambulanssia iso määrä.
      Seinäjoki
      84
      3402
    2. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      77
      1347
    3. Kalasataman talossa lienee rakennusvirhe

      Ei pitäisi olla mahdollista parvekkeen kautta tulipalon kiivetä katolle saakka kuin korkeintaan ylimmästä kerroksesta.
      Maailman menoa
      182
      1339
    4. Kristillinen Kaste on syntisten kaste, ei itsensä uskoviksi julistaneiden kaste

      Raamatun mukaan vain syntisyyden vuoksi kastetut saavat kasteen hyödyn, syntien anteeksisaamisen ja Pyhän Hengen lahjan
      Kaste
      240
      1040
    5. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      104
      987
    6. Venäjä teki mahtavan iskun Kiovaan?

      Miksi Ukraina ei kykene tekemään Moskovaan yhtä mahtavia iskuja.
      Maailman menoa
      310
      952
    7. Onko kaivattusi ulkonäkö

      tarpeeksi miellyttävä? 🥕
      Ikävä
      43
      859
    8. Mökille pariksi viikoksi hänen kanssaan

      Ei teknologialaitteita. Niin ❤️
      Ikävä
      95
      857
    9. Milloin ymmärsit

      Milloin tunnistit, että sinulle kirjoitetaan ja kuka kirjoittaa? Tarkka päivämäärä ja kellonaika 😉 Önnönnöö, jos ei os
      Ikävä
      78
      845
    10. Nojatuoli !

      Uutta kehiin, kun edellinen pikavauhtia täyttyi, pitäisikö kiittää näitä asian jouduttaneita? Pilvet leijaa, sadetta en
      80 plus
      124
      835
    Aihe