Mistä voi johtua, että kivirakenteisen suihkutilan seinän laatat halkeilevat seinän alaosassa. Seinän toisella puolella kuivassa wc tilassa samassa kohtaa ei ole mitään halkeilua. Vesieriste on varmasti kunnossa ja laatat 100% kiinni alustassaan. Liikuntasaumat on tehty tarvittaviin paikkoihin.
Suihkun seinälaattojen halkeilu
halkeilevatlaatat
63001
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Ehkäpä sitten lämpötilan nopea vaihtelu, esim KUUMA suihkuvesi/ kylmä, rikkoo laatat. suihku suunnattava kylpijään, ei seinään :)
Kuumaa/kylmää suihkuvettä ei ole suunnattu laattoihin. Huoneen lämpö on noin 23 astetta ja suihkuvesi maksimissaan 40 astetta ja kylmimmillään vähän alle kymmenen. Tämä noin 30 asteen lämpötilaero ei riko keraamista laattaa.
Kokeilin jo aikaisemmin laskea ylimääräiseen irtolaattaan ensin 55 asteista kuumaa vettä jonkin aikaa ja sitten nopeasti perään 10 asteista kylmää vettä, mutta useasta toistosta huolimatta lasitus pysyi ehjänä.
Halvalla ei saa halkeamattomia laattoja.
Tätä minäkin epäilen, mutta mikä halvoissa laatoissa aiheuttaa halkeilun. Laatat ovat yhden euroopan suurimman tehtaan valmistamia, joten homma pitäisi olla hanskassa.
Jos alin laattarivi on laatoitettu lattialaatoituksen jälkeen niin kuin pitäisi ja laattamies on kammannut huonosti laastit laattaan eli laattojen takana on tyhjiä kohtia niin ne voi haljeta hyvinkin helposti esim. lattiaa kuivattaessa/siivottaessa.
Kirjoitin+laattojen+olevan+100%+kiinni+seinässä.+Tiedän+asian,+koska+olen+itse+seinät+laatoittanut.+Suihkukaappi+siivotaan+pyyhkimällä+eikä+siellä+kolistella+siivousvälineillä.+
Laatat+eivät+halkea+vain+yhteen+suuntaan+vaan+tähtimäisesti+kolmeen+neljään+hiushalkeamaan.+Aluksi+halkeamat+olivat+hyvin+ohuita,+mutta+nyt+tuntuvat+selvästi+kynnellä+kokeilemalla.