Tonttu lastenohjelma

Olenkoihantonttu

Minua on vaivannut jo pitkään päässäni soiva lastenohjelmatunnari 90-luvulta. Muistaako kukaan lastenohjelmaa, jonka alkutunnarissa lauletaan suunnilleen näin: "Silloin kun sä kouluun meet, tonttu luonas seikkailee. Leikkii, pelaa, hyppelee, kanssas temppuilee. Tulkaa kaikki katsomaan, kuka kirjasta kurkistaa. Tonttu esiin sukeltaa ja satuun kuljettaa"...?
Mikä ohjelma on kyseessä ja voisiko jossain nähdä tunnarin? Vaivaa....

3

1228

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • PaskojaNimiäVuodesta1995

      Itsellä tulee mieleen ainoastaan "Tontut" ohjelma, pistä youtubeen "Tuntut tunnari" onkohan se se?

    • ewew

      Tuo oli se lastenohjelma mikä tuli joskus yleltä. En muista olisiko nimi ollut joku " pikku tarinoita" tai joku vastaava. Tonttu tosin oli vaan muistaakseni siinä alku introssa, mutta muuten ohjelma kesti jotain tyyliin 5 minuuttia ja siinä oli erilaisia pieniä tarinoita lapsille. Muistaakseni taisi olla vielä että 1 kertoja ääni oli.

    • mievaan___

      Minäkin oon tuota miettiny kun muistan vaan tuon tunnarin mutten yhtään muuten sitä ohjelmaa. Mielikuva vaan on kun siinä alkuintrossa oli lastenhuone ja justiinsa joku tonttu hyppäsi kirjahyllystä ja rummut siinä taisi olla :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko varattu minulle?

      Mieheltä kysyn.
      Ikävä
      290
      11382
    2. Mitä ensi viikolla tapahtuu?

      Mitä toivot, että ensi viikolla tapahtuu?
      Ikävä
      133
      7030
    3. Mitä Ajattelit Kun Näit Kaivattusi

      Ensimmäistä Kertaa?
      Ikävä
      101
      5803
    4. Vanhempi mies

      Jos yritän ajatella sinut pois sydämestäni, ikävä ja surullinen kaipuu tulee kaksin verroin kovempana. Olit mun unessa
      Ikävä
      41
      5151
    5. Noloa että kaipasin sinua

      Toivottavasti et tunnistanut itseäsi. Ikävissään sitä on aika typerä.
      Ikävä
      52
      4301
    6. Minne sä aina välillä joudut

      Kun pitää hakemalla hakea sut sieltä ja sitten oot hetken aikaa esillä kunnes taas menet piiloon, en ymmärrä 🤔❤️ Oot ta
      Ikävä
      30
      4019
    7. On niin paha olla

      Tarviin jotain jolla turruttaa... Kuka voi auttaa.
      Ikävä
      61
      3544
    8. On niin vaikea olla lähelläsi

      En saa ottaa kädestäsi kiinni, en saa halata. En saa silittää hiuksiasi. Enkä saa sinua koskaan omakseni. ☔ Miehelle na
      Ikävä
      32
      3531
    9. Nyt peukut pystyyn

      Nyt kaikki peukut pystyyn, siirtopersu on aikeissa muuttaa Kannuksesta pois. Facebookissa haukkui tänään Kannuksen peru
      Kannus
      22
      3055
    10. Pehmeää laskua

      Sinulle. Muutaman kilsan päästä. Mieheltä, joka salaa välittää.
      Ikävä
      79
      3040
    Aihe