Muistoja

Täällä on paljon puhuttu siitä,mitä musiikkia ihmiset tällä hetkellä kuuntelevat.Mutta kertokaapa,ketkä artistit ja yhtyeet olivat suosikkejanne kun olitte lapsia ja nuoria?
Mun lapsuus- ja kouluajan suosikkeja olivat Raimo Piipponen,Tapio Rautavaara,Pekka Himanka,Olavi Virta,Tarja Ylitalo,Abba,Danny & Armi,Dingo,Yö,Popeda,Eppu Normaali,Leevi and The Leavings,Sleepy Sleepers,Arja Saijonmaa,Raptori,J.Karjalainen,Europe,A-ha,Michael Jackson,Pet Shop Boys,London Boys,Modern Talking,Madonna,Samantha Fox...
Suurin osa on suosikkejani tänäkin päivänä.
9540
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Ainakin Abbaa kuuntelin teininä päivästä toiseen. Armi ja Danny oli silloin kovaa kotimaista, vaikka mollaajiakin löytyi (milloinkas e1!). Abba menee kyllä sydämeen tänäkin päivänä...vaikka on hajonnut aikoja sitten.

Äänestä

mä kuuntelin Mattia ja Teppoa, vanha vihree kasetti meni ihan puhki.. :)
Siis sillon 80-luvun lopussa ja 90-luvun alussa ku olin lapsonen..
Ala-asteella olikin eka aluks Katri Helena ja kaikki tollanen, mut sit 90-luvun Spice Girlsit ja BSB:t vetos muhun. Sit oli myös Offspring jms. Nyt mainostetaanki sellasta 90's greatest hits -levyä, tuntuu vanhalta..
Yläasteesta onki sit enää niin vähän aikaa, ettei niitten luottelemises oo mitn hauskaa..

Äänestä

kuuntelin mm.tapio rautavaara,fredi,irwin coodman,eino grön,four cats,eija sinikka,kai hyttinen,martti innanen,erkki junkkarinen,katri helena,laila kinnunen,kisu,leevi and the leavins,juice leskinen,danny ja armi,eppu normaali,dingo,popeda,j.karjalainen ym..ja joitaki kuuntelen viel nykypäivinäkin..

Äänestä

tähän viestiin vastanneet tuntuvat olevan melko samaa ikäluokkaa (onkos tämä nyt sitä varhaista keski-ikää :) kun minunkin lapsuustani on jäänyt vahvasti mieleen juuri Katri Helena, Danny ja suloinen Armi, Markku Aro ja Nisa Soraya, Taiska, Arto Sotavalta, Eini, Vicky, Päivi, Mona Carita, Anja Niskanen ja Leena Vanamo. Ulkolaisista kovia sanoja olivat tietysti ABBA ylitse muiden mutta myös Baccara ja Boney M. Ja se oli myös aikaa jolloin euroviisuista tuli aina todellisia kestohittejä ja uusia iskelmäsuosikkeja - nykyäänhän ne ovatkin enää vain europliisut.

Äänestä
  • KAI HYTTINEN.EINO GRÖN,SÄVELRADIO.JNE KAIKENLAISTA MM HURRIGANESIA..

    Äänestä

MUN SUOSIKKEJA NYT < HURRIGANES,EINO GRÖN.YÖ < JOSKUS KUUNNELTUA.SEITSEMÄN SEINÄHULLUA VELJESTÄ < MM CUBA,BANAANIA POSKEEN..SEPPO NÄRHI.HULLUJUSSI.EKI LIIKANEN.TAISKA.PAVE MAIJANEN.

Äänestä
  • REIJO KALLIOTA.KUJU HYTTISTÄ,MATTIA JA TEPPOA.MAKE AROA,MATTI ESKOA.TAISTO AHLGRENIÄ KERRAN.

    Äänestä

lapsena Baccara, Boney M. ja Village People.

Myös se "pistetään pistetään banaania poskeen" oli kova juttu lapsena :)

Teininä Modern Talking, Kim Wilde, Duran Duran, Hanoi Rocks, Dingo, Yö, a-ha, Bad Boys Blue, Sandra yms.

Äänestä

Olin niin pieni tyttö kun rakastin tätä laulua yli kaiken. Kerran soitin radion sinfonia toivekonserttiin ja toivoin kyseistä kappaletta... enhän minä siinä iässä tajunnu ette se oikein istu tuon sinfonia sanan alle. Linnut jo lentäkää pohjoiseen ja sulattakaa tämä routainen maa, linnut jo lentäkää pohjoiseen mun teitä ikävä on ja sydäntä paleltaa... Kaunis muisto =)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Janscu kirjoitti:

Täällä on paljon puhuttu siitä,mitä musiikkia ihmiset tällä hetkellä kuuntelevat.Mutta kertokaapa,ketkä artistit ja yhtyeet olivat suosikkejanne kun olitte lapsia ja nuoria?
Mun lapsuus- ja kouluajan suosikkeja olivat Raimo Piipponen,Tapio Rautavaara,Pekka Himanka,Olavi Virta,Tarja Ylitalo,Abba,Danny & Armi,Dingo,Yö,Popeda,Eppu Normaali,Leevi and The Leavings,Sleepy Sleepers,Arja Saijonmaa,Raptori,J.Karjalainen,Europe,A-ha,Michael Jackson,Pet Shop Boys,London Boys,Modern Talking,Madonna,Samantha Fox...
Suurin osa on suosikkejani tänäkin päivänä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu