Auttakaa laintuntijat. Olemme tekemässä iäkkäälle vanhemmalleni asiakirjaa (edunvalvontavaltuutus), jossa tarvitaan esteettömät todistajat. Ovatko puolisoni vanhemmat tarpeeksi etäisiä ja esteettömiä (heillä ei ole mitään yhteistä taloudellista yhteyttä vanhempaani)? Vai pitääkö sen olla joku naapurin jorma?
Neuvoja - Esteetön todistaja
6
3889
Vastaukset
- nimierkkitytär
Todistajien tulee tietää, että asiakirja on edunvalvontavaltuutusta varten tehtävä valtakirja, mutta todistajien ei tarvitse tietää asiakirjan sisältöä. Valtakirjan todistajana ei saa olla vajaavaltainen, valtuuttajan puoliso tai sukulainen taikka tällaisen henkilön puoliso, valtuutettu, valtuutetun puoliso tai sukulainen taikka tällaisen henkilön puoliso.
Valtuuttajan kotipaikkakunnan maistraatti, joka toimii holhousviranomaisena, vahvistaa edunvalvontavaltakirjan, kun valtuuttajan terveydentila on heikentynyt siten, ettei hän kykene enää huolehtimaan omasta edustaan ja asioistaan. Tämän valtuutettu osoittaa erillisellä lääkärinlausunnolla valtuuttajan terveydentilasta. - Huolitytär
Lasketaanko vanhuksen lapsen puolison vanhemmat (huh) liian läheisiksi sukulaisiksi?
- saksankeisari
https://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/2007/20070648#L2P6
https://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/2007/20070648#L2P8
Lue tasan tuosta! Sinä et kerro, kuka on valtuutettu, ja sillä on merkittävä osuus todistajien valinnassa. Pähkäile siis ihan itse.
Valtakirjan todistajana ei saa olla:
1) henkilö, joka on kahdeksaatoista vuotta nuorempi tai joka ei henkisen toiminnan häiriintymisen tai muun vastaavan syyn vuoksi kykene ymmärtämään todistamisen merkitystä;
(pitää siis olla täys'ikäinen ja ns. terveiden kirjoissa)
2) valtuuttajan puoliso;
(nyt ns. vanhuksen oma mies tai vaimo ei saa todistaa)
3) valtuuttajan tai hänen puolisonsa lapsi, lapsenlapsi, sisarus, vanhempi tai isovanhempi taikka tällaisen henkilön puoliso;
(nyt ns. vanhuksen rintaperillinen, sisko, veli, äiti, isä tai edellä kuvattujen puolisot; sinä tai vaimosi tai lapsenne ette saa todistaa)
4) valtuutettu tai hänen puolisonsa; eikä
5) valtuutettuun tai hänen puolisoonsa 3 kohdassa mainitussa suhteessa oleva henkilö.
(valtuutetun rintaperillinen, sisko, veli, äiti, isä tai edellä kuvattujen puolisot eivät saa todistaa)
///
Et siis anna tarpeeksi tietoa, jotta sinulle voi varmuudella vastata. Elleivät nyt "vanhuksen lapsen puolison vanhemmat" ole läheisessä sukulaisuussuhteessa itse ja juuri valtuutettuun, mikään ei lain mukaan estä heitä todistamasta. Jos sisaruksesi on mahdollinen valtuutettu, estettä ei ole. Jos sinä tai vaimosi on valtuutettu, este on olemassa.
Satunnaisesti valitut naapurit ovat jutussa todennäköisesti täysin kelpoiset ja jopa paremmat todistajat.
- Funlandiankansalainen
Lakitoimistot tekevät ko paperit ja muutkin vastaavat asiantuntemuksella todistajineen. Ei tarvitse kuin asianomaisten henkilöiden raahautua paikalle. Tutut ovat kertonet, että esim HOK-Elannon lakipalveluissa ko paperit syntyvät näppärästi, hintaan 150-250€. Kannattanee jättää paperit ammattilaisten raaputettavaksi, ettei tule yllätyksiä toimeenpanon yhteydessä. Sukulaiset kun ovat usein kovin epäluuloisia paperien ja valtuutuksien aitoudesta.
- ikuisuusonpitkäaika
Mitä tärkeämpi asia, sen parempi on käyttää asiassaan juristia. Monta kertaa sadan euron säästöyritys tuo toisessa päässä tuhannen euron tappion tai ikuisen riidan tai molemmat.
- Alkuper
Kiitos keisari. Sain vastauseni.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1016133
- 2123396
Näin susta unta
Teit siinä temppuja ja kurkit huomaanko. Niinkuin sun tarttis sitä epäillä. Öitä tuimalle!183315Toiselle puolikkaalleni
Sinulla ei taida olla kaikki nyt ihan hyvin? Minua itketti eilen kauheasti, sinunko itkuja itkin? Kyllä kaikki selviää j663298Niin voimakkaat tunteet
Että ajattelin hänen olevan se elämän rakkaus. Silmien edessä vikitteli toista ja hyvästelemättä hylkäs niin tyhjyys jäi162515Nainen, sinä viisas ja ymmärtäväinen
sekä hyvällä huumorintajulla varustettu. Kun kaikki muut ovat kaikonneet, vain sinä olet jäljellä. Ellet kestä kirjoituk242494Katu täyttyy askelista...
Hyvää sunnuntaita ja hyvää jatkoa jos näin...Vettä sataa, mutta hyvä vaan, ainakin kasveille.282353- 2652052
Puhe on halpaa
Katso mitä hän tekee.Teot kertoo enemmän kuin tuhat sanaa.Uskokaa punaisia lippuja.Hyvää yötä.441636- 61398