Valojen "jatkuminen" ostoskeskuksessa

Säikähtänyt

Istui äsken kahvilassa ja luin lehteä lukulaseilla. Kahvilassa oli kirkkaita lamppuja mainoskylttejä. Yht´äkkiä valot alkoivat häiritä ja ikäänkuin jatkua kaarina tai kirkkaina kuvioina. Putsasin laseja ja katselin ilman niita, ei auttanut. Lähdin kauhuissani kauppaan ja tietenkin joka paikassa oli erivärisiä kirkkaita lamppuja ja mainoskylttejä ja silmätilanne paheni. Ryntäsin kauhuissani ulosa ja siellä tilanne oli helpompi, mutta liikennevalot ym. sielläkin tekivät samaa. Kotona menin pimeään vessaan eikä mitään välähdyksiä näkynyt. En tiedä miten tämä tästä jatkuu, kun säntäsin tätä kysymään.
Olisiko jollain tietoa, mitä tuollainen voi olla. Ei ole ennen moista tapahtunut ja nyt noinkin pitkän ajan oli ja vain paheni sisällä.

6

493

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Alkaja

      Nyt on muutama päivä vierähtänyt eikä vastaavaa ole tapahtunut. Silti jännittää, että uusiutuuko häiriö. Erä mies kertoi, että hänelle on elämänsä aikana tapahtunut samanlainen valojen välkkyminen ihan kotonaan ja on mennyt ohi nukkumalla, siis ilman mitään kirkkaita valoja.

    • Mene_tutkittavaksi

      Kannattaa käydä silmälääkärissä. Ehkäpä tuollaiset oireet ennustelee verkkokalvon irtoamista.

      • Alunalkuinen

        Silmälääkäri tilattuna, kiitos ohjeesta.


      • välky

        Voi olla myös migreenistä johtuva aura, joka saa kaiken välkkymään näkökentässä jonkin aikaa. Kaikille ei tule päänsärkyä. Noita valoilmiöitä vain.


      • Mene_tutkittavaksi
        välky kirjoitti:

        Voi olla myös migreenistä johtuva aura, joka saa kaiken välkkymään näkökentässä jonkin aikaa. Kaikille ei tule päänsärkyä. Noita valoilmiöitä vain.

        Minulla tulee näitä säryttömiä auroja, mutta ne näkyvät vaikka sulkisi silmät. Siksi hieman epäilyttää ettei kyse ole tästä koska aloittajalla ilmiö hävisi kun meni pimeään vessaan.


    • Alkajaitse

      Kävin talvella silmälääkärillä perusteellisissa tutkimuksissa eikä hän löytänyt mitään vikaa. Arveli, että voisi johtua lasiaiskalvosta, mutta minulla ovat lasiaiskalvot välkkyen irronneet jo noin kymmenen vuotta sitten. Toivotta tuo ei uusiudu, olisi aika kauheaa olla vaikkapa jossain matkalla eikä pääsisi mihinkään omaan rauhaansa, jos tuollainen alkaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen Anna Koskela kaahasi 172 km/h

      Kuvasi samalla myös videota, jonka sitten myöhemmin poisti. Jotenkin tuntuu persuilta lähtevän nyt kaikki lapasesta, va
      Maailman menoa
      64
      7099
    2. Sofia Virran pahoinpitelyä puolustetaan netissä

      HS soitti Virran pahoinpitelyä puolustaneille https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011516353.html
      Maailman menoa
      154
      6708
    3. Sanna niin nättinä Amsterdamin Business Foorumilla

      Upeasti edustaa taas Suomea ulkomailla meidän kansainvälinen superstaramme. Miksei persuilla ole ketään siedettävän näk
      Maailman menoa
      45
      6134
    4. Koska Minja Koskela ja Sofia Virta kääntyy islamiin?

      Sekä vihreät että vasurit selvästi pitävät islamista ja muslimeista, varsinkin naiset, joten voidaan olettaaa että nuo k
      Maailman menoa
      70
      5627
    5. Ratkaisujen tarjoamisen sijaan SDP on keskittynyt levittämään väärää tietoa

      Kokoomuksen kansanedustaja Martin Paasi on turhautunut eduskunnassa käytävään salikeskusteluun. Hän kertoo, miksi. – Ko
      Maailman menoa
      101
      5405
    6. Sebu Tynkkynen vaatii Ulkopoliittisen instituutin rahoituksen leikkaamista

      kun UPI:n tutkija kritisoi Tynkkystä, Mikä Trump tuo Tynkkynen oikein luulee olevansa? https://www.iltalehti.fi/politi
      Maailman menoa
      20
      5343
    7. Purra tekee hyvää työtä, me suomalaiset haluamme että hän jatkaa myös

      seuraavan hallituksen valtiovarainministerinä. Kovina aikoina pitää olla kova.
      Maailman menoa
      8
      5136
    8. Työeläkkeiden maksaminen on lopetettava

      Suomen talous on palkansaajien vuosikausia heikentyneen ostovoiman vuoksi niin kuralla, että palkkasumman jakamisessa ta
      Maailman menoa
      33
      5079
    9. Miksi media ei ole tutkinut Li Anderssonin antifa-yhteyksiä

      Antifa on väkivaltainen äärivasemmistolainen terrori-järjestö, joka USA:ssa on nyt kielletty. Andersson itse on äärivas
      Maailman menoa
      106
      5015
    10. Juuri nyt! Parturi bongattu Sannan seurassa!

      🌐 Breking News 📢 🗞️ 🆕 Kaksikko bongattu Suomen Helsingin Töölöstä. Kyllä. Sieltä samasta Töölöstä, josta kuppakin
      Maailman menoa
      12
      4842
    Aihe