Asunnossani on betoniseinät ja yritän saada taulukoukkuja nakuteltua vasaralla seiniin. Pari vuotta sitte tuntui että homma vielä onnistui. Nyt kokeilin ja lopputulos on aina sama: ne kolme piikkiä alkavat kärjistä kääntyä sisäänpäin kun taulukoukkua nakuttelee seinään, ja lopulta vain kouraisevat seinästä ison palan betonia irti.
Kolme kertaa yritin ja nyt on kolme isoa monttua betoniseinässä. Yksi näistä tosin eri huoneessa, eli onko asunnon kaikki seinät nyt sitten huonosti tehty vai enkö vaan osaa naulata?
Taulukoukut lohkaisee palan seinästä
7
203
Vastaukset
- mghmghk
Poraa
- seinätveks
Jooh vetäsin just iskuporakoneella poratulpan seinään ja kyllä pysyy.
Mutta tässä mietityttää onko seinien betonissa jotain vikaa vai eikö nuo taulukoukut vaan tehoa?
Asun siis vuokralla ja miettinyt ostanko tämän kämpän kun on tuttu vuokraaja, mutta jos betoni on jotenkin märkää tms. huonoa niin en ehkä :D.
- Betonkia
Betonki on sekoitus sementtiä ja runkoainetta, eli kiveä. Sementtiin ohut naula menee, mutta jos vastassa on kivi niin eihän se uppoa. Eli riippuu aivan tuurista saako tuollaisen kiinni vai ei. Sopivasti kun sattuu niin saattaa tosiaan lohkaista pienen palasenkin.
Kuntoarviota talosta en suosittele tuolla perusteella tekevän. - ruista.ranteessa
Jo heti näkee mikä on vialla, se naputtelu, taulukoukku on iskettävä yhdellä napakalla iskulla kiinni.
Itse taas huomannut että varovaisella naputtelulla sen saa kiinni mutta lujalla iskulla ne pienet piikit käpristyy.
- hävetkääjo
Sähkäle kirjoitti:
Itse taas huomannut että varovaisella naputtelulla sen saa kiinni mutta lujalla iskulla ne pienet piikit käpristyy.
Höppänä mummot. Ostakaa betoniin tarkoitettuja kiinnikkeitä. Eikä sitten uskota tunari myyjiä jotka myyvät mitä sattuu. Taatusti myös poraatte betonia metalliterällä.
- jomking
Ostat vain rautakaupasta kunnon koukkuja, ja paukuttelet ne sitten Hiltillä seinään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 15110954
- 525240
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html452443- 302143
Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia131711Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,421554Tiedän kuka sinä noista olet
Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta301241Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v351176Daniel Nummelan linjapuhe 2025
Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo92935TÄSTÄ TAITAA TULLA SUOMEN HISTORIAN SUURIN USKONNONVAPAUDEN OIKEUDENKÄYNTI.
Sinun täytyy hyväksyä se että jos sinä vetoat uskonnonvapauteen, silloin sinun tulee antaa myös muille vastaava vapaus o317892