Sähkölasku tuli vuokranantajalle?

Haatajapena

Eli taloyhtiö ostaa sähköt itse ja laskuttaa asukkaita kulutuksen mukaan,sähkömittarit asuntojen seinässä.
Nyt vuokralainen jättänyt sähköt maksamatta ja taloyhtiö perii sähkölaskua asunnon omistajalta eli vuokranantajalta.
Meneekö tämä oikein teidän mielestänne?

8

897

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • RaS-

      Oikein menee. Omistaja vastaa viimeisenä _KAIKISTA_ omistuksensa kuluista, jos on niin kädetön, ettei saa perittyä niitä vuokralaiseltaan.

    • earstdfygjhgfdsa

      Mitä vuokrasopimukseen on kirjattu?

      • selvä_tapaus

        Omistan ja vuokralaisen väliset sopimukset eivät sido taloyhtiötä.


    • srdtfhgjcgfds

      Vieläkö näitä ammoisten aikojen järjestelyjä on totisaan käytössä?

      • aina_sopimus

        Kyllä vuokrasopimukset ovat käytössä nykyisinkin.


    • hanurispöllyy

      se maksaa, jonka nimi on sähkösopimuksessa..

      • paljousetua

        Nykyään sähkön jälleenmyyntikin on mahdollista.


    • Hhtl

      Itselläni kaksi sijoitusasuntoa. Toiseen on asukkaan itse tehtävä sähkösopimus, eli mikäli asukas ei maksa, asuu hän sitten pimeässä.

      Toisessa asunnossa talonyhtiö laskuttaa sähköstä ja vedestä 4kk välein huoneiston omistajaa kulutuksen mukaan. Perin nykyiseltä vuokralaiselta sähköstä 17e/kk ja vedestä 23e/kk ennakkomaksua eli 40e/kk. Mikäli 4kk sähkölasku on esim. 80e ja vesi 100e, pyydän vuokralaista maksamaan vuokranmaksu tilille 20e extraa. Ja yhden vuokralaisen kohdalla jouduin aina 4kk välein palauttamaan rahaa hänelle. Tähän asti homma toiminut ihan hyvin kaikkien asukkaiden kanssa.

      Itse olen pitänyt molemmat asunnot hyvässä kunnossa, keittiöt uusttu 5-10 vuotta sitten, kylpyhuoneet 1-6 vuotta sitten ja pintaremontoitu 1-6 vuotta sitten. Joten asuntojen hyvä kunto ja suhkot hyvä sijainti ovat auttaneet aina hyvien vuokralaisten löytymiseen. Hakijoita on aina ollut 10-15 kappaletta, joista on muutamat aina nousseet ylitse muiden.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      61
      11615
    2. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      96
      8801
    3. Kovan viikon ilta pitäisi lakkauttaa

      Käytännössä pelkkää SDP:lle ilkkumista koko ohjelma veronmaksajien kustannuksella.
      Maailman menoa
      10
      4383
    4. Pakoputkipörisijä syttyi tuleen kesken ajon

      Kyydissä oli 7 henkilöä, mutta hyvä onni matkassa epäonnistuneesta käyttövoimavalinnasta huolimatta, eikä kukaan loukka
      Maailman menoa
      21
      3934
    5. Kalja-Kristus Kutsuu Luokseen

      Nyt on Oikea Hetki Ottaa Ryppyys Vastaan! Lue Pelastusryyppy ja tee Promillista elämäsi Herra! Pelastusryyppy on teksti
      Maailman menoa
      5
      3851
    6. Borat ärhäkkänä, syyttelee kokoomusta vilpin suojelusta

      Hänen mukaansa kokoomus seuraa ”toimettomana vierestä, kun vilpilliset firmat vievät urakat rehellisten nenän edestä”, j
      Maailman menoa
      7
      3626
    7. Tänään torille

      Tänään kuulema torilla tapahtuu klo.20. Tulkaaha paikalle kattoon.
      Hyrynsalmi
      89
      3580
    8. Persut on SYYLLISIÄ KAIKKEEN NEGATIIVISEEN SUOMESSA

      , ne haluaa neuvostoliiton putinin kanssa takaisin, shit voi valvoa kaikkea ja kaikkia, no tietty makeeta mannaa itselle
      Perussuomalaiset
      13
      3429
    9. Perussuomalaisiin minä luotan

      Bensaa raaskii taas tankata ja ensi vuonna laskee ruoan verotus. Nämä muutokset parantavat pienituloisten asemaa.
      Maailman menoa
      34
      3212
    10. Koulu-uhkaus.

      Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.
      Hyrynsalmi
      45
      2385
    Aihe