Eli taloyhtiö ostaa sähköt itse ja laskuttaa asukkaita kulutuksen mukaan,sähkömittarit asuntojen seinässä.
Nyt vuokralainen jättänyt sähköt maksamatta ja taloyhtiö perii sähkölaskua asunnon omistajalta eli vuokranantajalta.
Meneekö tämä oikein teidän mielestänne?
Sähkölasku tuli vuokranantajalle?
8
897
Vastaukset
- RaS-
Oikein menee. Omistaja vastaa viimeisenä _KAIKISTA_ omistuksensa kuluista, jos on niin kädetön, ettei saa perittyä niitä vuokralaiseltaan.
- earstdfygjhgfdsa
Mitä vuokrasopimukseen on kirjattu?
- selvä_tapaus
Omistan ja vuokralaisen väliset sopimukset eivät sido taloyhtiötä.
- srdtfhgjcgfds
Vieläkö näitä ammoisten aikojen järjestelyjä on totisaan käytössä?
- aina_sopimus
Kyllä vuokrasopimukset ovat käytössä nykyisinkin.
- hanurispöllyy
se maksaa, jonka nimi on sähkösopimuksessa..
- paljousetua
Nykyään sähkön jälleenmyyntikin on mahdollista.
- Hhtl
Itselläni kaksi sijoitusasuntoa. Toiseen on asukkaan itse tehtävä sähkösopimus, eli mikäli asukas ei maksa, asuu hän sitten pimeässä.
Toisessa asunnossa talonyhtiö laskuttaa sähköstä ja vedestä 4kk välein huoneiston omistajaa kulutuksen mukaan. Perin nykyiseltä vuokralaiselta sähköstä 17e/kk ja vedestä 23e/kk ennakkomaksua eli 40e/kk. Mikäli 4kk sähkölasku on esim. 80e ja vesi 100e, pyydän vuokralaista maksamaan vuokranmaksu tilille 20e extraa. Ja yhden vuokralaisen kohdalla jouduin aina 4kk välein palauttamaan rahaa hänelle. Tähän asti homma toiminut ihan hyvin kaikkien asukkaiden kanssa.
Itse olen pitänyt molemmat asunnot hyvässä kunnossa, keittiöt uusttu 5-10 vuotta sitten, kylpyhuoneet 1-6 vuotta sitten ja pintaremontoitu 1-6 vuotta sitten. Joten asuntojen hyvä kunto ja suhkot hyvä sijainti ovat auttaneet aina hyvien vuokralaisten löytymiseen. Hakijoita on aina ollut 10-15 kappaletta, joista on muutamat aina nousseet ylitse muiden.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!6111615Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla968801Kovan viikon ilta pitäisi lakkauttaa
Käytännössä pelkkää SDP:lle ilkkumista koko ohjelma veronmaksajien kustannuksella.104383Pakoputkipörisijä syttyi tuleen kesken ajon
Kyydissä oli 7 henkilöä, mutta hyvä onni matkassa epäonnistuneesta käyttövoimavalinnasta huolimatta, eikä kukaan loukka213934Kalja-Kristus Kutsuu Luokseen
Nyt on Oikea Hetki Ottaa Ryppyys Vastaan! Lue Pelastusryyppy ja tee Promillista elämäsi Herra! Pelastusryyppy on teksti53851Borat ärhäkkänä, syyttelee kokoomusta vilpin suojelusta
Hänen mukaansa kokoomus seuraa ”toimettomana vierestä, kun vilpilliset firmat vievät urakat rehellisten nenän edestä”, j73626- 893580
Persut on SYYLLISIÄ KAIKKEEN NEGATIIVISEEN SUOMESSA
, ne haluaa neuvostoliiton putinin kanssa takaisin, shit voi valvoa kaikkea ja kaikkia, no tietty makeeta mannaa itselle133429Perussuomalaisiin minä luotan
Bensaa raaskii taas tankata ja ensi vuonna laskee ruoan verotus. Nämä muutokset parantavat pienituloisten asemaa.343212Koulu-uhkaus.
Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.452385