Hyvää Itsenäisyyspäivää!
Rakkautta ja Rauhaa maamme tuleviin vuosiin!
Suomi 100 vuotta!
15
213
Vastaukset
- onnea.SUOMI
Hyvää Itsenäisyyspäivää koko kansalle!
Tuntematon sotilas, ja Presidentin vastaanotto päivän sanat. Hyvää itsenäisyyspäivää!
- Ramoona-
Juhlamieli ja liput korkealle, malja rakkaalle isänmaalle !
🇫🇮🇫🇮🇫🇮🇫🇮🇫🇮🇫🇮🇫🇮🇫🇮🇫🇮
Iloa, rakkautta ja rauhaa sydämiin. Luonto juhlistaa päivää vitivalkoisissaan.
❄️❄️❄️❄️❄️❄️❄️❄️❄️❄️ - Kansankurjistaja
Musta sielu sinivalkoiset puheet.
"Kansankurjistaja"
Oletko todellakin sitämieltä? Eikö ole mitään hyvää tapahtunut 100-vuoteen kaikkien kansalaisten kohdalla, vai haluatko, että Suomi olisi Ruotsin Itäinen lääni tai Venäjän Autonominen tasavalta?
No, sisua ainakin meillä (heillä) on olut, koska kumpikaan kieli ei tullut ns. pääkieleksi, vaikka Ruotsin aikoihin vain köyhälistö puhui Suomea ja Venäjänkin pakko-opetus kuivui vallakumoukseen.
Minua ei ole kurjistettu, joten voin hyvällä omallatunnolla onnitetella maamme itsenäisyyttä.- uatu-
Kristiina23 kirjoitti:
"Kansankurjistaja"
Oletko todellakin sitämieltä? Eikö ole mitään hyvää tapahtunut 100-vuoteen kaikkien kansalaisten kohdalla, vai haluatko, että Suomi olisi Ruotsin Itäinen lääni tai Venäjän Autonominen tasavalta?
No, sisua ainakin meillä (heillä) on olut, koska kumpikaan kieli ei tullut ns. pääkieleksi, vaikka Ruotsin aikoihin vain köyhälistö puhui Suomea ja Venäjänkin pakko-opetus kuivui vallakumoukseen.
Minua ei ole kurjistettu, joten voin hyvällä omallatunnolla onnitetella maamme itsenäisyyttä.Jos vain köyhälistö käytti suomea, niin mitä järkeä oli tehdä siitä koko kansakunnan kieli?
Mitä pahaa olisi siinä, että samainen kansa käyttäisi nyt pääkielenään ruotsia tai venäjää? uatu- kirjoitti:
Jos vain köyhälistö käytti suomea, niin mitä järkeä oli tehdä siitä koko kansakunnan kieli?
Mitä pahaa olisi siinä, että samainen kansa käyttäisi nyt pääkielenään ruotsia tai venäjää?No uatu
Kysyppä sitä viisaammilta, koska minä en ollut sitä päättämässä. Hieman ounastelen, että taisi olla Suomessa silloin aikapaljon sitä köyhälistöä, koska 1917 yrittivät syrjäyttää silloisen senaatin ja perustivat oman hallituksensa, jonka lopun voit itse lukea, sillä mikä minä olen sinulle kirjoittamaan historiaa, koska se menee kuitenkin väärin.
Taidat olla riidanhaastaja?uatu- kirjoitti:
Jos vain köyhälistö käytti suomea, niin mitä järkeä oli tehdä siitä koko kansakunnan kieli?
Mitä pahaa olisi siinä, että samainen kansa käyttäisi nyt pääkielenään ruotsia tai venäjää?Suomalaiset ovat oma suomalainen kansansa, joka on asunut tällä alueella huomattavasti kauemmin kuin venäläiset ja ruotsalaiset valtaajat. Miksi olisimme luopuneet identiteetistämme ja muuttuneet joksikin muuksi?
Meillä oli jopa oma uskontomme täällä, joten ei ollut ihme, että selviydyimme suomalaisina ne sadat vuodet, jotka olimme muiden alaisina.
Luonnonuskomme muuten oli voimissaan vielä 1700-1800-lukujen vaihteessa. Olen tutustunut erään kuhmolaisen kansanmiehen teksteihin, joihin hän oli 1800-luvun puolivälissä tallentanut perinnetietoa vanhempiensa ja isovanhempiensa elämästä, ja hän kertoo kirjassaan, että uusi Jumala tunnettiin paljon voimakkaampana kuin ne vanhat. Tellervokin, metsän emäntä ja Ahti. eivät aina antaneet satoa, koska eivät olleet yhtä luotettavia kuin uusi papin tuoma Jumala, ja siksi muistettiin kaikkia - varmuuden vuoksi.
Täällä kovasti pakkokastamisesta murhetta kantava kirjoittaja voi rauhoittaa mieltään, sillä meillä suomalaisilla oli luonnon henget elävää elämää vielä parisataa vuotta sitten, ja ehkä on edelleenkin.
Suomen kieliset koulut aloittivat 1850-luvulla, jolloin ensimmäinen opettajaseminaari perustettiin Jyväskylään. Venäjällä ei siis ollut tarkoitus venäläistyttää suomalaisia, ennen kuin Nikolai II:n aikaan.
- 1pullaulla
Suomen koko kansalle ONNEA !
Juhlitaan kaikki omalla tavallamme , olemme sen ansainneet !
Ikäpolvi joka on elänyt ja elää muisoissa ,kuinka Suomi on vaurastunut ! Se on Sisukkaan kansan suurteko !
Yhdessä puoluesta kaksomatta, siihen on ja pystyy eteenkinpäin vaan Suomalaiset .
Toivon Rauhaa ja ystävyyttä Kansana kansakuntien joukossa Vapaana kansana !
U.M- Onnea_Suomen_kansalle
Onnea ja rakkautta maamme jokaiseen kolkkaan kuin myös tänne pääkaupunkiseudulle joka on nyt saanut valkoisen maton!
Kiitos kaikki sotiemme sotilaat uhrauksestanne tämän kaiken puolesta! Kunnioitan ja kiitän teitä.
- havumetsäin_mies
Suomi kansakuntana perustettiin Porvoon valtiopäivillä 19. heinäkuuta vuonna 1809 seurauksena siitä, että Venäjä oli vallannut edellisenä vuonna alkaneessa sodassa Ruotsilta sen itäosan.
Sitä ennen Suomea ei ollut ja siitä lähtien se on ollut.
Heinäkuussa 2018 Suomi täyttää siten kansakunnaksi julistettuna 209 vuotta. Tämä olisi todellinen "Suomen ikä".
Suomen tasavallan itsenäisyyden julistamisesta tänään on kyllä kulunut 100 vuotta. Juhlitaan nyt kuitenkin sitä ja iloitaan saavutuksista, joihin tämä kansa on kuluneen vuosisadan ja vielä suuremmalla syyllä 209 vuoden aikana yltänyt.- luinjo
Tuo havumetsäin miehen kirjoitus on suoraan hesarin yleisön osastosta tänään.
- havumetsäin_mies
luinjo kirjoitti:
Tuo havumetsäin miehen kirjoitus on suoraan hesarin yleisön osastosta tänään.
Asiaton ja helposti kumottava väite. Sietää vertailla tekstejä keskenään ja todeta sitten, onko teksti "suoraan hesarin yleisön osastosta tänään". Siinä saa tutustua asiaan kahden tekstin avulla.
HS:ssä kieltämättä on tänään samansisältöinen yleisökirjoitus. Se osoittaa, että on muitakin, jotka ajattelevat samansuuntaisesti. Ei tämä kovin ainutlaatuinen näkemys ole etenkään historian tuntijoiden piirissä. Toivottavasti"luinjo" on tämän jälkeen asiassa valistuneempi .
Sattuuhan sitä. - Skånepåg
Borgå in my mind :-*
- heilijako
Onnea Suomi, "ihanuuksien ihmemaa!" Komeat olivat juhlat, ja hienoja kuoroesityksiä oli,
samoin kevyempääkin musiikkia, sillä eihän juhlat ole mitään ilman hyvää musiikkia ja
esiintyjiä.
Eräs asia pisti silmään, nimittäin runsas urheilijoiden joukko. Tämänpäivän lehdissä näin, että muutkin ovat sen huomanneet. Tietenkin urheilu on hyvä asia, sitä ei käy kieltäminen, mutta tasapuolisuutta toivoisin enemmän.
Missä oli tieteen ja taiteen edustajat? Kyllä he ansaitsevat tulla huomatuksi.
Oliko syy toimittajissa, jotka eivät nähneet muutakuin urheilijoita!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1221143
- 1171006
Luulet olevasi pidetty
Luulet olevasi pidetty ihminen ja tärkeä monille. Oikeasti et ole! Kukaan EI oikeasti sinua jeesaa, kun tarvitset olkap97842- 106792
- 48665
Kalateltta
Ollaan tulossa Kuhmoon Kamarimusiikkiin jos majoitus viela jarjestyisi kuitenkin. Milloin kalateltta aukeaa naillanakymi17647Ketä naista se poju tällä hetkellä vetää höplästä
Sillä kun pitää aina olla joku höplästä vedettävä kierroksessa224624- 40569
- 49559
- 25525