ON JOULUKUUN 6:S PÄIVÄ

itsenäisyytemme

100 VUOTIS JUHLAPÄIVÄ.
Miten aiot juhlistaa päivää, vai onko tämäkin päivä yksi päivien joukossa?

ps. Yhdelle ♥ Miehelle: Sylin täydeltä ONNEA, sillä sinäkin olet tänään juhliesi arvoinen.

20

410

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • TodellaUPEA
    • Ei.mikään.peruspäivä

      Ostin eilen karkkeja ja tänään ajattelin syödä ne :D

      Hyvää itsenäisyyspäivää kaikille!

    • KyImis_

      Juon kaljaa ja synkistelen menetettyä itsenäisyyttä.

    • Minä lepäilen ihanasti tämän päivän. Makaan sängyssä ja katselen televisiota. Viime yönä sain noin 10 tunnin yöunillani melkein univelkani kuitattua. Univelkaa on vielä vähän, miksi nautiskellen makaan sängyssä katsoen televisiota. Elän ihanaa vapaapäivää nautiskellen. Ostan ehkä suklaata! :)

      Televisio on myös väline seurata itsenäisyyspäivän tapahtumia. Seuraavaa Suomen satavuotispäivää en tule näkemään, miksi otan irti kaikki siitä, että Suomi täyttää kerrankin täysiä satasia.

      Lisäksi ulkoilen ja lähden käymään Joensuun keskustassa syömässä. Käyn Subwayssa ehkä kaksi kertaa syömässä. Tiedän sen, että se on auki kello 10-22 keskustassa. Kauppojen aukioloista en tiedä, mutta eipä sieltä taida tarvita mitään hakea.

      Tämä on kuin ylimääräinen sunnuntai keskellä viikkoa.

    • tylsä_täti-ihminen

      Leivon kakkupohjan tyttären poikani syntymäpäiville. Illalla luonnollisesti seuraan presidentinlinnan juhlia televiisiosta. Eipä kolahtanut kutsua tänäkään vuonna 📬.

    • Juurinyt-
      • mustassaN

        Tämä on joka kerta yhtä liikuttava.
        Muistelen isääni ja ymmärrän hänen perheensä evakkomatkan. Tunnen suurta kiitollisuutta edesmenneille siitä mitä nyt on ympärilläni.


      • Juurinyt-
        mustassaN kirjoitti:

        Tämä on joka kerta yhtä liikuttava.
        Muistelen isääni ja ymmärrän hänen perheensä evakkomatkan. Tunnen suurta kiitollisuutta edesmenneille siitä mitä nyt on ympärilläni.

        Niin minustakin on joka kerta yhtä liikuttava.

        Se on ollut varmasti traumaattista aikaa heille, ketkä ovat sodan aikana eläneet. Jotkut eivät edes pysty kertomaan niistä kokemuksista ja jotkut taas pystyvät, mutta kaikki varmasti muistavat ne ajat ikuisesti. Kiitollinen olen minäkin, että edes tällaisessa ympäristössä pystyn tällä hetkellä elämään, vaikka maailmalla tapahtuu nytkin paljon asioita, joita ei meinaa käsittää. Niiden kanssa on vain elettävä.


      • itsenäisyytemme
        Juurinyt- kirjoitti:

        Niin minustakin on joka kerta yhtä liikuttava.

        Se on ollut varmasti traumaattista aikaa heille, ketkä ovat sodan aikana eläneet. Jotkut eivät edes pysty kertomaan niistä kokemuksista ja jotkut taas pystyvät, mutta kaikki varmasti muistavat ne ajat ikuisesti. Kiitollinen olen minäkin, että edes tällaisessa ympäristössä pystyn tällä hetkellä elämään, vaikka maailmalla tapahtuu nytkin paljon asioita, joita ei meinaa käsittää. Niiden kanssa on vain elettävä.

        Tämä maa, tämä taivas, tämä rauha mikä maassamme on, nautitaan siitä.
        Kunnioittakaamme sydämiemme pohjasta asti Heitä ketkä ovat tämän meille omalla hengelläänkin suoneet.
        Tuo evakon laulu, siinä on se voima, se jokin mikä ikuisesti koskettaa.

        Tässä jotain mikä sen kunnioituksen tuo omassa arvossaan jokaiseen päivään,,,

        https://www.youtube.com/watch?v=arKxCiTZoyQ


    • Työmiess

      Töihin iltavuoroon, ei se Suomi lähde laiskottelemalla nousuun.

    • armeija

      Sytytän kynttilät itsenäisyyden puolesta kaatuneitten sukulaisteni muistoksi

    • Suomi100_

      Juhlistan järjestämällä vuosisadan juhlat! Tänään pidetään hauskaa, joten hei hei palsta! 😃

    • Minäpäodotanmerkkiä

      Ostin suklaata ja meinasin jos näkyisi merkkejä.

    • Kudon sukkaa

    • kuvitteluatuokin

      Eikö kaikille sitten tullutkaan tuota Valtioneuvoston toivotusta puhelimiin, noh ehkä joille ei tullut luokitellaan valtiopettureiksi.

      Mutta joululahja-idea kuvittelijoilla, voi kuvitella itse ja välineet: piirustuskirja ja värit millä voi väritellä niitä kuvia eri väreillä.

      • Tuli se toivotus, noin puolen päivän aikaan, ja ihmettelin kun ei ollut lähettäjää, että kuka tuommosen on laittanut. No, se selvisi netin sivuilta kuka on lähettäjänä, ja olen otettua saadessani olla yksi viestin vastaan ottajista ja toivotuksen saaneena.


    • KirjoitanNyt

      Poltan sinivalkoista kynttilää. Linnanjuhlia katson kohta. Kuunnellut tässä radiosta suomi 100 ohjelmaa.
      Yhdelle työmiehelle. Olen samaa mieltä, ettei Suomi lähde nousuun sillä mentaliteetillä, että nostetaan tukeja kyynärpäitä käyttäen...
      Ymmärrän, jos ei kykene töihin, mutta veronmaksajia tarvitaan. Tosin pienyrittäjille soisin huojennusta, että voisivat palkata lisää työntekijöitä. Moni yrittäjä repii nyt selkänahastaan palkkaansa ja verottaja kynsiu nahkaa..

    • kävinkaupassa

      ostamassa veronmaksajien rahoilla ruokaa ja otan rennosti. Saatan katsella linnanjuhlien pukuloistoa ja haluan nähdä Jenni Haukion raskausvatsan. Tietysti se koitetaan taas piilottaa jonku ison koltun alle. Haluaa lapsen, mutta raskaus ei saa näkyä.

      • elämänpakkojatkua

        Varmaankin samankaltaista, paitsi jos vahingossa huomaan jonkun jutun jossain palstalla, yritän ehkä auttaa kertomalla jotain omasta elämänkokemuksesta.

        Mutta eihän tuossakaan ole mitään katsomista tuossa juhlassa, oikeastaan toistaiseksi hauskin tapaus oli tuo itävaltalaisten tekemä, luulen että itävaltalaisten video jonkun kukkulan laelta tytön ja kaljatuopin kanssa.

        Piirustuskirja ja kynät, kuvittelijoille ja sellaisille, aivan vain tuli mieleen, minä en kyllä jaksaisi väritellä, mutta tytötkin voisivat tuollaisia ostaa "kuvittelija eli kuvittaja" pojille nimettöminä.


    • 5cardcharlie

      Oikea nimihän tuollaisille kirjoille on värityskirja, todellakin, kuvittelijoille jotta voivat kuvittaa niitä sitten kynillä omien kuvituksien mukaisesti.

      ..hmmh, noniin, kuvittelijoiden lempijoululahjakin ehkä, itse voi kuvittaa kirjaa mielin määrin.

      Mutta meidän keskustelut isäntien kanssa jossain kapakan nurkassa ovat erilaisia, tuli vain mieleen värityskirjat ja kuvittelut, eli kuvittamiset...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä

      SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,
      Maailman menoa
      182
      5117
    2. Eikö tunnukin kamalalta, kun en

      anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut
      Ikävä
      81
      3656
    3. Persut on Suomen mamutuspuolue nro 1.

      Heti ensimmäisenä persuvuonna 2015 maahantoivat Suomeen 35 tuhatta kunniavierastaan. Tuoreimpana persuvuonna 2025 pers
      Maailman menoa
      7
      3375
    4. SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta

      "Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun
      Maailman menoa
      34
      3093
    5. SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa

      Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt
      Maailman menoa
      61
      2977
    6. SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"

      Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het
      Maailman menoa
      41
      2316
    7. Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu

      Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä
      Suomalaiset julkkikset
      104
      2266
    8. Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?

      Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?
      Ikävä
      29
      2127
    9. Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"

      Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan
      Maailman menoa
      75
      2105
    10. Mitä saa sanoa?

      Palstalla tänään sanottua: ” Kaikki riippuu siitä, miten asian esittää,” Onko siis niin, että saa muita pomottaa ja
      80 plus
      92
      2059
    Aihe