ON JOULUKUUN 6:S PÄIVÄ

itsenäisyytemme

100 VUOTIS JUHLAPÄIVÄ.
Miten aiot juhlistaa päivää, vai onko tämäkin päivä yksi päivien joukossa?

ps. Yhdelle ♥ Miehelle: Sylin täydeltä ONNEA, sillä sinäkin olet tänään juhliesi arvoinen.

20

407

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • TodellaUPEA
    • Ei.mikään.peruspäivä

      Ostin eilen karkkeja ja tänään ajattelin syödä ne :D

      Hyvää itsenäisyyspäivää kaikille!

    • KyImis_

      Juon kaljaa ja synkistelen menetettyä itsenäisyyttä.

    • Minä lepäilen ihanasti tämän päivän. Makaan sängyssä ja katselen televisiota. Viime yönä sain noin 10 tunnin yöunillani melkein univelkani kuitattua. Univelkaa on vielä vähän, miksi nautiskellen makaan sängyssä katsoen televisiota. Elän ihanaa vapaapäivää nautiskellen. Ostan ehkä suklaata! :)

      Televisio on myös väline seurata itsenäisyyspäivän tapahtumia. Seuraavaa Suomen satavuotispäivää en tule näkemään, miksi otan irti kaikki siitä, että Suomi täyttää kerrankin täysiä satasia.

      Lisäksi ulkoilen ja lähden käymään Joensuun keskustassa syömässä. Käyn Subwayssa ehkä kaksi kertaa syömässä. Tiedän sen, että se on auki kello 10-22 keskustassa. Kauppojen aukioloista en tiedä, mutta eipä sieltä taida tarvita mitään hakea.

      Tämä on kuin ylimääräinen sunnuntai keskellä viikkoa.

    • tylsä_täti-ihminen

      Leivon kakkupohjan tyttären poikani syntymäpäiville. Illalla luonnollisesti seuraan presidentinlinnan juhlia televiisiosta. Eipä kolahtanut kutsua tänäkään vuonna 📬.

    • Juurinyt-
      • mustassaN

        Tämä on joka kerta yhtä liikuttava.
        Muistelen isääni ja ymmärrän hänen perheensä evakkomatkan. Tunnen suurta kiitollisuutta edesmenneille siitä mitä nyt on ympärilläni.


      • Juurinyt-
        mustassaN kirjoitti:

        Tämä on joka kerta yhtä liikuttava.
        Muistelen isääni ja ymmärrän hänen perheensä evakkomatkan. Tunnen suurta kiitollisuutta edesmenneille siitä mitä nyt on ympärilläni.

        Niin minustakin on joka kerta yhtä liikuttava.

        Se on ollut varmasti traumaattista aikaa heille, ketkä ovat sodan aikana eläneet. Jotkut eivät edes pysty kertomaan niistä kokemuksista ja jotkut taas pystyvät, mutta kaikki varmasti muistavat ne ajat ikuisesti. Kiitollinen olen minäkin, että edes tällaisessa ympäristössä pystyn tällä hetkellä elämään, vaikka maailmalla tapahtuu nytkin paljon asioita, joita ei meinaa käsittää. Niiden kanssa on vain elettävä.


      • itsenäisyytemme
        Juurinyt- kirjoitti:

        Niin minustakin on joka kerta yhtä liikuttava.

        Se on ollut varmasti traumaattista aikaa heille, ketkä ovat sodan aikana eläneet. Jotkut eivät edes pysty kertomaan niistä kokemuksista ja jotkut taas pystyvät, mutta kaikki varmasti muistavat ne ajat ikuisesti. Kiitollinen olen minäkin, että edes tällaisessa ympäristössä pystyn tällä hetkellä elämään, vaikka maailmalla tapahtuu nytkin paljon asioita, joita ei meinaa käsittää. Niiden kanssa on vain elettävä.

        Tämä maa, tämä taivas, tämä rauha mikä maassamme on, nautitaan siitä.
        Kunnioittakaamme sydämiemme pohjasta asti Heitä ketkä ovat tämän meille omalla hengelläänkin suoneet.
        Tuo evakon laulu, siinä on se voima, se jokin mikä ikuisesti koskettaa.

        Tässä jotain mikä sen kunnioituksen tuo omassa arvossaan jokaiseen päivään,,,

        https://www.youtube.com/watch?v=arKxCiTZoyQ


    • Työmiess

      Töihin iltavuoroon, ei se Suomi lähde laiskottelemalla nousuun.

    • armeija

      Sytytän kynttilät itsenäisyyden puolesta kaatuneitten sukulaisteni muistoksi

    • Suomi100_

      Juhlistan järjestämällä vuosisadan juhlat! Tänään pidetään hauskaa, joten hei hei palsta! 😃

    • Minäpäodotanmerkkiä

      Ostin suklaata ja meinasin jos näkyisi merkkejä.

    • Kudon sukkaa

    • kuvitteluatuokin

      Eikö kaikille sitten tullutkaan tuota Valtioneuvoston toivotusta puhelimiin, noh ehkä joille ei tullut luokitellaan valtiopettureiksi.

      Mutta joululahja-idea kuvittelijoilla, voi kuvitella itse ja välineet: piirustuskirja ja värit millä voi väritellä niitä kuvia eri väreillä.

      • Tuli se toivotus, noin puolen päivän aikaan, ja ihmettelin kun ei ollut lähettäjää, että kuka tuommosen on laittanut. No, se selvisi netin sivuilta kuka on lähettäjänä, ja olen otettua saadessani olla yksi viestin vastaan ottajista ja toivotuksen saaneena.


    • KirjoitanNyt

      Poltan sinivalkoista kynttilää. Linnanjuhlia katson kohta. Kuunnellut tässä radiosta suomi 100 ohjelmaa.
      Yhdelle työmiehelle. Olen samaa mieltä, ettei Suomi lähde nousuun sillä mentaliteetillä, että nostetaan tukeja kyynärpäitä käyttäen...
      Ymmärrän, jos ei kykene töihin, mutta veronmaksajia tarvitaan. Tosin pienyrittäjille soisin huojennusta, että voisivat palkata lisää työntekijöitä. Moni yrittäjä repii nyt selkänahastaan palkkaansa ja verottaja kynsiu nahkaa..

    • kävinkaupassa

      ostamassa veronmaksajien rahoilla ruokaa ja otan rennosti. Saatan katsella linnanjuhlien pukuloistoa ja haluan nähdä Jenni Haukion raskausvatsan. Tietysti se koitetaan taas piilottaa jonku ison koltun alle. Haluaa lapsen, mutta raskaus ei saa näkyä.

      • elämänpakkojatkua

        Varmaankin samankaltaista, paitsi jos vahingossa huomaan jonkun jutun jossain palstalla, yritän ehkä auttaa kertomalla jotain omasta elämänkokemuksesta.

        Mutta eihän tuossakaan ole mitään katsomista tuossa juhlassa, oikeastaan toistaiseksi hauskin tapaus oli tuo itävaltalaisten tekemä, luulen että itävaltalaisten video jonkun kukkulan laelta tytön ja kaljatuopin kanssa.

        Piirustuskirja ja kynät, kuvittelijoille ja sellaisille, aivan vain tuli mieleen, minä en kyllä jaksaisi väritellä, mutta tytötkin voisivat tuollaisia ostaa "kuvittelija eli kuvittaja" pojille nimettöminä.


    • 5cardcharlie

      Oikea nimihän tuollaisille kirjoille on värityskirja, todellakin, kuvittelijoille jotta voivat kuvittaa niitä sitten kynillä omien kuvituksien mukaisesti.

      ..hmmh, noniin, kuvittelijoiden lempijoululahjakin ehkä, itse voi kuvittaa kirjaa mielin määrin.

      Mutta meidän keskustelut isäntien kanssa jossain kapakan nurkassa ovat erilaisia, tuli vain mieleen värityskirjat ja kuvittelut, eli kuvittamiset...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taisin tehdä virheen

      Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle
      Ikävä
      93
      4488
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      47
      3106
    3. Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi

      Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle
      Ikävä
      85
      2859
    4. Nainen, mulla olisi sulle pari vinkkiä

      Kerro vain ongelmasi niin annan siihen vinkin. :/
      Ikävä
      78
      1645
    5. Nainen onko sulla supervoimmia ?

      Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.
      Ikävä
      39
      1442
    6. 450 000 ulosotossa

      Suomessa on tällä hetkellä ennätysmäärä ihmisiä ulosotossa. Viime vuonna heitä oli yli puoli miljoonaa. Kuluvan vuoden
      Perussuomalaiset
      102
      1224
    7. Onko esitutkinta jo saatu päätökseen?

      Ketkä saa syytteet? Voi olla iso määrä ihmisiä?
      Ähtäri
      15
      967
    8. Miten suhtautuisit

      jos saisit tietää, että kaivatullasi on kokkeliriippuvuus?
      Ikävä
      184
      854
    9. Miksi syyllistät minua siitä etten pysty vastaamaan tunteisiin?

      En minä sille mitään mahda. Tuntuu pahalta. En pysty enää keskittymään mihinkään enkä nauttimaan mistään, kun tämä tilan
      Ikävä
      37
      818
    10. Miehen taloudellinen tilanne ja

      halu tarjota suojaa kaikin tavoin on usein perheen selkäranka. Siksi naisen ei ikinä pitäisi jättää huomiotta miehen rah
      Ikävä
      17
      812
    Aihe