Kyllä tuli Ikävä Jäähallin Itsenäisyysjuhlia. Torin tapahtuma tänään täysi Fiasko.
Suomi 100 Hämeenlinnan tori
JäähalliBest
931553
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 93
Vanhimmat
EIHÄN TÄÄLLÄ MITÄÄN OSATA
Tule pois sieltä. Täällä osataan.
Valtavan harmillista kun Suomella on niin tosi hyvä maine ulkomailla ja sitten täällä sisämaassa on kuitenkin näin ikävää ja ankeaa. Puolueet ja ammattiliitot ovat surkimuksia ja suunsoittajia täynnä.
Tarkoitat tietysti perzuikkisurkimuksia.
Samaa mieltä toriparkkia tarvitaan
KokDem-surkimukset ja keskustan kerrostalogrynderit tarvii vaan torinalusparkkia asukasparkkipaikkojensa tarpeisiin kun keskustan liiketiloista sorvataan asuntoja eikä talogrynderien omat tonttialat salli enää asukaspysäköintiä!
Siitä tuossa kyse on, muuten torinalusparkki autioituneessa liike-elämän entisessä keskittymässä on turha rahareikä veronmaksajain piikkiin!
Aloittaja on oikeassa. Torin juhla oli kamala. Tuijotettiin kuvaruutuja eikä esiintyjien mikit toimineet. Näytelmäpätkät olivat ihan hirveitä tekeleitä. Ainoo hyvä esitys oli kahden sirkuskoululaisen temppuilu. Meidän porukka pettyi totaalisesti. Hipsittiin kotio katteleen telkkaria, siitä sentäs kuulee puheen. Mikä tommonen juhla muka on, jossa tuijotetaan jotain skreeniä?
Kuka oli vastuussa tuollaisesta fiaskosta? Suurta tuhlausta ja rahan haaskuuta?
Sinä. Älä koskaan mene julkisille paikoille ilman vahvoja lääkkeitä.
Ihan surkea tilaisuus, eihän sitä oikein voi juhlaksi nimittää. Sekametelisoppaa!!!
Edellinen vei sanat suustani. Samaa mieltä, että epäonnistunut kyhäelmä.
Kiitos juhlasta. Loistavat valot ja ohjelma.
Karmeaa huutamista ja pauketta oli tällä kertaa tämä juhla, onneksi ääni ja valaistus pätki välillä rankasti
Ei ollut yhtään Suomi 100 -arvoinen. Rimanalitus. Huonoin kautta aikojen.
Törkeän huono!
Maksoikohan edes alle miljoonaa?
Typerä pläjäys. Miniteatterilaisten pöljäily ei ollut mistään kotoisin, ei ainakaan yhtään juhlaan sopiva. Suorastaan ällötti! Jotain juhlavuoteen sopivampaa olisi odottanut.
Kukahan siinä Torin Itsenäisyysjuhlassa oli pääsuunnittelija kaupungin puolesta? Jos tuohon esityksen kuvastukseen on käytetty työtunteja noin viiden työpäivän verran ja rahaa vaikka maksimissaan 5000€ niin silloin tuon tasoisen kyhäelmän jollain lailla voi ymmärtää ja hyväksyä.
Muutama viikko sitten saimme Hämeen Sanomista lukea Jenna Kankaanpään haastattelun. Kokoomuksen nouseva tähti (?) siinä tilitti sitä valtavaa kiirettä, jota itsenäisyysjuhla hänellä teettää. Nyt tämä kiireellä ( kaksi vuotta) suunnitellut juhlat on juhlittu ja mitä niistä pitäisi sanoa. Sanon vain - täydellinen mahalasku.
Laiskat kiireilään kehuskelevat.
Olin niin maan perusteellisen pettynyt. Jenna Kankaanpää on velvollinen selittämään meille kaikille pettyneille kaupunkilaisille, miten tuollainen pläjäys ja onneton kyhäelmä ollenkaan pääsi julki. Oliko se Virtasen poika ohjaaja ja pääsuunnittelija? Turkan oppilas kenties, päätellen niistä surkeista näytelmänpätkistä. Irvokasta ja kansalliskirjailijoitamme rienaavaa. En ole kamalampaa nähnyt!
Hyvää syntyy vain yhdessä tehden, pohtien, haastaen. Virheistä otetaan opiksi ja täysillä eteenpäin.
Siinä on Pers Pilkkalalla opittavaa SCC tuomion suhteen.
Miksei juhlaa pidetty arvokkaasti sisätiloissa, esim. Elenia-areenalla. Tori ei ole mikään itsenäisyysjuhlan paikka. Järkytyin ohjelmasta.
Jenna Kankaanpäälle ei saa enää IKINÄ antaa vastuuta minkään juhlan järjestämisestä.
Älä tule ilman lääkkeitä yleiselle paikalle juhliin. Ne on normaaleille kaupunkilaisille.
Kiitos. Isänmaallinen juhla.
Hienoa, että Itsenäisyyttä juhlittiin myös Hämeenlinnassa suuren yleisömäärän säväyttäminä mutta jos tuollaisen sekamelskan kyhäämiseen jollakin menee kaksi vuotta ja lopputulos on tuon kaltainen niin eiköhän pääpuuhastelija olisi hyvä siirtää organisaatiossa ihan muihin vaatimattomampiin tehtäviin. Tuollainenkin lähes täydellinen mahalasku maksoi varmaan Hämeenlinnalle useita kymmeniä tuhansia euroja!
Virheistä otetaan opiksi ja mennään eteenpäin. Niin pitääkin, mutta SUOMI 100 juhlan täydellistä epäonnistumista ei voi sivuuttaa. Juhla oli ainutkertainen ja se ei ole paikattavissa. Ikävä ja pettymys jäi päälimmäisenä mieleen.
Hyvä juhla mistä kiitos kaupungille.
Pelleilyksi meni juhla. Odotin jotakin arvokkaampaa. Kuorolaisiakin varmaan hävetti se nuorten riehunta.
Voi voi voi voi voi, surullista, että tällaisena suurena juhlavuonna voidaan pilata ihmisten juhlamieli ala-arvoisella töryllä. Tehköön suunnittelija ensi vuonna omalla kustannuksellaan onnistuneemman juhlan. Miksi meidän kaupunkilaisten pitäisi maksaa tuollaisesta pelleilystä?
Esitys oli aivan fantastinen, mikäli kokdem kerhon Facebook sivuja selaa. Ihan kuin joukko imbesillejä, jotka on sulkeneet pahan maailman pois ajatuksistaan. Mitä ei ole, sitä ei tarvitse kuunnella.
Kyllä ihan susi oli koko ohjelma, ihmettelen, että missä oli tekniikan tyypit kun mikitkään ei edes toiminut niin luulis saavan vaikka tilalle edes käsi mikin niinkuin muissa hyvin hoidetuissa tapahtumissa et olis edes mikki ongelmat saanut hoidettua. Paljonkohan mahtoi maksaa tällainen fiasko tapahtuma kaupunkilaisille mielummin olis tuolla rahalla mitä saatiin aikaiseksi niin nurmikon leikkuut kaupungin alueella viime kesänä...?
Juhla meni persiilleen. Tämä hanke sopii hyvin Hämeenlinnan kokonaisuuteen.
Kaikki, mitä kaupunginhallitus esittää ja hyväksyy menee komeesti lepikkoon.
Nooh, kuka tuollaisesta hyötyy? Naapurikunnat kiittelee lisääntyvästä asukasmäärästä.
Jotain on mennyt poskelleen Hämeenlinnassa, kun asukasmäärä laskee melkein 1000 vuodessa kun huomioidaan pakolaisina tulleiden määrä.
Hattulassa ja Janakkalassa väkiluku vaan kasvaa ilman pakolaisiakin.
Muuttakaa Parolaan, meillä menee hyvin, onneksi ilman isotuhoa, pussikuski Vekkaa, Sareja ja ilmoitustauluhoitaja Kiemuraa.
Littupääpäivystäjälle tiedoksi, yritin katsella ILMAISEKSI Homeenlinnan tuottamaa ohjelmaa, noin tyhmää sessiota en ole joutunut kuuntelemaan sitten SCC:n alkutilaisuuden.
SCC puheista vastasi SCC Pilkkala. Tuomittu SCC konna. Et taida tietää juoppo Tane.
Juoppohullu viljelee alkoholistisyytöksiä.
Älä pilkkaa Tanee.
https://www.youtube.com/watch?v=IBlahs3Sn0c
Näin isolla kirkolla.
https://www.tapahtumatoimisto.com/fi/yhteystiedot
Jos haluatte vastaavaa, ottakaa yhteyttä. Meillä osataan toimia. Ja homma skulaa. Kahta vuotta ei suunnitella.
Oli laitettu liikaa toimintaa torille, itsenäisyyspäivälle. Itsenäisyyspäiväjuhlaa valmistelevat työntekijät päästettiin tapahtumapaikalle muutama tunti ennen esitystä. Vaikka juhla olisi suunniteltu paperille kahdessa vuodessa, niin teknistä toteutusta ei tehdä muutamassa tunnissa. Työntekijät joutuivat odottamaan torikojujen poistumista ym.
Ehdotus nyt kun Hml keskustaa ja toria halutaan elävöittää..
Olisiko yksi kaupungin toimistohiiruista ns. Toritapahtuma-vastaava. Hän suunnittelisi almanakasta torinkäyttöä ja varaisi "elävöittäjille" aikaa valmistaa juhlaa ja jättäisi Suomen synttäripäivänä muun markkinatouhun pois torilta? Äänien, valojen ym asennus ulos vie aikaa ja olisi voitava tehdä rauhassa soundcheck ja kenraalih ym.
Valita Jenna Kankaanpäälle, joka oli päivän tapahtumien koordinaattori ja pääsuunnittelija! Hän on sähläyksestä vastuussa, ei me muut tämän palstan lukijat tai kukaan muu toimistohiiru. Jenna kehui tapahtuman maasta taivaaseen etukäteen mutta nyt jälkikäteen ei ole kuulunut pihaustakaan siltä suunnalta, kun kaikki meni p.rsiilleen.
Vanhojen kaivelu ei ole kovin rakentavaa!!!
Ei kannata vastuuttaa yksittäisiä tekijöitä. Suunnitelman on maksaja hyväksynyt ja työmyyrille pitäisi antaa aikaa toteuttaa paikan päällä.
Onko markkinat oltava Suomen 100v päivänäkin vai olisiko torin voinut rauhoittaa arvokkaan juhlan rakentajille?
100v täytetään vain kerran vaikka sitä kyllä juhlittiin koko tämä vuosi.
Kiitos hienoista konserteista ja Sibelius fantasiasta ym
Nyt löytyi syy. Liikaa toimintaa torilla. Kyllä on selittämisen maku ja kaukaa haettu syy tälle töppäilylle. Eikö nyt viimeinkin olisi syytä rehellisesti myöntää, että homma oli uskottu taitamattomiin käsiin. Se vaan tuntuu käsittämättömältä, että asialla oli kokoomuksen paljon esillä ollut henkilö. Oliko kokommus kokonaisuudessaan tätä mieltä juhlan sisällöstä.
Jännitetään, että millä u p e a l l a tapahtumalla Jenna seuraavaksi leveilee julkisuudessa - ja surkeasti e p ä o n n i s t u u.
Kyllä vastuussa on ennen kaikkia muita se Arxin pomo, Noora Herranen, Iisakin eksä, joka on tuon Jennankin palkannut koordinaattoriksi. Valitukset on osoitettava hänelle. Ihmettelen, että Herrasella on yli 10 alaista, jotka eivät ilmeisesti pistäneet tikkua ristiin tuonkaan onnettoman tapahtuman eteen. Mitä se sakki tekee päivät pitkät? Seuratkaapa vaikka Arxin sivuja!!!
Mitä se sakki tekee päivät pitkät? Vastaus: hengailee ja nostaa palkkaa.
Katsoin Arxin sivut ja ällistyin. Voi kauheeta, elätetäänkö me noin suurta sakkia turhia loisia? "Taidesisältöjä ja tanssityöpajoja" - hoh hoijaa - ne ovatkin oikein tarpeellisia ja ehdottoman välttämättömiä kaikille meille yliverotetuille velkaisille kaupunkilaisille. Heti nyt valtuusto lakkauttamaan tällaiset turhanpäiväiset ja kalliit hömpötykset. Ei ihme, että verotus on nostettu viimeiseen tappiin. Terveisin vihainen kaupunkilainen.
Ei tarvitse sitten ihmetellä miksi meni pieleen, jos on kiemungin exä vastuussa, sillä kaikki mikä liippaa läheltäkään kiemunkia menee tasan varmasti pieleen
Niin mutta Arxin työntekijäkaartille on työnantaja ostanut autopaikat Keinuparkista, jos paikka lopetetaan, millä Keinupark sitten pystyy maksamaan edes sähkönsä.
V***u, toi Arghx, joka V'tun vuosi joka luokalla täyty mennä sinne "opiskeleen" jotain "taidetta".
V'''u, mitä pelleilyä. Täyty kävellä sateessa sinne ja takas. Mitä opin? Saatanan silkkipaperista voi tehdä isojakin ruusuja.
En ymmärtänyt tätä sotilaan (Lammio ?) aikaa sitten edesmenneiden naiskirjailijoiden pilkkaamista.
En minäkään tajunnut tuota älytöntä kohtausta, ja vielä tolkuttomampi oli "kahdeksas veljes". Hyi hittolainen, minkälaista rienausta. Täysin sopimatonta Suomi100-juhlaan. Se ohjaaja Virtanen pitäisi pakottaa lukemaan kaikki nämä mielipiteet tältä palstalta.
Saattaisi kiihoittua lukemastaan.
Oli ainakin ihan turhaa kohkata etukäteen muka hienosta juhlasta torilla. Minäkin menin uteliaisuuttani, mutta tosi pettyneenä palasin sieltä. Miksi sinne oli otettu niitä koheltajapoikia esiintymään? Kerta kaikkisen kamalaa katsottavaa, äänistähän ei oikein mitään selvää saanut. Jos ei tulevaisuudessa mitään parempaa ole tarjolla - ja ilmeisesti ei, kun samat järjestävät vouhottavat näitä tapahtumia - niin tällaiset voisi lopettaa ja pitää vaikka eri kouluilla pienimuotoisia KAUNIITA ja ARVOKKAITA itsenäisyysjuhlia, joihin olisi vapaa pääsy yleisöllä. Tiedän, että kouluilla on taitavia muusikoita, laulajia, tanssijoita ym. esiintymistaitoisia oppilaita ja opettajia vaikka millä mitalla. Miniteatterin linssiluteet pitää sulkea kokonaan pois tällaisista tapahtumista.
Hyvä juhla vaikka muutama tekniikkaongelma. Kiitos!
Kaikki juhlan kehujat ovat näitten häirikköpoikien äitejä ja isiä. Ja niin ylpeitä vissiin "esiintyvästä" jälkikasvustaan - koulukiusaajista.
Miksi Hämeenlinnassa ei juuri koskaan onnistuta missään ja kaikki projektit menevät ihan järjestään täysin persiilleen?
Pers Pilkkala poistettiin politiikasta riitelemästä ja sai SCC tuomion . Todella iso onnistuminen.
Seuraavissa kuntavaaleissa poistetaan loputkin persut pois riitelemästä ja kinaamasta sieltä valtuustosta. Meni asia vähän sivuraiteille, mutta tuosta juhlasta olen samaa mieltä kuin moni muu, että ihan hevonpersiistä oli kotosin koko juhla. Ei kyllä yhtään juhlamieltä nostanut.
Ei kannata yksittäisiä ihmisiä haukkua. Outoa että itsenäisyyspäivänä oli pakko tumpata torille klo 12 alkanut mm järjestöjen tekemä lapsiperhetapahtuma.
Pääjuhlan valmisteluun jäi vajaa kaksi tuntia! Tuhannelle ihmiselle ei kyhätä arvokasta tapahtumaa reilussa tunnissa.
On ollut Hml pitkin 100v juhlavuotta huipun hienoja esityksiä mut ilmeisesti kaupunki ei pitänyt tätä niin tärkeänä että olisi antanut valmistelurauhan.
Kyllähän niitä esityksiä oli jo viikkokausia valmisteltu eikä parempaa jälkeä saatu aikaan. Onnetonta koheltamista. Kyllä ne piuhat olisi kahdessa tunnissa hyvinkin pystynyt vetämään paikoilleen, jos vetäjinä olisivat olleet AMMATTILAISET eikä s...tanan tunarit. Ihan turha vedota siihen, ettei valmisteluun ollut aikaa!
Hei juhlavuotta on vielä jäljellä, miten ois uusi kattaus ja sisätiloihin tällä kertaa? Ja työläisille päivä aikaa valmistaa The tapahtumaa, niin kaikki toimisi moitteettomasti kuten pääsuunnittelijat olivat kaksi vuotta paperill visioineet?
Parasta kaupunkilaisille jotka pimeydessä vaelsivat
Aivan turha vedota siihen, että itsenäisyyspäivän pääjuhlan järjetelyyn ei ollut torilla tarpeeksi aikaa. Tämä juhla ei tullut kenellekkään yllätyksenä ja vähiten Jenna Kankaapäälle & muille järjestäjille. Juhlaa oli valmisteltu kaksi vuotta ja kyllä sinä aikana olisi ollut mahdollisuus neuvotella siitä, kuinka paljon aikaa tarvitaan juhlan asianmukaiseen järjestelyyn. Tämä kaukaa haettu selitys ei pelasta sitä, että koko juhlan ohjelma oli tökerö , eikä vastannut Suomi 100-juhlavuoden arvoista ohjelmaa. Älkää hakeko syitä, vaan myöntäkää tämä moka. Jenna Kankaanpääkin voisi astua esiin, eikä olla hipihiljaa.
Leimataanko seuraavaksi naistenvihaajaksi?
Ohjelma oli kaukana siitä, mitä odotettiin Suomi 100 -juhlavuoden pääjuhlasta. Mitkään selitykset eivät nyt kyllä enää auta. Koko järjesytelyporukalle potkut eikä ikinä enää vastuuta mistään juhlasta!
Aiemmatkin Jennan juhlat ja tapahtumat ovat olleet aika katastrofeja. Jamboreeta ja muuta, mutta järjellisestä suunnittelusta, organisoinnista ja tiedottamisesta ei tietoakaan. Taitaa hävettää?
mutta hyvä kuukausiliksa kuitenkin tulee säännöllisesti vaikka vtuix kaikki meneekin
Kyllä sietäisi hävettää, mutta tuskinpa vaan, taitaa olla jo seuraavaa tapahtumaa sähläämässä.
Hieno juhla. Epänormaalit aina itkevät.
Jenna on sählääjä, jokapaikanhöylä, häärää liikaa joka asiassa ja kaikki menee pieleen.
Leipoisi vaan pullaa kotona eikä hääräisi tapahtumajärjestäjänä, kun ei osaa.
Kyllä se siltä näyttääkin, että pullaa on tullut syötyä, ehkä vähän liikaakin.
Piti vielä valtuustoonkin lykätä ittensä. Levoton sielu, ei tunnu mikään riittävän.
Kokoomuksen naiset ovat kaikki levottomia, ylivilkkaita, suulaita, päällepäsmäreitä ja omasta mielestään erittäin päteviä järjestelemään asioita - mutta vain omasta mielestään.
Huomenta Pulu.
Mutta hyvän täydellisen mahalaskupläjäyksenhän Jenna torille junaili, tuo tasoista pohjakosketusta ei ihan kuka vaan pystykään suunnittelemaan.
Eikös tämä Jenna esiintynyt Kiemungin ja Raution kanssa jossakin ihme kapakassa esittelemässä uutta sairaalahanketta. Kyllä siitä hyvä tulee, kun on oikeat ihmiset asialla. Vai onko parempi sanoa; voi herranjestas sentään.
....eiiiiiiiii, noita ei saa päästää suunnittelemaan mitään....
Juhlasta kiitos. Itsenäisyys!
Niinkö Jenna?
Itsenäisyys. Siis hämäläisiä sorrettu ensin Tukholmasta, sitten Pietarista ja nyt Helsingistä. Mitä aihetta juhlia. Hämäläiset kuin lammaslauma, ei osaa pitää puoliaan. Junatkin menee ohi, mutta pysähtyy Sipilän Kempeleessä.
hieno juhla
Huomenta Jenna!
Huomenta Pulu.
Vielä kerran tekniikasta: Sähköjä ei vedetä ja ääniä chekata talvella, ulkona, toriväen keskellä 1,5 tunnissa, tuhansien ihmiten tapahtumaan, vaikka kuinka olisi paperilla suunniteltu ja harjoiteltukin vuosia.
Toimistorotta tai suutyöläinen voi kuvitella visioissaan tällaista, mutta käsillään ja korvillaan toimivat työläiset tarvitsevat työrauhan kun ohjelma koostuu: kuoroista, puheesta, soitosta, videoista, teatteriesityksistä jne.
Kumma miten on yhtäkkiä pakko tunkea 6.12 myös erillinen perhe/lastentapahtuma torille klo 12 alkaen...Vaikka itsenäisyys ja Suomen synttärit koskevat kaikkia, myös lapsia.
Vieläkin harmittaa munus ja monia muita tuo Suomi100-tapahtuma HML:n torilla. Miksi koordinaattori ei edes vaivaudu julkisesti pyytämään anteeksi aiheuttamaansa mielipahaa? Niin moni poistui paikalta allapäin ja itku silmissä. Olisimme kaivanneet jotakin juhlavampaa ja arvokkaampaa.
..tarkoitan siis minua ja monia muita...anteeksi virhe...minä osaan pyytää anteeksi...
Mutta olihan tuota floppia sentään suunniteltu todella kauan eli ei palkkakaan ihan hukkaan kai mennyt jos pääkordinaattori oli työpaikalleen sentään vaivautunut.
Kiitos isänmaallisesta juhlatilaisuudesta.
Noh Noh Jenna
Tästä on otettava opiksi!