Moro! Olen 13-vuotias tänä syksynä täyttänyt poika. Mua huolestuttaa kasvanko kunnolla. Oon tällä hetkellä 153cm ja 43kg. Äiteeni on 170cm ja isä 182cm. Olen polttanut tupakkia kohta vuoden n. 2 askia viikossa joskus vähemmän. Sähkötupakkaa on tullut hieman enemmän vedeltyä ja nuuskaakin on tullut hieman käytettyä. Olen juonut kunnolla ehkä 3 kertaa elämässäni tänä vuonna. Lyhyitä palli karvoja on mutta mustia kuitenkin. Kysymykseni on että kasvanko vielä, koska kasvan, paljonko kasvan ja voiko sitä nopeuttaa? Järkeviä vastauksii sillä tää huolestuttaa mua oikeesti.
13-vuotiaan kasvu
5
389
Vastaukset
Kasvuennustetta on vaikea sanoa. Todennäköisesti kasvat jonnekin isäsi ja äitisi pituuden välille siis lähelle 180cm. Painosi on aika alhaalla joten siihen kannattaa kiinnittää huomiota. Pituuskasvuun et voi itse vaikuttaa millään tavoin. Murrosikäsi on vasta alkuvaiheessa joten kasvupyrähdys on vielä edessä.
Tupakointi on erittäin hankala juttu varsinkin noin runsas tupakointi. Se ei todellakaan ole terveellistä sydämelle, verenkierrolle eikä keuhkoille. Juominen on ihan ok jos ei vedä umpilännejä joka kerran eli pystyy ottamaan kohtuullisesti.- liisanpoika
Älä nuori mies huolehdi, kaikki tapahtuu ajallaan. Minunkin poikani kasvoivat loppu mitat vasta armeijassa, eli 20 vuotiaina. Huolehdit että syöt ja liikut sopivasti, niin huomaat kohta olevasi simppeli mies.
- MurkunIsä
Millainen terveysalan ihminen menee sanomaan, että 13-vuotiaan juomine on ok???
Olet häpeäksi ammattikunnallesi! - Anonyymi
Ei se juominen edes vähäinen ole ok minkään ikäisenä. Jokainen pisara alkoholia on myrkkyä. Eritoten kehitys- ja kasvuiässä se on haitallista aivoille.
- TopiasvittuAP
Kiitos vastauksista, helpotti stressiä oikeesti!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa
Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/1792688- 1642509
Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."
Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su1182187Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee612063Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."31729"UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!
"MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!591444Hilma Hallo-ahon kuvat julki - kiistää SSK ryhmän nimen merkityksen
Eduskunnan puhemies Jussi Halla-ahon tyttären ympärille on noussut skandaali. Lehdistö sai selville Hilma Hallo-ahon kuu2041420Miten kestätte tyhmiä?
Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa2251163Sofia Belorf rehellisenä suhteen alusta Jeff-miljonäärirakkaaseen: "Hän ei..."
Sofia Belórfin elämä on tapetilla Sofia Bling Bling Dubai -realityssä. Näyttävien puitteiden rinnalla Belórf avaa elämää931128Äänestän seuraavissa eduskuntavaaleissa persuja.
Persut on ainoa puolue, joka aidosti vastustaa islamisaatiota Suomessa.3701073