OPEN OFFICE
OO:n ”Viimeisimmät asiakirjat” on niputtanut tekstit ja taulukot yhteen, jolloin "Viimeisimmät asiakirjat"- luettelo lyhenee turhan takia.
Tekstin skandit ja astemerkit muuttuvat pari päivää kirjoittamisen jälkeen kiinalaisiksi.
Jos taulukossa haluaa tyhjentää yhden solun, ”del” ei riitä. On klikattava uudestaan.
Kopioin viimevuotisen Excel-taulukon uuteen käyttöön. Vaikka arvot poistettiin, graafi näytti silti vanhoja lukemia. Piti poistaa koko kuva. En saanut pylväitä nollattua.
Lyöntivirheen takia taulukon kursori katosi näkyvistä. Ohjelma (Calc) piti sulkea ja avata näkymän normalisoimiseksi.
Linkin kopioiminen tekstiin vaatii käymistä valikoissa. Joskus www-likki muuttuu tekstissä hyperlinkiksi lisäämällä perään välilyönnin. Nyt on käytävä valikossa "Lisää hyperlinkki". Se taas vaatii ylimääräistä askartelua.
OO Calc ei muista fontin eikä taustan aikaisemmin valittua väriä. Aina on valittava haluttu väri koko paletista.
Open Officen omituisuuksia
Ei-nörtti
0
136
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea
Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa3248968Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita
Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat835528Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka
jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur3225005SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"
Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden703470Sara Sieppi umpirehellisenä Amazing Race -kulissien takaisesta elämästä
Sara Sieppi oli mukana Amazing Race Suomi -realityssä. Somevaikuttajalla oli takana raskasta aikaa ja isoja suruja, eikä32922Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?
Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal532305Herkkua vai hötöä? Kaksi Beck-leffaa tällä vkolla tv:stä
Beck-elokuvat tuntuvat olevan suomalaisten makuun. Tällä viikolla televisiosta tulee kaksi ruotsalaista taidonnäytettä,42282Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!
Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr72198- 1132166
TTP avajaiset
Tuhannen Taalan Paikka avautuu 1.3-26. Onpa tosi mukavaa! Kiitos Jaanalle kun olet niin aktiivinen ja jaksat yrittää ja402073