Matkavinkkejä

Lomallelompsis

Olen lähdössä ensimmäisen kerran Filippiineille, Tammikuussa 2018.
Kertokaa kokeneemmat vinkkejä hinta/laatu sopivista hotelleista ja nähtävyyksistä Cebun alueella.
Olen keski-ikäinen mies..joten hauskanpitoa ja kulttuuria saisi olla sopivasti.
Olen matkustellut muutamassa kohteessa Aasiassa aikaisemmin, joten hieman kokemusta löytyy, mutta Filippiinit on kirjoittamaton sivu.
Kiitokset vastauksistanne etukäteen

6

1114

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kaikenlaista.tarjontaa
      • ElNido

        Olen käynyt Filippiineillä useita kertoja. Mikäli haluat oppaan liity MeetMy Filipina sivustolle. Varmoja vastauksia kaikenikäisille. Kiva reissata paikallisen oppaan seurassa eri saarille. Halutessasi tytöt tulevat holellillesi tai kentälle vastaa. Fiksuja ystävällisiä ihmisiä. Lämmintä on, edullinen hintataso upeita maisemia. Kokemukseni ovat yksinomaan positiivisia, toisaalta köyhyyttäkin on suttaisia katuja. Itse lähden 28.12. ja uusivuosi Manilassa Rizal parkissa ja sitten Leytelle ym.


    • tapsu1955

      Olen samaa mieltä, hommaa paikallinen opas, on tyytyväinen kun maksat ruoat ja muut kulut ja annat vähän taskurahaa. Kun hän huomaa, että olet tolkun mies, on taivas auki. (Pitää sinua kuin isona nallekarhuna, jota on kiva hoitaa) ;O)
      Voisit käydä alkuun Boholilla, joko lautalla tai lentämällä Tagbilaraniin, Cebu pasific illa on halpoja lentoja. Boholilta pääsee alas Camotes saarille, siis pohjois-Mindanaolle.
      Helppo on mennä bussilla tai taksilla pohjois Cebuun, siellä ovat ihanaiset Bantalayan ja Malapasqua saaret. Taksi 1500 php, noin 30 €
      Olen käyttänyt monta kertaa halpaa Cesario-hotellia, joka melkein näkyy lentokentälle. (Bellavista-hotellin sisarhotelli)
      Boholilta voisit jatkaa itään Leytelle lautalla, vaikkapa Taclobaniin.
      Ihanainen pieni saari on myös Siargio Island, jonne on suora lento Cebusta.
      Siargio Islannilla voi mennä kalaan pasificille, vuokraa skootteri ja tutustu saareen.
      Itse Cebun kaupunki on meluisa ja pölyisä kaupunki.
      Muista pyytää "meter on", kun ajat taksilla.
      Hyvää matkaa!

      • Finipino

        Tätä nyt on ihan pakko kommentoida.. :) Paikallinen opas on yleensä kyllä saatavissa ja ovat nuoria turistioppaiksi opiskelevia nuoria joitten koulutukseen kuuluu ihan palkatta opastaa museoissa ja erilaisissa nähtävyyksissä. Kannattaa kyllä antaa muutakin rahanarvoista kuin "taskurahaa" ja kuluja. Filippiiniläisen päiväpalkka on n. 300-350 pesoa eli n. 5:50-6:00€. Itse maksoimme Cebun Subgo museon oppaalle, joka tosi hienosti opasti meitä koko kierroksen erittäin miellyttävästi ja asiantuntevasti. Sitten Bohoöille voi lentää suoraan muttei siellä ole kans.välistä lentokenttää. Niitä ovat NAIA ( Ninoy Aquino International Airport Manilassa, Mactan International Cebussa ja Davao Etelä Mindanaolla. Camotes Islands jotka käsittävät 4 eri saarta sijaitsevat kyllä Visayasilla Cebun provinssissa Pohjoiseen päin kuten Bantayan ja Malapasquakin. Ei todellakaan Mindanaolla vaan päinvastaiseen suuntaan ... Camotesilla vuodesta 2007 reissanneena vaimoni synnyinsaarella voin kyllä ehdottomasti suositella yhtä Filippiinien aidointa ja hienointa aluetta jonne helppo päästä joko laivalla Mactanilta 1.15 tunnin merimatkalla, Mandaue Satama ( Pier ) 1 :stä tai sitten ylempää Cebun saarta Danaosta autolautalla. Itse Cebua en ole kokenut meluisana ja pölyisenä kun paikalliseen menoon tottuu. Tosin meillä on "koti kakkonen" Mactanin puolella mutta myös usein reissaamme sukulaisissa Minglanillassa jossa mereltä puhaltavat tuulet vilvoittavat ylhäällä mäellä kuten Toledon lähellä General Climacossakin jonne on aivan upea vuoristotie.


    • Lomallelompsis

      Reissu tuli tehtyä. Kiitos kaikille vinkeistä. Hieno reissu. Ei sattunut isompia kommelluksia, ja sain ystäviä, joita saatan mennä tulevaisuudessa tapaamaan uudestaan.

      • Finipino

        Hienoa!!! Parhainta antia saarilla onkin juuri maailman ystävällisimmät ihmiset, joiden sydämelli, jonka löysin Camotesilta ja elelemme "kahden maan kansalaisina"!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Korjaa toki jos...

      Koet että ymmärsin sinut kuitenkin aivan väärin. Jännittäminen on täyttä puppua kun et muitakaan miehiä näköjään jännitä
      Ikävä
      31
      3427
    2. Mitä aiot sanoa, kun ja jos tapaatte seuraavan kerran?

      Oletko päättänyt etukäteen?
      Ikävä
      123
      1379
    3. Ellen Jokikunnas paljasti somessa ison perheuutisen - Ralph-poika elämänmuutoksen edessä!

      Ellen Jokikunnas ja Jari Rask sekä Ralph-poika ovat uuden edessä. Tsemppiä koko perheelle ja erityisesti Ralphille! Lu
      Suomalaiset julkkikset
      10
      1295
    4. Mies muistatko kun näit

      Mut ensimmäisen kerran? Missä se oli? Hyvää yötä.
      Ikävä
      71
      1048
    5. Koetko sä mitään

      Syyllisyyden tunteita siitä mitä teit mulle?
      Ikävä
      58
      1031
    6. Nainen, jos kuuntelet ja tottelet, niin sinulle on hyvä osa

      Ominpäin toimiessasi olet jo nähnyt mihin se on johtanut. Olen jo edeltä sen sinulle kertonut ja näen sen asian ja totuu
      Ikävä
      187
      1016
    7. olet kaiken rakkauden arvoinen

      Olisinpa kertonut kuinka rakastuin sinuun. Kuinka hyvältä tunnuit siinä lähelläni, kunpa en olisi väistänyt vastapäätyy
      Ikävä
      26
      967
    8. Olisi kiva

      Tietää, mitä oikein ajattelet minusta tai meistä? Mitä meidän välillä on? Salattua tykkäämistä, halua, himoa? Onhan tämä
      Ikävä
      38
      941
    9. Mikä koirarotu muistuttaa kaivattuasi eniten?

      Koirien piirteet muistuttavat usein ihmisten ja omistajiensa piirteitä.
      Ikävä
      67
      910
    10. Oot mun koko maailma

      Ei ole koskaan ollut ketään, joka olisi niin täydellinen minulle kuin sinä mies ❤️ Ikävöin sua🥹
      Ikävä
      78
      875
    Aihe