Terveisiä Kokkolan pää terveyskeskukselle en tiedä muutakaan keinoa kertoa mielipiteeni kun kirjoitan tänne. Kerron lyhyesti kiitos äitini huonosta hoidosta ni minä pelkään nykyään pää terveyskeskuksen vuodeosastoa. Kiitos oikein paljon että nykyään pelkkä lause että sinulle on huone pää terveyskeskuksella vuode osastolla saa minut varovaiseksi... Te olette siellä töissä ja potilaat ovat teidän asiakkaita ja potilaan omaiset eivät katso hyvällä huonoa hoitoa.
Kokkolan pää terveyskeskuksen vuodeosasto
parempaa_hoitoa
7461
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Hyvä että joku uskaltaa ottaa tämän asian esille.Jos saa huoneen sieltä elikkä Liibekistä niin on portti taivaaseen / varmaan kuolemaan.Jos ei tähän tule muutosta niin toivon että nykyinen henkilökunta saa samaa hoitoa ja vieläpä lisäksi huonompaa kohtelua kuin he itse ovat antaneet potilaille. Ehkä kaikki jotka tämän lukee niin eivät tiedä että siellä on omat ulostamis / kakka päivät elikkä siellä lääkkeitten avulla säännöstellään ne päivät jolloin potilaat tekevät tarpeensa.
Jos katsoo kokonaisuutta niin tosi asia on että ruumishuone on seuraava paikka minne potilaat lähetetään / viedään. Tämä on semmoinen asia josta ei haluta puhua julkisuuteen,mutta näin se vain on. Sitten kuin on ruokailun aika niin jos potilas ei itse kykene syömään taikka jos hänellä ei ole lähiomaista auttamassa syömisen kanssa niin ruoka viedään pois noin tunnin ajan kuluttua.
Tämä on todellisuutta laitos elämisestä.Hoitajat ovat yleensä kahvihuoneessa ja puhuvat niitä sun näitä ja potilaat makaavat sängyissään kuin sombit,elikkä tietämättä nykymaailmasta yhtään mitään.
Voin vakuuttaa että jos aivan terve ihminen otetaan työelämästä ja laitetaan Liibekin vuodeosastolle niin 2 viikon päästä hän ei enään pysty puhumaan kunnolla saatikka sitten liikkumaan.Kyllä lääkkeitä löytyy että saadaan terve ihminen huonoon kuntoon.
Menkää ihan paikan päälle katsomaan noin niin kuin yllätys käynnille niin näette itse omin silmin mikä todellisuus on. Ylin kerros on sitten pahin ,ja ei kuin sinne katsomaan omaa tulevaisuuttanne ennen kuolemaa.
Karulta kuulostaa.
ja se teekoon "kuntoutus" vasta vitsi onkin. Tiedän sen karvaasti oman äitini kokemusten kautta. Ihan karmea paikka. Ei ihmisille!!!
Niin on aivan surkee kuntoutus ei yhtikäs mitään apua liikuntakunnon parantamisen kannalta ole, todettu on läheisen kautta. Kuukauden-parin välein tapahtuvaa jos lomia välissä niin parikin kuukautta, siis yhtä tyhjän kanssa käynnit siellä.
No kyllähän se vastuu omasta kuntoutuksesta on myös kuntoutujalla itsellään.
Tottakai on myös kuntoutettavalla vastuu pitää yllä kunnostaan. Mutta taitaa olla osa sellaisia kuntoutettavia että heistä ei ole siihen vaan tarvitsevat apua, sillä sinne myös määrätään kuntoukseen ja se on oltava säännöllisesti viikoittain eikä parin-kolmen viikon välein. Ei parempi kuntoiset sinne kaikki edes halua kun tykkäävät että hoituu kuntoutus itsenäisesti ei ole kuin riesa lähtemisestä paikalle.
Miten se nyt olikaan, netistä luin että jos on 65 tai enemmän niin jatkohoitoon ei enään kelpuuteta.
On tämä maailma mennyt siihen pisteeseen että kuin eläke ikä lähestyy niin valtio toivoo että kuolema vie mennessään hyödyttömän ihmisen.
Tässä olisi hyvä ehdotus !!! Kaikki jotka ovat johtavissa asemissa ja myös ne jotka istuvat eduskunnassa niin kuin he täyttävät 50 vuotta niin heille määrättäisiin pakollinen eutanasia / pakko kuolema ja näin ollen Suomen valtiolle säästyisi miljoonia euroja . Nyt kuin olemme saaneet lukea että jos eduskunnasta jää pois niin he saavat niin sanottua sopeutumis eläkettä ja silti he voivat jatkaa jossain erinlaisessa työssä. Mitä te Suomen kansalaiset olette tästä mieltä. Minun mielestä tämä on hävytöntä ja kansalaisten kusetusta alusta loppuun saakka.
Ollaan me yhdessä kaikki tavalliset Suomalaiset ja aloitetetraan nimenkeräys lista että saadaan itsellemme oikeuden mukainen kohtelu kuin vanhuus koittaa.
Jos ei tee asialle mitään niin silloin on turha sitten kuolinvuoteella murehtia asioista joista olisi pitänyt ajallaan huolehtia. <<<Tosiasia on että kaikki me lähdemme tästä maallisesta helvetistä joskus, mutta nyt olisi kyllä hyvä puuttua asiaan että jos emme me ,mutta ehkä lapsemme eivät joutuisi kärsimään viimeisellä hetkellä.
Ehkä tämä nyt avaa hieman ajatus mailmaa ,ja toivon että saisimme jotain aikaiseksi.
Tsemppiä ja kaikki mukaan nimen keräys listaan. Jos ei muuta niin lapsiemme vuoksi.
Kiitos että luitte tämän.