Videotykistä/koneelta ei kuulu äänet hdmi!

epätoivoinen112

Heips! Minulla on eräs video mikä olisi tarkoitus näyttää tykiltä, video sisältää myös ääntä. Kannettava tietokone on liitetty HDMI johdolla melko iäkkääseen videotykkiin ja kuva näkyykin mainiosti. Ainoa ongelma muodostuu siinä, että kun johdon laittaa kiinni, äänet eivät enää kuulu koneelta EIVÄTKÄ tykistä. Ihan sama mitä tuolta ääniasetuksista koneelta säätää, mitään ei kuulu. Kokoajan kyllä äänenvoimakkuus palkit heiluu laitteen kohdalla ääniasetuksissa, mutta ei ainakaan tykistä mitään kuulu. Heti kun johdon irroittaa, niin koneelta video näkyy äänien kera. Kysymys kuuluukin, että saanko jollain ilveellä liitettyä esim. JBL kaiuttimen tykkiin/koneeseen ja sillä tavalla äänet kuuluviin? Aux/stereo johdolla? Vai pitääkö olla ihan ns. vanhan liiton vahvistin kajarit viritelmä, mitä minulta ei löydy? Viimeksi testasin epätoivoivoisena laittaa videon äänien ja kaiuttimen kanssa samaan aikaan tabletilta, mutta oli melko jännittävää kun ei sormet oikein samaan aikaan tahtoneet play nappia olla painamassa. Että sellainen hätäratkaisu. :)

1

5166

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Canonisti

      HDMI standardi siirtää sekä ääntä että kuvaa. Kone luullee lähettävänsä sekä kuvan että äänen samaan kaapeliin ja kytkee omat kaiuttimet pois, mutta tykki ei osaa ottaa vastaan ääntä. Kytkennät ovat välillä vähän onnenkauppaa, jollei ole insinööri. Ja välillä tuntuu insinööreilläkin olevan hankaluuksia.

      Kokeile vaihtaa kaapelia. Rikkinäinen HDMI kaapeli olisi helpoin vastaus. Yhdessä jutussa oli, että kokeilussa halvoista kaapeleista vain 2/3 oli toiminut.

      Saatko kuvan siirtymään jollakin muulla tavalla, esimerkiksi DVI:llä? Sellaisella, että kone tajuaa lähettävänsä vain videota. Silloin äänen saa aktiivikajareihin vaikka kuulokeliitännästä.

      Aikaisemmin minulla oli pääasiallisena olohuoneen näyttölaitteena videotykki. Yhden osan vaihtaminen kokonaisuudesta aiheutti aina jonkin verran kokeilua. Erityisen hankalaa oli, kun joutui kytkemään eri sukupolvien laitteita yhteen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin sinussa haluan koskea

      Tilanne, että pääsisin tutustumaan eri kohtiin sinussa, mitä haluaisin kokeilla. Käsiin haluaisin tutustua, hieroa niitä
      Ikävä
      42
      2256
    2. Sairaammaksi menee: Musk alkaa sensuroida Zelenskyin viestintää X:ssä

      IL: Musk puuttuu Zelenskyin viestintään – X:ään tulossa muutoksia "Elon Musk sanoo korjaavansa X:n, jotta käyttäjät voi
      Maailman menoa
      228
      2014
    3. Kerro nyt jotain

      Itsestäsi minkä haluaisit kaivattusi tietävän?
      Ikävä
      111
      1548
    4. Toisen ihmisen sydämellä

      leikkiminen on äärettömän moraalitonta. Antaa turhiaa toiveita ja sitten olla kuin mitään ei olisi tapahtunut. Kuinka vo
      Ikävä
      144
      1281
    5. On tämä meidän ikäero jo turhan suuri

      Kannattaisi tutustua samanikäisiin.
      Ikävä
      115
      1207
    6. PAM:in mainos, älä mene tänään ruokakauppaan

      kannatan kovasti kaupan työntekijöille lisää liksa. MUTTA lakossa on huonoa, nyt kauppiaat näkevät kuinka vähällä henki
      Ammattiliitot
      138
      1114
    7. Oho! Toivo Sukari paljastaa erikoisista iltatoimista Nadja-vaimon kanssa: "Hän aina putsaa mun..."

      Oho! Onpa iltatoimet tällä pariskunnalla. Toivo Sukari ja Nadja Sukari menivät naimisiin v. 2019. Lue lisää: https://
      Suomalaiset julkkikset
      26
      1099
    8. Millaisena luonteena

      Pidät kaivattuasi??
      Ikävä
      74
      1009
    9. Mitä ajattelet kun

      Katsot kaivattuasi silmiin? Mitä näet silmissä?
      Ikävä
      65
      963
    10. Olen otettu, mutta turhaan kulta testailet

      Sinua minä vaan ❤️
      Ikävä
      70
      950
    Aihe