Apua sims 3

Ajattelin asentaa The Sims 3 peliini custom contetettia jne jne ja lauransimsblogi.blogspot.fi latausohjeessa sanotaan, että "Lataa Resource.cfg ja pura se Mods kansioon"

Niin mikä se Resource.cfg on?
Onko se ladattava tietokoneeseen ja mistä vai pitääkö minun luoda sen niminen kansio?
Jos se pitää ladata ja purkaa sinne "Mods" kansioon, niin miten se puretaan?

Kiitän ja kumarran jos joku osaa auttaa minua.

7

350

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • SimahtanutJokaEiKirjaudu

      Resource.cfg on tiedosto, jonka peli itsekin luo jos sen jostakin syystä satut poistamaan. Voit semmoisen tarvittaessa kyllä asianmukaisista osoitteista hakea ja ladatakin koneellesi, mutta useimmiten semmoista ei tarvitse tehdä, vaan Resource.cfg jököttää kiltisti oikealla paikallaan "maailman tappiin". :) Englannin kielestä joskus jotain kuulleena arvelen sen nimen tarkoittavan yksinkertaisesti resursseja ja päätteen configurointi-tiedostoa. Se erottuu muista tiedostotyypeistä päätteensä perusteella, jotta peliohjelma osaa sitä etsiä kun algoritmi sitä siihen yllyttää.

      Yleinen idea: Älä huolestu .cfg:n takia, vaan lataa (ja tarvittaessa pura) ja sijoita CC:t täsmälleen neuvottuihin paikkoihin ohjeen neuvomilla tavoilla ja kokeile toimivatko. Jos, niin ainakin yksi Resource.cfg on paikoillaan ja pelittää - eikä useampaa yhdessä paikassa tarvita. (halutessasi VOIT tietysti vilkaista Mod-kansion sisälle ja varmistua siitä että siellä se mainittu .cfg löhöää, mutta varsinaista aihetta siihen ei normaalisti ole. )

      • Kiitos, todella hyödyllistä tietoa. Pari asiaa vielä ja sitten täyttämään tietokonetta niillä ladatuilla. :D


      • SimahtanutJokaEiKirjaudu
        EnOleJärkevä kirjoitti:

        Kiitos, todella hyödyllistä tietoa. Pari asiaa vielä ja sitten täyttämään tietokonetta niillä ladatuilla. :D

        Ei kestä. TS3 on edelleen hieno peli, mutta sen muokkaamiseen ja asiakassisällön mahdollisimman "järkevään" käyttämiseen liittyy paljon hiljaista tietoa, jonka esiin kaivamiseen saattaa kulua jokunen tovi. Multa on jo unohtumassa vanhat hyvät niksit, kun pelaan nykyisin tuota puolihullua TS4:ää, mikä tietenkin toimii joiltakin osin hiukan eri tavalla.
        Noita ihan saman nimisiä Resource.cfg-tiedostoja on sitten useampi Sims 3-pelin sisällä eri paikoissa ja eri sisällöllä; niitä ei sovi esimerkiksi vaihtaa keskenään ettei peli sekoa. Kukin kuuluu juuri omaan paikkaansa. Tämä valkeni mulle takavuosina sekoillessani CC:n asentamisten yhteydessä ja konfatessani lopulta koko pelin uusiksi.

        Mitä mulla enää on TS3:sta sanomista on aika vähäistä, mutta kerron kuitenkin mielipiteinä:

        - Twallanin Nraas MC on hieno modi, joka sopivilla säädöillä oikeasti vakauttaa ja korjaa pelin toimintaa ja avustaa mm. ongelmien paikantamisessa jos ja kun niitä ilmenee. Se vastaa hyvinkin yhtä lisäriä sisältönsä puolesta ja parhaimmillaan parantaa pelikokemusta tosi paljon. Sen asennus ja säätäminen edellyttää kuitenkin huolellisuutta ja käytännön englannin kielen vähintäänkin kohtalaista lukutaitoa, joten kaltaisteni tavallisten pelurien kannattaa vaikka kopsata koko peli kaikkineen väliaikaisesti toisaalle (jos vain tietskan muisti sen sallii) siltä varalta että jotain menee oikein kunnolla pieleen asennuksessa ja pitää palata entiseen. Tietokoneslangia työkseen käyttävät supernörtit selviävät touhusta hetkessä, mutta tavikselta voi hetken kestää.

        - Oma selviämisstrategiani TS3:n kanssa on toistaiseksi ollut pitää se täysin erossa Originista, kun kolmonen ei sen käyttöä edellytä. Ja miksi lataan peliä levykkeeltä tai virtuaalilevyltä ja miksen sitten käyttäisi kivaa ja kilttiä Originia päivitetyn kolmosen kanssa, kun kuitenkin lataan sieltä nelosta melkein joka päivä, voi joku ihmetellä. No kun tykkään aloittaa pelin silloinkin kun netti ei toimi tai Origin temppuilee tai joku nero Originilla on poistanut pelitilini salasanan, kuten on pariin otteeseen jo tapahtunutkin. :)

        Hyviä hetkiä pelin parissa!


      • kiitos tuosta modi vinkisä, tulen luultavasti sen lataamaan. Tietokoneeltani ei löytynyt mitään "Resource.cfg" tiedostoa ja kun yritän ladata sitä, alas pongahtaa viesti, jossa lukee: "Tämän tyyppinen tiedosto voi vahingoittaa tietokonettasi. Haluatko säilyttää tiedoston "Resource.cfg?" ja kaksi nappia "Säilytä" ja "Hylkää" Osaatko yhtään neuvoa, miten minun pitäisi tässä toimia?


      • SimahtanutJokaEiKirjaudu
        EnOleJärkevä kirjoitti:

        kiitos tuosta modi vinkisä, tulen luultavasti sen lataamaan. Tietokoneeltani ei löytynyt mitään "Resource.cfg" tiedostoa ja kun yritän ladata sitä, alas pongahtaa viesti, jossa lukee: "Tämän tyyppinen tiedosto voi vahingoittaa tietokonettasi. Haluatko säilyttää tiedoston "Resource.cfg?" ja kaksi nappia "Säilytä" ja "Hylkää" Osaatko yhtään neuvoa, miten minun pitäisi tässä toimia?

        "Osaatko yhtään neuvoa, miten minun pitäisi tässä toimia?"

        No mä kokeilisin toimiiko peli kunnolla ilman sitä Resource.cfg-tiedostoa. Jos toimii, niin en piittaisi mokoman puuttumisesta pätkääkään.
        (Mulla on pelissä useamman tyylisiä ladattuja; modeja, vaatteita, hiuksia, simejä, autoja, taloja, tontteja, koruja, taikasauvoja, hetekoita, ilmailuvälineitä, aseita, ammuksia sun muuta kamaa ja toimivat kuvauksen mukaisesti. Äsken kun kokeilin ja nappasin välillä tuon tiedoston pois, niin näyttivät toimivan sekä Resource.cfg-tiedoston kanssa että ilman sitä, enkä ainakaan huomannut mitään suurempaa eroa pelaamisessa.)


    • Jokulaiskahilb
      • SimahtanutJokaEiKirjaudu

        "Lieneekö Simahtanut nyt vähän Nelosen maailmassa? Kolmonen on erityyppiä:/" kirjoitti nimimerkki Jokulaiskahilb (12.12.2017 8:09)

        Moi Jokulaiskahilb !

        Kaikki on suhteellista.
        "... kun pelaan nykyisin tuota puolihullua TS4:ää, mikä tietenkin toimii joiltakin osin hiukan eri tavalla. " tulin kirjoittaneeksi - ja samalla jo edeltä vahvistaneeksi kommenttisi validiksi. :) Pidätän toistaiseksi itselläni oikeuden määritellä maailmani tyypin, mutten tosiasioiden valossa myöskään yksinkertaisesti voi kieltää hurahtaneeni Neloseen. On se sen verran hyvä että siitä - hypoteettisesti - voi vielä pelikin tulla. :)

        Syyllinen siis "syytöksen" mukaisesti. Toisaalta en vielä ole aivan kokonaan unohtanut joitakin kolmosen piirteitä ja kun muutamat kolmosta varten laaditut CC:t vielä tätä kirjoitettaessakin toimivat sellaisinaan nelkussa ja luvuttomat muut "suhteellisen" pienin muutoksin, en näiden kahden sinänsä täysin eri pelin maailmojakaan luonnehdi totaalisesti toisistaan poikkeaviksi. Edelleen ne kumpikin ovat saman pelisarjan osia ja niissä on nimen ohella muitakin yhtäläisyyksiä, joita toki on melko perusteellisesti ja kenties väsyksiinkin asti ruodittu maailman pelifoorumeilla.

        "Kolmoseen lataaminen on tehty luokattoman vaikeaksi, onneksi Neloseen tullessa on hieman petrattu tuolla alalla:P"

        Jaa-a? Suhteellista tuokin, kuvittelen. Onhan kolmosen käynnistyssovelluksen kautta latailu jossakin mielessä vaikeaa verrattuna esimerkiksi peliin, mistä sellainen piirre täysin puuttuu, mutta ovat siinä miljoonat pelaajat kuitenkin onnistuneet ja saattavat kukaties onnistua vieläkin. Kolmosessa voi tietenkin latailla myös kokonaan ilman tuota touhua, mikä minusta sitten ei ole juurikaan sen hankalampaa kuin nelkussakaan. Homman vaiheet ovat lähes liikuttavassa määrin samat kuin nelosessakin - osoitteita lukuunottamatta. Kolmosessa ei esimerkiksi määrämuotoista "pakettia" lopsautetakaan suoraan Mod-kansioon, vaan Mod-kansion alla olevaan Package-kansioon. Kamalan vaikea muistaa tuollainen, tietenkin. :I

        NRAAS-modauksista sitten jyrkästi samaa mieltä. Nelosen MC Command Centerillä on vielä matkaa ennen kuin saavuttaa esikuvansa - jos siihen sitten ikinä pystyy sellaisessa "pilipalipelissä" kuin TS4... :)

        Kunnioittavasti S.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään

      Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää
      Maailman menoa
      241
      4703
    2. Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa

      Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri
      Maailman menoa
      454
      3364
    3. Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla

      Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt
      Tv-sarjat
      15
      2348
    4. Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."

      Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa
      Suomalaiset julkkikset
      22
      1992
    5. Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?

      Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja
      Tv-sarjat
      9
      1253
    6. Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan

      Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat
      Kuhmo
      28
      1139
    7. Mun kaikkialta häviäminen

      Ei liity sinuun. Muista se. ❤️ Mua kiusataan enkä mä enää jaksa.
      Ikävä
      74
      1073
    8. Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan

      Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar
      Kaste
      69
      1045
    9. Inhottaa ajatus siitä

      Miten monia olet pannut.
      Ikävä
      77
      1016
    10. Onko teillä

      minkä tyyppisiä seksifantasioita kaivattunne kanssa?
      Ikävä
      54
      956
    Aihe