Tein kylppärirempan ja jätin vanhat putket yms hanaliitokset. Sitten ostin uuden suihkun, jonka liitokset eivät suoraan sovi vanhoihin hanatuloihin.
http://aijaa.com/MYwbI5
Mitenkähän tilanteen ratkaisisi? Pitääkö vääntää vanhat tulot irti ja vaihtaa suihkun mukana tulleet tilalle vai löytyisikö sopivaa nippaa/muhvia mitä näitä nyt on että saisi tuon vanhan 3/4" tulon muutettua, tuommoiseksi kuin kuvassa näkyy, suihkuun liitettäväksi yhdyskappaleeksi?
Jotta suihkun hanakotelon saa nätisti asennettua seinään kiinni ei mahdollinen nippa saisi tuoda liitosta juuri yli senttiä enää ulommas.
Ymmärsiköhän joku mitä ajan takaa ☺
Uuden suihkun liittäminen vanhoihin hanatuloihin
6
318
Vastaukset
- putkimiehenidea
Eikö teidän rautakaupoistanne löydy yhdisteitä, vaikka minkälaisiin ratkaisuihin. Meillä täällä jenkeissä, ei koskaan tule mitään vaikeuksia, jokaiseen asiaan löytyy "AINA parannus". Jos et suomesta löydä, niin lähde helvettiin koko kaatopaikastasi.
- Jubba
Voipi löytyä, mutta ite en ole yhtään alan ihminen että tietäisin mitä on tarjolla. Helppo kysäistä nyt alkuun netistä jos tulee hyviä ratkaisumalleja.
- voiapua
Aika mielenkiintonen rakenne. Seinästä ulos tuleva kierreosa on tivistetty silikonilla, siten, että putkiliitos jää seinän sisään. Jos liitos alkaa vuotamaan, niin vuoto tapahtuu rekenteen sisään eikä sitä huomaa ennen korteusvaurioita. Lisäksi jos palosulut joskus alkavat vuotamaan, niin niitä ei voi vaihtaa kosteussulkua rikkomatta.
Jos laitat vanhaan väliadapterin ja siihen tuon kiinnitysosan, niin sekoittaja siirtyy aika ulos seinäpinnasta. Ei ole hyvän näköinen ja pitkä liitinosa toimii vipuvartena ja liitokset vaurioituvat entistä helpommin.
Olisi kannattanut miettiä ennen kuin tekee mitään. Itse en laittaisi tuota uutta sekoittajaa vaan hankkisin toisen joka sopii suoraan seinän liittimiin. Osta kotimainen. - tarj.Kymp.uudestaHanasta
Huollata vanhasta hanasta tiivisteet ja laita paikalleen, muuten joudut aukaisemaan koko seinän.
- S.heriffi
Jubba massapostitti kysymyksen kahdelle eri palstalle.
Täällä ongelma on analysoitu ja ratkaistu:
https://keskustelu.suomi24.fi/t/15103665/suihkun-asennus-mutta-liitos-ei-sovi- T_Ä_H
EI siinä jutussa ainakaan ekalla lukukerralla tullut ilmi, miten nuo suomistandardin mukaiset kuulasulut saatiin sopimaan saksalaiseen mitoitukseen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 614127
- 1053445
ROTAT VALTAAVAT ALUEITA
Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj352954Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan
Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️262518- 452117
- 201929
Alavuden sairaala
Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan51899- 1861807
Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut
Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh3911498Huomenta kulta
En mä halunnut sulle ilkeillä,päinvastoin. Miks mä niin tekisin ku rakastan sua ❤️ mut anteeksi jos ilmaisin itseäni huo91288