Onko kokemuksia? Olen itse vakavasti miettinyt että varaisin pojalle homeopaatin vastaanotto ajan. On jotain eläinallergiaa ja joitain ruoka-aineita, mistä saa oireita, mahaan ja iholle.
allergian hoito homeopaattisesti
Sisko
322803
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 32
Vanhimmat
Toimii tosi hyvin. Omat kolme lastani on hoidettu täysin terveiksi allergioista. 12 v pelkkää homeopatiaa meillä ja terveempänä kuin koskaan ennen sitä.
Samat on kokemukset meidän lapsiperheessä. Ei vuosiin enää juoksemista kaiken maailman allergialääkäreillä ym. Tilanne ei kohentunut yhtään, päinvastoin, ennenkuin puolivahingossa vein mieheni ja kaksi lastani homeopaatille, siitä alkoi uusi elämä.
Oli mielipuolinen rahan menokin silloin, kun lekurikierrokset vielä olivat päällä. Muovipussikaupalla kannettiin Yliopiston apteekista tavaraa kotiin. Oli sumutinta, pilleriä, tablettia ja ties mitä. Ne ajat on onneksi takanapäin.
Just toi on hienoa, ku rahanmeno väheni ku perheessä alettiin käyttää homeopatiaa. Ja sit sanotaan et se on kallista! Hah!
Että nykyihmiset sitten uskovat kaikenmoisiin humpuukihoitoihin! Raha menee hukkaan, vaikkei henki kyllä mene. Homeopatia on vain ja ainoastaan uskomuslääkintää.
Ai ku sitä ollaan viisaita ja varmoja. Montako saksalaisten tai ranskalaisten lääkäreiden tekemää tutkimusta homeopatiasta olet lukenut? Saksassa yli 45000 lääkäriä käyttää työssään homeopatiaa. Ranskalaiset lääkärit joutuvat opiskelussaan perehtymään homeopatiaan. Ja Suomessa vielä joku roikkuu puussa.
Monestiko olet itse kokeillut homeopatiaa? Tuuminpa vain, ettei juuri sinun käsityksesi perustuisi uskomuksiin. Luulo kun ei ole tiedon väärtti, ja mikäpä on parempaa tietoa kuin kokemus. Luonnollisestikaan homeopatia ei ole mikään kaiken parantava ihmehoito mutta sellaista ei ole mikään.
Kysyjälle; meillä toimii homeopatia niin ihmisillä kuin eläimillä, ja sitä aina ensisijaisesti käytetään jos lääkkeisiin joudutaan turvaamaan. On huomattavasti edullisempaa ja pitemmälle tähtäävää hoitoa kuin koululääketieteen keinot, ja meillä on ainakin apu saatu moneen asiaan. Myös allergiaan. Suosittelen lämpimästi :)
No kertokaa nyt vihdoin, miten se toimii. Mitä muuta kuin vaikutusta homeopatialla on kuin psykosomaattinen vaikutus? Tätä on kysytty monta kertaa, mutta koskaan ei kukaan ole vastannut siten, että yksinkertainen fyysikkokin sen ymmärtäisi.
Kun katsot homeopatia-palstan edellistä sivua, voit nähdä sheriffin kommentin kaltaisiisi kysymyksiin. Alla suora lainaus Aurumin tekstistä, mistä hänelle lämmin kiitos!
"Viestejä lukiessani olen kiinnittänyt huomioni muutamaan seikkaan. Palstalla ei ole tarkoituksena eikä mielekästä käydä lähes jokaisen kysymysketjun sisällä keskustelua homeopatian vaikutusmekanismeista ja tieteellisestä taustasta, kuten tähän saakka on tapahtunut. Ko. asioista on paljonkin keskusteltu jo aikaisemmissa ketjuissa ja tästä eteenpäin siellä voi jatkaa keskustelua, mikäli tarvetta on. Tietenkin voi myös perustaa tätä varten uuden ketjun, jossa näitä asioita tästä lähtien voi pohtia ja asiasta kiinnostuneet niitä sieltä lukea.
Eli pysytään itse asiassa: mikäli kysytään esim. minkälaisia omia kokemuksia muilla ihmisillä on reuman hoidosta homeopatian avulla, pyritään myös vastaamaan esitettyyn kysymykseen mikäli tuota kokemusta on eikä laajenneta keskustelua koskemaan homeopatian tieteellisyyttä, vaikutusmekanismeja, tehokkuutta jne. Lähestulkoon jokaisen keskustelun laajeneminen viimeksimainittuihin aiheisiin johtaa jatkuviin samantyyppisinä toistuviin kiistoihin ja loanheittoihin homeopatian kannattajien ja vastustajien välillä ja tämä ei välttämättä ole ketjun aloittajan kannalta tarkoituksenmukaista tai mukavaa."
Menetkö homeopaatille, jos sinulta katkeaa käsi?
Ehkä uutteet auttaa, eikä tarvi turvautua puissa roikkuviin lääkäreihin!
Pitääkö aina valita: joko käytät homeopatiaa tai sitten koululääketiedettä? Voisiko ajatella, että nämä kaksi hoitomuotoa toimisivat rinta rinnan paikaten tarpeen mukaan toinen toisiaan? Näin on monissa Euroopan maissa, pikkuhiljaa myös Suomessa. Mutta tästä ei tämän enempää - taisi olla alkuperäisen kysyjän pohdinnan aihe jälleen kerran joku muu kuin koululääketiede vs. homeopatia...
Se toimii ikäänkuin antaen elimistölle sairauden kuvan, johon elimistö reagoi omalla puolustusjärjestelmällä. Olen itse nähnyt, miten lapsen korvakipu loppuu puolessa tunnissa homeopatialla. Päänsärky häviää yhtä nopeasti. Ja paljon muita. Homeopatiaa on tutkittu runsaasti ja olen joskus lukenut artikkelin jostain, jossa joku fyysikko selitti miten homeopatia saattaa perustua veden "muistiin". Maailmassa on paljon asioita, joita ihminen ei pysty selittämään ja silti käyttää tällaisiakin ilmiöitä hyväkseen.
Omaa järkeä on sallittu käyttää. Koululääketiedettä tarvitaan tietyissä asioissa, mutta miksi ottaa esim särkyihin tai tulehduksiin lääkkeitä, joilla on kurjia sivuvaikutuksia. Jos suomalainen hoitojärjestelmä ei olisi niin mustavalkoinen, käyttäisivät lääkärit täällä homeopatiaa kuten on aivan luonnollista esim Saksassa. Ja lisäksi homeopatia on parempi vaihtoehto monen asian kuten esim allergian hoidossa, koska koululääketiede pystyy siinä vain oireiden tukahduttamiseen ei parantamiseen.
parantaa samanlaisen. Tämän olet varmaan lukenut miljoona kertaa.
Kyllähäbn koululääketiedekin parantaa siitepölyallergioita siitepölypistoksilla. Myös rokotuksissa on kysymys samanlaisuudesta.
Vedellä ei ole todettu olevan muistia, vaikka sillä onkin muita mielenkiintoisia fysikaalisia ja kemiallisia ominaisuuksia.
Ja tiedoksi. Olen lukenut sheriffin viestin, mutta missään ketjussa ei ole vastattu homeopatian toimintamekanismikysymyksiin siten, että sen tavallinen fyysikkokin (vielä opiskelija) ymmärtäisi.
Niinkuin joku tuossa aikaisemmin ystävällisesti muistuttikin, yritetään pysytellä otsikon aiheessa. Tarkoitus ei ole tukahduttaa keskustelua homeopatian vaikutusmekanismeista tällä homeopatiapalstalla, mutta toivon, että asiasta keskusteltaisiin omassa ketjussaan eikä kiisteltäisi ja väiteltäisi aina jokaisen kysymyksen yhteydessä erikseen. Tämän viestiketjun aloittaja halusi herätellä keskustelua allergian hoidosta homeopatian avulla, joten sovittaisiinko jälleen kerran, että vaikutusmekanismi, veden muisti ym. pohdinnat laitetaan omaan otsikkoonsa tai jatketaan keskustelua jo aimmissa asioita jo käsitelleissä keskusteluissa, kiitos :).
Allergian siedätyshoito ja rokotukset perustuvat tunnettuun immunologiseen vaikutukseen. Vaikka niidenkin kohdalla kyse on pienistä määristä niin määrät eivät kuitenkaan ole olemattomia. Reaktiot ovat järjellisesti selitettäviä ja ne tunnetaan.
Homeopatian ei tule ottaa kunniaa lääketieteen saavutuksista. Homeopatiaan ei myöskään kuulu vitamiinien tai mineraalien käyttäminen hoidossa biologisesti aktiivisina pitoisuuksina, näitäkin näkee usein rinnastettavan.
Kukahan täällä roikkuu puussa?! Huvittavaa...
Aika mustavalkoisena näet asiat, se täytyy sanoa. Jos käytät homeopatiaa, et voi lääkäriin turvautua tai toisin päin. Sitäkö luulet? Ota asioista selvää ja näe sellainenkin kaunis vaihtoehto, että molempi onkin parempi eikä vain toisen pois sulkava vaihtoehto.
Ei uskois kun näitä homeopaattipalstoja lukee, että eletään 2000-lukua. Niin on kommentit kuin keskiajalta. Rovio vain puuttuu ;)
Olet oikeassa. Kun näitä juttuja lukee, voisi hyvinkin kuvitella että eletään vielä keskiaikaa.
Silloin muuten ihmiset kuolivat hyvin nuorina sairauksiin, jotka nykylääketieteen ansiosta ovat pikkujuttuja. Miksi ikivanhat "hoitomuodot" eivät tehonneet vielä silloin? Miksi ne muka tehoavat vasta nyt 2000-luvulla?
Homeopatian edustajat eivät todellakaan ota koululääketieteen saavutuksista kunniaa itselleen, koska sen keinot ovat selkeästi ristiriidassa homeopaattisen hoidon kanssa.
Siinä Maria P oli kyllä oikeassa, että homeopatia, kuten koululääketiedekin mm. rokotusten kohdalla, käyttää samankaltaisuuden periaatetta. Tämä periaate on koko homeopaattisen hoidon perusta mutta selkein ero koululääketieteen rokotteisiin ja siedätyshoitoihin siinä on se, ettei ihmiseen laiteta minkäälaista taudinaiheuttajaa vaan kyseessä on energeettinen lääkehoito.
Eli asia on nyt selkeytetty siltä varalta, että joku muukin täällä erehtyi luulemaan homeopaatteja "varkaiksi" ;)
Ajan kuluessa, ystävä hyvä, ihminen kasvaa, vanhenee ja ennen kaikkea viisastuu. Uusi sukupolvi on edellistä viisaampi, kaiketi myös avarakatseisempikin. Eikös tämä ole selvää, kun katsoo maailman, myös lääketieteen ja homeopatian, kehitystä.
Ketjun aloittaja on avun jo näköjään homeopatiasta saanut. Eli ei ne poppakonsteiksi ylistämäsi homeopaattiset hoidot taida sinne historiaan kuuluakaan vaan ovat tiukasti tätä päivää ja tulevaisuutta ;)
Oletko kokeillut??
Puussa roikkuvat ne, jotka vielä nykyisenkin tietämyksen aikana takertuvat ikivanhoihin puoskarointeihin ja muihin taikauskoisiin "hoito"muotoihin.
Se, että Saksasta ja Ranskasta löytyy noita puussa roikkujia vähintään yhtä paljon suhteessa väkilukuun kuin Suomestakin, ei muuta fysikaalisia ja kemiallisia perustotuuksia mihinkään suuntaan. Toisin sanoen, ravisteltu vesi ei edelleenkään ole sen "energeettisempi lääke" kuin normaali raanavesikään.
Kun nyt kerran vastasit, niin vastaa myös kirjoituksen loppuosan kysymyksiin.
Hahhahhahhahhahaa... Onks tommosta tietämättömyyttä vielä olemassa. Tuu jo puusta ja kato ympärilles. Mikähän on että luontaisemmat hoidot lisääntyy koko ajan? Ettei vaan se luonto olis viisaampi systeemi?
Olipa vakuuttava ja ennen kaikkea hyvin perusteltu kirjoitus. Mitäpä tuohon voisi enää vastata, sillä tyrmäsit minut täysin kivenkovilla faktatiedoillasi.
Kannattaa kokeilla, todella! Itse olen hoitanut kolmea lastani pelkästään homeopatialla, ja ovat tosi terveitä. Ilmeisesti peritty taipumus astmaan ja siitepölyallergia ovat vuosien mittaan vähentyneet lähes olemattomiin, aluksi oli tulehduksia (poskiontelo ym.) mutta nyt ovat olleet vuosikausia terveitä. En muista milloin meiltä olisi tarvinnut lääkäriin lähteä! Lääkkeet eivät maksa paljoa, vastaanotolla tarvitsee käydä ehkä pari kertaa viidessä vuodessa. Olisi uskomatonta jos en itse tietäisi! Pienemmällä pojalla oli 2-vuotiaana todella paha ummetus, joka kesti yli puoli vuotta jatkuvasti pahentuen - lopulta hän ulosti enää kerran viikossa! Voitte kuvitella sen hankaluuden. Kolme pientä annosta lääkejauhetta viikon välein, ja vaiva alkoi parantua vähitellen (n. 2 kk)ja pysyi poissa. Muitakin esimerkkejä olisi, mutta tulee niin pitkä juttu... Mutta suosittelen! :)
Ja en voi muuta kuin hymyillä!! Vielä on hoito kesken, mutta kun aloitettiin ihoa parantavasta niin tulos on jo näkyvillä, viikkohin ei iho ole ollut noin hyvällä mallilla. Suosittelen.
Hei!!
Minkälaista allergiaa pojallasi on ollut?
Ja onko teillä kotona elämiä?
Itse olen herkistynyt kaikille mahdollisille siitepölyille ja eläimille=(
Ongelma on siinä kun omistan maailman suloisimman pikku kissan, josta en haluaisi luopua.
Useaan otteeseen olen jo käynyt lääkärissä saamatta sen kummenpaa apua, kuin allergia lääkkeet tai kortisoni. Joista ei tunnu olevan apua.
Olisiko homeopatiasta apua minulle?
Niin, pojalla on eläinpölyllekin allergiaa. Meillä on eläimiä ulkona, mutta pöly kantautuu sisään. Mikään ruoka-aine ei ole näyttänyt ihotestissä mitään, mutta omasta kokemuskesta tiedän että muna, kala, kananmuna, tomaatti, peruna. Nämä ainakin. Imetän poikaa ja minun piti olla myös syömättä näitä. Vaikka nyt syön näitä (kokeilumielessä) aineita posket on silti hyvänä.
Homeopaatti sanoi että kun saadaan "vika" korjatuksi alkaa itsestään lapsikestämään.
Kannattaa käydä!
minulla on tyttö,4,5v.Hänellä on atopia ja allergioita aika paljon.Vuosia sitten kokeilin homeopatiaa ja tulos oli loistava ,iho parani,suoli toimi ja tyttö oli terve.
Ihottuma kyllä palasi,mutta aloitin taas uuden kuurin, noin kuukausi sitten ja hyviä merkkejä on taas nähtävissä.
Suosittelen lämpimästi.Olemme täällä suomessa kyllä niin jäljessä vastaavanlaisissa eri vaihtoehtohoidoissa,että ihan säälittä(myös itseni)onneksi aurani ovat auenneet kaikelle tämänlaiselle.
Sain lääkäreistä meinaan tarpeekseni ja oivalsin monta asiaa,myös homepaatset lääkkeet.
Minun käsitykseni mukaan tyttäresi sai avun, koska hoitava taho otti teidät vakavasti, sillä oli teille riittävästi aikaa ja saitte vaikutelman, että teitä oikeasti halutaan auttaa. Tästä meillä lääkäreillä on oppimista.
Tämä ei kuitenkaan tarkoita sitä, että näyttöön perustumattomia huuhaa-hoitoja (homeopatia, vyöhyketerapia etc.) pitäisi alkaa viljelemään yhtään enempää. Euroopassa laitetaan myös rypsiöljyyn dioksiinia. Kaikkiin hölmöyksiin ei tarvitse lähteä mukaan.
Eli kun lääkärit alkavat antaa enemmän aikaa, huomiota ja ymmärrystä pikkulapsille nämä alkavat parantua ihan samalla tavalla kuin homeopatialla? Eli tosi helppo homma. Nyt vain lääkäritkin pidentämään vastaanottoaikojaan ja antamaan huomiota niin alkavat sairaat lapset parantua.
Monet kymmenet tuhannet kanssasisaresi -ja veljesi Euroopassa hoitavat potilaitaan myös homeopaattisesti ja opiskelevat lääketieteen ohella tätä huuhaahoitomuodoksi haukkumaasi. Usko pois kyllä sinunkin silmäsi vielä avartuvat sillä täällä Suomessakin lääketiede ja lääkärikunta on ja alkanut yhä enemmän kiinnostua homeopatiasta hoitomuotona.
Sinulle on esitetty monenmonta kertaa kysymys ja tuodaankin se taas esille. Milloin aiot tutustua homeopatiaan käytännössä? Homeopatiaa kohtaan sinulla tuntuu olevan säännöllisestä kirjoittelusta päätellen riittävästi aikaa ja paljonkin kiinnostusta. Käytä se aika käytännön työhän tutustumiseen niin lupaan että nykyinen kriittisyytesi joutuu ihan uuteen valoon..........