Avioero/sairauspäiväraha

Minula tuli ero ja nyt olen masentunut ja saanut siihen lääkityksenkin jotta selviäisin jollain tavalla.
No nyt olen työmarkkinatuella ja tilanteeni on toivoton sillä jo arkiset askareetkin tuottavat ongelmia! Kuinka tuota sairauspäivärahaa haetaan ja jos sitä saan niin miten asiat toimivat että mihin kaikkeen pitää todistuksia sun muita laittaa etteivät tuet katkea? Joku kirjoitti tuolla netissä että sairauslomaa saa vain 2 kuukautta ja sen jälkeen joutuu pois sairauspäivärahoilta ja saatta joutua jopa hoitolaitolseen.
282
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Varaa aika paikalliseen terveyskeskukseen ja pyydä päästä lääkärin juttusille. Lääkäri sitten arvoi onko tarvetta tarkempiin tutkimuksiimän psykiatrisella polilla vai ei. Lääkäri voi kirjoittaa sinulle heti sairaslomaa 0-14pv ja psyk.polilla voidaan kirjoittaa enemmänkin jos tilanne on paha. Yleensä ei kuitenkaan yli 2vk sairaalomaa ekalla kerralla saa.

Sitten kun olet saanut sairaslomatodistuksen lääkäriltä niin toimitat sen Kelaan ja haet Kelasta sairauspäivärahaa sille ajalle mille sairasloma on kirjoitettu. Työmarkkinatukea haet sairaslomaa edeltävään päivään saakka ihan normaalisti. Jos sairasloma on lyhyt ja kestää vain muutamia päiviä (1-5) niin silloin ei kannata edes hakea sairauspäivärahaa vaan normaalisti työmarkkinatukea. Kirjoitat vain siihen työmarkkinatukilappuun minä päivinä olet ollut sairaa ja liität sairaslomatodistuksen mukan hakemukseen.

Jos saat enemmän sairaslomaa niin sitä yleensä ketjutetaan ja joudut hakemaan ain uudestaan jokaisen sairaslomatodistuksen ajalle sairauspäivärahaa. Kannattaa varautua siihen että sairauspäivärahan maksut ovat epäaäännöllisempiä kuin työmarkkinatuen ja sen käsittely kestää vähän kauemmin.

Sairauspäivärahaa voit saada 300 päivän ajalta ennen kuin sinun pitää alkaa kuntoutusta tms. asioita miettimään. Hoitolaitokseen ei joudu sairasloman takia vaikka se kestäisikin tuon 300pv. Kuntoutus on yleensä laitoksessa järjestettävää mutta mitään pakkohoitoa tai osastohoitoa se ei ole. Enemmänkin jossain maaseudun lomakartanossa vietettyä yhteisterapiaa yms.

Äänestä

Lääkärihän se on ollut joka lääkityksen on antanut niin eikö olisi luonteva kääntyä hänen puoleensa sairasloma-asiassa. Kuten yllä sanottiin niin anot rahaa sieltä kelasta. Lisäisin sen että työkkäriin et mitään ilmoita ennenkuin sairasloma on myönnetty. Joskus meinaan sairaspäivärahaa ei myönnetä vaikka lääkäri sitä esittääkin. Sairasetuushakemuksissa pitää muistaa aina keskittyä siihen kuvaukseen kuinka sairaus haittaaa työ/toimintakykyä, ei itse sairauden kuvaamiseen.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


pimeydentango67 kirjoitti:

Minula tuli ero ja nyt olen masentunut ja saanut siihen lääkityksenkin jotta selviäisin jollain tavalla.
No nyt olen työmarkkinatuella ja tilanteeni on toivoton sillä jo arkiset askareetkin tuottavat ongelmia! Kuinka tuota sairauspäivärahaa haetaan ja jos sitä saan niin miten asiat toimivat että mihin kaikkeen pitää todistuksia sun muita laittaa etteivät tuet katkea? Joku kirjoitti tuolla netissä että sairauslomaa saa vain 2 kuukautta ja sen jälkeen joutuu pois sairauspäivärahoilta ja saatta joutua jopa hoitolaitolseen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu