Siis, jos oon 11-vuotias, ja mulla on 3.5cm kikkeli... Onks se normaalii?? Erektiossa se on n. sentin pidempi. Tiiän, että näitä ei pitäis ruveta mittaileen, mutta tuntuu vähän nurkkaan ahdistetulta, kun luen näitä "Oon 10v. ja mun muna on 11.5cm pitkä." voisko joku auttaa??
Onko mulla "liian" pieni?
7
771
Vastaukset
- Moikkelismoijee
Itse siis olen tyttö joten en tiedä asiasta oikeen et onks normaalii vai ei :D Mut kannattaa käydä vaikka kouluterveydenhoitajalla niin se varmaan osaa neuvoo sua tai sitten vaikka vanhemmilta kysyä. Tai jos sulla on isoveljee niin kysy siltä. :)
Jos sulla ei oo murrosikä vielä kunnolla alkanut niin ei oo mitäään huolta asiasta. Penis kasvaa vasta murrrosiässä.
Murrosikä alkaa yleensä siitä kun kivekset lasketuu peniksen juuresta alemmas kivespusseihin roikkumaan. Penis alkaa kasvaa pituutta sekä paksuutta. Karvoitus alkaa kasvaa peniksen juureen sekä kainaloihin. Ääni alkaa muuttua (äänenmurros). Pituuskasvu kiihtyy (kasvupyrähdys), jolloin jaloissa voi tuntua kipua varsinkin iltaisin. Mielialat vaihtelevat kovasti.- VenaaKasvupyrähdystä
Olet 11-vuotias poika eli et vielä lähelläkään murrosikää. Muutaman vuoden voit odotella rauhassa. Sinun pitäisi olla vielä ihan iloinenkin siitä, että murrosikä on kaukana, niin ehditpähän kasvaa lisää pituutta, etkä jää alle 170 cm lyhyeksi tapiksi.
- tyttelityy555
Näin tyttönä en tiedä onko normaalia, mutta jos asia mietityttää voit jutella esimerkiksi vanhemmille, isoveljelle (jos on), kouluterveydenhoitajalle tai jollekin muulle luotettavalle henkilölle.
- niiimhhhhha
Mulla oli about saman pituinen ennenkuin murrosikä alkoi sitten alkoi kasvaa nopeasti nytten 14cm erektiossa ja olen 15vuotias.
- Kelelslslsl
Olet 11 ja sulla on 3.5cm lepona joka on 6-7cm kun seisoo.
Mul oli sun ikäsenä kans joku saman pituinen.
Nyt oon 13.5 v ja mul on lepona joku 10 ja stondikses 13 - Anonyymi
Mä oon 16 vuotias poika minun penikseni on levossa 3 cm vain kovana 12cm onko normaalia
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä
Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain17410688Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?
Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-8510179Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin2325619Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli
Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.1784448- 1712925
Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia
Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom1262914L/OVER ikuisesti minun
Aivan järkyttävä sarja. Ei voi olla katsomatta, mutta tuo omat muistot mieleen. Näyttelijät näyttelevät turhankin hyvin381726Mitä voisit miehenä tehdä?
Suojellaksesi kaikkia naisia ja että heillä olisi juuri sinun käytöksen takia edes vähän turvallisempaa. Mitä miehenä2981318Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!
Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov61170Onnea Maria ja Vilma Amazing Race -voitosta!
Maria Guzenina ja Vilma Vähämaa voittivat Amazing Race Suomi -kisan. Voiton hetkellä Guzenina paljasti, miksi valitsi Vi161094