Kunnossapito

Liukkaatpihat

Olen ihmetellyt jo kauan, mistä töistä huoltoyhtiöt rahastavat taloyhtiöitä. Taloyhtiömme ns. huolto- ja kunnossapitotöistä huolehtiii iso Espoolainen huoltoyhtiö, tai näin pitäisi olla, mutta asia ei vaan toimi, niin, kuin sopimuksissa lukee. Talvella auraukset ja hiekoitukset hoidetaan huonosti jos ollenkaan. Virka-ajan jälkeen ja viikonloppuisin huoltomiehen saaminen paikalle mahdotonta. Kun soittaa päivystysnumeroon 24/7, ilmoittavat, että työ suoritetaan arkipäivänä virka-aikaan. Osaako kukaan neuvoa, olisiko pk-seudulla työnsä hoitavaa huoltoyhtiötä.

7

659

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • huoltopomo

      Ei virka-ajan ulkopuolella tehdä kuin pakolliset asiat. Ovenavaus, oven lukitus, valojen korjaus rappuun, hissin korjaus jos yhtiössä liikuntakyvyttömiä. Vesivahinkojen korjus ym.

      Ärsyttää kun meillekin soittelee idiootit ja luulee palvelua kaikki tehdään 24/7.

      Kannattaa lukea se sopimus,

    • käyttäkääjärkeäihmiset

      Huoltoyhtiön päivystys 24/7 tarkoittaa sitä, että normityöajan klo 7-15 ulkopuolella tehdään ainoastaan kiireelliset työt ja välitöntä korjaustarvetta vaativat hätätyöt. Työt tehdään normityöajan puitteissa. Jos wc-pönttö on vuotanut jo kolme viikkoa, eikä asukas ole siitä huoltoyhtiölle ilmoittanut, niin ei se kiireelliseksi siinä yhteydessä muutu, kun asukas on sitten huonon päivän jälkeen nukkumaan menossa eikä saa unta, kun pytty lorisee.

    • olekiitollinen

      Taloyhtiö maksaa huoltoyhtiölle 390 eur/kk eli vuodessa 4.680 euroa. Tähän hintaan sisältyy liputukset virallisena ja vakiintuneina liputuspäivinä eli lipun nosto ja lasku (19 x 2) 38 käyntiä, sauna- ja pyykkitupalistojen vaihto joka maanantai, ja perjantaisin saunojen ajastaminen käyttökuntoon (käyntejä 2 x 52 viikkoa) 104 käyntiä, energiamittareiden luenta kunkin kuukauden viimeinen päivä eli 12 käyntiä, muita huoltokäyntejä eli hana tiputtaa, wc vuotaa, patterit ei lämpene jne. eli n. 25 käyntiä, 24/7 päivystys hätätilanteita varten, ainakin kaksi kertaa viikossa (joissakin tapauksissa jopa päivittäin) ulkoalueiden siivoaminen mm. tumpit, juomatölkit, purukumit, makeispaperit jne , kesällä nurmikon leikkaus huoltoyhtiön kalustolla ja polttoaineella 1x viikko eli 14 käyntiä, syksyllä lehtien haravointi/keräys vähintään 3 käyntiä. Lumitöitä ja hiekoituksia talvessa keskimäärin 17 käyntiä (tietenkin huoltoyhtiön kalustolla ja polttoaineilla).
      Käyntikerran hinnaksi muodostuu korkeintaan 20 euroa, josta maksetaan arvonlisävero ja työntekijän palkka. Ja aina huoltoa moititaan, että ne eivät viitsi tehdä yhtään mitään. Hyvin monessa taloyhtiössä on asukkaita, jotka eivät viitsi edes omaa roskapussiaan viedä taloyhtiön jätekeräyspisteeseen, vaan tunkee sen pussin taloyhtiön pieneen piharoskikseen. Sieltä löytyy kotitalouden roskapussien lisäksi kenkiä, lakanoita, vaatteita, vaippoja, käytettyjä kuukautissuojia, alushousuja jne. Menkää nyt hyvät ihmiset katsomaan peiliin ja lakatkaa moittimasta huoltoyhtiöitä! Huoltomiehen työ on raskasta työtä - kovaa hommaa. Siihen ei kuka tahansa pärjää. Repikää siitä....

    • jdjdjdjd

      390 euroa? Lienee Halsua kyseessä?

    • Semmonensoitto

      Ja kun asukas ei saa ikkunaa auki, soitetaan huoltoyhtiön, että pitää tulla avaamaan ikkuna jos ikkuna sattuisikaan avatessa menemään rikki, saa huoltoyhtiö maksaa vahingon - niillähän on vastuuvakuutus.

    • Ilmane

      Jokaisen ihmisen elämän perusopintoihin pitäisi kuulua pakollinen viikko töissä huoltoyhtiössä ja siivousfirmassa, niin ei tulisi näitä iänikuisia "mistä me oikein maksamme" -kitinöitä. Huolto- ja siivousfirmat voisivat joskus mennä vaikka viikoksi lakkoon, niin sekin selventäisi "mistä te oikein maksatte". Molemmat on sellaisia hommia, että tavallinen ihminen ei huomaa mitään kun huoltomies ja siivooja tekevät työnsä normaalisti. Mitään kiitosta ei tule. Mutta jos he tekevät työnsä huonosti tai jättävät tekemättä, se kyllä huomataan. Varsinkin kiinteistönhoitoon kuuluu paljon tehtäviä, jotka eivät "näy" asiakkaalle mitenkään. "Mitä siellä lämmönjakohuoneessa ja iv-konehuoneessa muka on sellaista mitä tarvitsee viikoittain tarkastaa tai säätää", jne. Jne. Mutta jos asiakas haluaa säästää, niin kyllä kitistään kun on liian kylmä tai kun on liian kuuma tai kun on piha aurattu liian myöhään tai liian aikaisin, kun on lumet läjitetty väärään paikkaan jne. Kyllä te saatte taloonne huoltomiehen auroineen päivystämään vaikka ympärivuorokauden, jos rahaa löytyy. Ai niin, mutta kun mikään ei saisi maksaa mitään.

      • Ex-puheenjohtaja

        Valveutuneen taloyhtiön johto jakaa asukkaille huolto- ja siivoussopimuksen liitteenä olevan hoito-ohjelman, joka kertoo, mitä ja milloin yhtiössä tehdään. Nykyään monella yhtiöllä on omat nettisivut, jonne ohjelman voi ladata. Tiedottakaa, niin pääsette vähemmällä urputtamisen kuuntelulla.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuinka Riikka Purra on parantanut Suomen kansalaisen elämää?

      Haastan kaikki perussuomalaisten kannattajat kertomaan konkreettisia esimerkkejä kuinka Riikka Purran harjoittama politi
      Maailman menoa
      100
      4002
    2. Iso poliisioperaatio Lapualla

      Paikalla oli silminnäkijän mukaan myös kolme ambulanssia. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011924650.html Onko virpo
      Lapua
      69
      3830
    3. Riikan antisakset leikkaavat bensan hintaa ylöspäin

      Sannan aikoina bensaa sai 1,3 euron litrahinnalla ja Riikka leikkasi sen euron ylemmäksi reiluun 2 euroon. Joko on saks
      Maailman menoa
      44
      2235
    4. Sukupuolineutraalit liikennemerkit yksi persujen älynväläys

      Samassa rytäkässä kaikki syrjäseutujen bussipysäkkien liikennemerkitkin vaihdettiin, vaikkei bussia ole liikennöinyt enä
      Maailman menoa
      56
      2214
    5. Oletko nähnyt hänet ilman...

      Vaatteita!?
      Ikävä
      58
      2104
    6. Oon niin surullinen

      Ettei meistä tullut sitä mitä toivoin
      Ikävä
      52
      1766
    7. Mitä sitten odotat

      Jos seurailet vain tekemisiäni
      Ikävä
      27
      1439
    8. Kehu kaivattuasi

      Mikä hänessä on parasta? Jos osaat kertoa muuta kuin ulkonäköön liittyvää, niin ansaitset mitalin.
      Ikävä
      110
      1228
    9. Vuoksesi kaiken

      Tekisin vuoksesi kaiken. Enemmänkin. Kunpa tietäisi ja hyväksyisit sen. Ymmärtäisit, en voi elää ilman sinua. En halua
      Ikävä
      115
      1193
    10. Missä yleensä törmäät kaivattuusi??

      Tai näet hänet!!
      Ikävä
      60
      1129
    Aihe