Päivytys ei onnistunut täysin

bitti.poikittain

Päivityksen jälkeen Windows Defender antaa ilmoituksen: (0x800705b4)
Mitähän olisi tehtävä ?

12

421

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • NSAylipappi

      Kokapa nyt windows toimisi?

      Kokeile uudestaan!

      • NSAylipappi

        virhekoodi 0x800705B4 tarkoittaa ERROR_TIMEOUT. Tee seuraavat toimenpiteet ongelman selvittämiseksi:

        - Windows Updaten vianmääritys:

        1. Paina Windows-X ja valitse Ohjauspaneeli

        2. Kirjoita Ohjauspaneelin oikean yläkulman hakuruutuun vianmääritys ja paina enter

        3. Klikkaa Vianmääritys -> Järjestelmä ja suojaus -> Windows Update

        4. Seuraa näyttöön tulevia ohjeita

        5. Kokeile asentaa päivitykset uudelleen

        - Windowsin käynnistäminen 'puhtaana'

        1. Poista käytöstä mahdollinen kolmannen osapuolen palomuurisovellus ja/tai antivirus tai muu turvasovellus

        2. Suorita ns. puhdas käynnistys

        3. Kokeile asentaa päivitykset uudelleen


    • Dadaaaaaa
      • OikeatohjelmatDEB

        Jos haluu käyttää windows ohjelmia, onnistuu se helposti winen maksullisella versiolla jossa on helpottavat toiminnot. Toimii uusimmatkin win ohjelmat Ubuntussa.
        https://www.codeweavers.com/
        Ilmainen on Wine
        https://www.winehq.org/
        Tämän saa myös Ubuntun sovellusvalikoiman kautta. Wine joutuu asetteleen sopivaksi, ne ohjeet on netissä.

        Mutta älä käytä niitä jos ei ole hyvää syytä! Moni win ohjelma voi olla vakoileva jos winen päästää nettiin.


    • Auttaako tuo, huono suomennos?

      "Avaa Windowsin päivitykset napsauttamalla "Lisäasetukset"
      Tyhjennä vaihtoehto saada päivitykset muille Microsoft-tuotteille, kun päivität ikkunat
      Käynnistä uudelleen ja tarkista sitten päivitykset
      Päivitysprosessin on nyt suoritettava onnistuneesti (huomaa, että saatat joutua käyttämään sitä useammin kuin kerran saadaksesi kaikki päivitykset)
      Heti kun saat viestin "Laitteesi on ajan tasalla", siirry "Lisäasetukset" uudelleen ja valitse uudelleen vaihtoehto saada muita Microsoft-tuotteita koskevia päivityksiä
      Tarkista päivitykset uudelleen, sinun pitäisi nyt ladata ja asentaa ne"

      Joskus tuo Norton mulla tietokoneessa estää jotain Mikkiksen päivityksiä estämällä joidenkin asetusten sorkkimisen Mikkikseltä

    • bitti.poikittain

      Ei autanut ohjeet tein vian määrityksen ja palautin koneen alkuperäis asetuksiin, mutta edelleenkään se ei suostu ottamaan viimeksi tullutta päivitystä. Se jää jauhamaan älä katkaise virtaa tietokoneesta. Se jauhoi sitä koko eilisen päivän. Päivitys ruudussa on seuraavat tekstit: Windows Defender Antivirus - KB 2267602 ( kuvaus1.259.310.0) odotetaan asennusta.
      2017 - 12 Kumulatiivinen päivitys Windows 10 Version1709x64 - pohjaisille järjestelmille
      (KB 4054517) Ladataan - 0 %

      • WitunWindoosa

        Niitä monikäynistyspäivitysten ihanuuksia
        Hukkaa nepan välissä ja siinä sitä ollaan


      • catalogista

    • öhöhöhööhöh

      Meikäläiselle tuntemattomia murheita, kun en ole käyttänyt Defenderiä hetkeäkään, vaan pilvipalvemisesta toimivaa Pandaa, joka potkaisee Defenderin pois käytöstä.

      • defender__

        Mistä päättelit että päivitysongelman aiheuttaja tässä kyseisessä tapauksessa on juuri tuo Defender. Käytän itse Defenderiä, eikä se ole koskaan aiheuttanut mitään ongelmaa.
        Kyllä ne kolmannen osapuolen ohjelmat niitä ongelmia useimmiten aiheuttaa.


      • WIN-DOShit

        Puhukaaa te mitä haluatte. Oikea syy virheilmoitukseen on että nettiyhteys on katkennut!

        uudestaan käynistys voi sössiä nettiyhteyttä usein ja ainakin sen avaaminen väliköynistyksissä tuntuu joskus olevan tuskaisen hidasta!
        Windowsin päivitys kun nyt n taas tällainen.


    • deemiss

      Windows 10 päivityksiin on pari peruskikkaa:

      1. Kun Windowsin päivitys sanoo "älä katkaise yhteyttä", sitä yhteyttä ei saisi katkaista. Pitää antaa päivityksen rullata vaikka useaita tunteja menisi, päreet palais ja hiusket harmaantuis.

      2. Päivityksen onnistumiseen voi vaikuttaa niin, että ennen päivityksen alkamista putsaa rekisterivirheet, levyvihreet ja poistaa sälät tietsikasta sekä päivittää ajurit.

      3. Jos päivitys jumittuu mustaan näyttöön (eli uudelleenkäynnistys ei onnistu), sitten huomaa että USAlaisilla saiteilla on ollut jotain infoa siitä että (automaattista) uudelleen käynnistystä päivityksen aikana häiritsisi jos sulla on langaton näppis ja/tai hiiri (tai muu väline) USB-vastaanottimella tietokoneessa. Itse poistan aina nuo USB:it päivityksen ajaksi.

      4. Kikka jota usein neuvotaan, on poistaa ennen päivitystä mennä kohtaan Windows Update/Lisäasetukset poista ruksi kohdata "Ota mukaan muiden Microsoft-tuotteiden.... "
      (muista onnistuneen päivityksen jälkeen käydä lisäämässä ruksi takaisin!)

      Jos päivitys meni pieleen, Windows yrittää automaattisesti uudelleen, joten ei hätää. kyllä se yleensä kolmannella kerralla onnistuu. Ym. kikoilla kuluu vähemmän vatsahappoa neutraloivia lääkkeitä :)

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rakastan sinua

      Anteeksi että epäilin sinua.. ❤️
      Ikävä
      60
      854
    2. Naisten top-5 red flagit

      1. Feminismi: kertoo keskenkasvuisuudesta, välttää vastuuta tekemällä miehistä kestosyyllisen kaikkeen 2. Ylipaino: kiel
      Ikävä
      111
      813
    3. Medvedev: Suomi tuhoutuu ydinsodassa ensimmäisenä

      Venäjän ydinaseilla on lyhyin matka Suomeen, joten ydinsodassa Suomi tuhoutuu heti sodan alkuminuuteilla, muilla mailla
      Maailman menoa
      240
      699
    4. Mitähän meinaat

      Vai meinaatko mitään kohtaamisen suhteen?
      Ikävä
      51
      691
    5. Oletko hyljännyt minut mies?

      Toivottavasti et. 🥺🥺🥺🥺🥺
      Ikävä
      49
      609
    6. Tiedätkö kaivattusi musiikkimaun?

      Minkälaisesta musiikista hän pitää?
      Ikävä
      57
      570
    7. Onko se loukkaavaa

      Kun joka kerta tuijotan sun peppua. En mahda sille mitään, että se vangitsee katseeni. Pohdin vain että ei minusta ole k
      Ikävä
      91
      540
    8. Jippii ! Zoon konkurssia tutkitaan .

      Vihdoinkin jotakin tietoa.
      Ähtäri
      22
      536
    9. Nykytiedon valossa

      Tekisitkö nykyisellä tietämyksellä jotain toisin ja mitä se olisi?
      Ikävä
      76
      533
    10. Onko kaivattusi seinäruusu?

      Kun hän saapuu paikalle, huomaako kukaan, vai kääntyvätkö päät? Onko se hyvä vai huono juttu? Oletko sinä huomattu vai
      Ikävä
      43
      518
    Aihe