A350 business

Pete3x

Moi, millainen oli lehtokokemus a350 koneessa busineksessa tai economyssa? Matkaa odotellessa tammikuun puolenvälin jälkeen. Oltu pari kertaa halifaxin kautta playa del Carmenissa nyt suoralento a350:llä.

8

416

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Thaimaansuora

      Tälle kysyjälle vastaus on myöhässä, mutta ehkä muille hyödyksi. Ensi kertaa 350:n bisneksessä. Pidin enemmän vanhempien koneiden bisneksestä: 350:n bisnesluokassa on ahtaampaa, penkki vanhaa vastaavan luokan penkkiä kapeampi ja kovempi ja kun penkin laskee alas, jalat painuvat ahtaaseen koloon. Keskipenkeillä ei ole 350:ssä ylälokeroita, joten tavarat mätetään ikkunarivin kanssa samoihin lokeroihin. Voi olla työlästä kaivella sieltä omiaan. Tarjoilu OK, samantyyppistä kuin ennenkin. Ns. amenity kit ollut useamman vuoden samanlainen, pussukan sisällön saisi uudistaa. Aika harva tekee mitään korvatulpilla, kun joka istuimella on kuitenkin vastamelukuulokkeet, joilla voi myös eliminoida ympäristön hälyä, enkä ole monen nähnyt käyttävän silmälappujakaan... itse en tarvitse matkan aikana hammasharjaakaan, mutta joku ehkä.
      Minusta Finnair voisi miettiä uudelleen bisnesluokan, varsinkin kun tämän tyypin koneita tulee vielä lisää.
      Ei ole kokemusta konetyypin economystä, mutta puutteista huolimatta bisnes on silti todennäköisesti tilavampi. Ja juomavalikoimaa ei voi moittia, päinvastoin!

    • Lentomatkustaja

      Itse lentoneessa ei ollut sen kummemmin vikaa, vaikka vanhempien Aibussien businesluokka mielestäni paljon tyylikkäämpi. 350:n business jotenkin kolkko ja paikat ahtaita. Sen sijaan parannettavaa oli kyllä henkilökunnan palveluilmeessä. Osa lentoemännistä ”kokeneita” ja väsyneen ja pahantuulisen näköisiä jo Helsingistä lähtiessä. Olin ensimmäistä kertaa 350:ssä ja erityisesti palveluilmeestä johtuen ennakko-odotukset eivät täyttyneet. Lento oli AY025 7.1.2018.

    • Lentelijä

      Lentoemännät saa hymyn huulille vasta perillä kohteessa kun asiakkaista päästy eroon ja oma lomanen odottaa. Samaa henkilökunnan "pahantuulisuutta" koettu Thaimaan lennolla jokunen vuosi sitten. Käsittämättömän huonoa palvelua vauvan kanssa matkustavaa kohtaan jouduin sivusta seuraamaan. Eipä ole tullut finskiin kajottua sen koommin kun Qatar aloitti lennot Helsingistä, eikä ole ikävä tullut.

      • Matkailuexpertti

        Suomalaisten lapsiperheiden kiljuvat kakarat ovatkin ongelma Finnairin koneissa. Ei ihme, jotta matkustamohenkilökuntakin on niistä saanut tarpeekseen.


      • Kyyninen_ihminen

        Ne "kiljuvat kakarat" maksavat sinunkin eläkkeesi.


      • Matkoilla.jatkuvasti
        Matkailuexpertti kirjoitti:

        Suomalaisten lapsiperheiden kiljuvat kakarat ovatkin ongelma Finnairin koneissa. Ei ihme, jotta matkustamohenkilökuntakin on niistä saanut tarpeekseen.

        Kerrotaan, että kantasuomalaiset eivät enää tee lapsia. Mistä sitten johtuu, että lentäessäsi missä päin maailmaa tahansa, aina sattuu lennolle vähintään yksi kiljuva ja häiriköivä suomalaistenava.


      • lentäjäässä
        Kyyninen_ihminen kirjoitti:

        Ne "kiljuvat kakarat" maksavat sinunkin eläkkeesi.

        Päivän paras vitsi. Mitään eläkettä ei enää 30 vuoden päästä ole olemassakaan.


      • Minäminäminäminä
        Kyyninen_ihminen kirjoitti:

        Ne "kiljuvat kakarat" maksavat sinunkin eläkkeesi.

        Hahaha eikä maksa


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      90
      7424
    2. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      222
      7275
    3. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      135
      5000
    4. Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen

      Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos
      Maailman menoa
      119
      4659
    5. PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT

      * * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *
      Maailman menoa
      39
      4530
    6. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      82
      4236
    7. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      108
      4027
    8. Ootko sä nainen suuttunut

      jostain? Harmi jos tullut väärinkäsityksiä.
      Ikävä
      158
      1674
    9. Nainen, sanotaan että totuus tekee kipeää

      Ehkä mutta se voi olla myös se kaikkein kamalin asia kohdata. Kuplassa on turvallista, kun tietää vähemmän on helpompi.
      Ikävä
      9
      1449
    10. Valtio lopettaa pienituloisten perheiden kylpylälomien tukemisen

      Pienituloiset suomalaiset ovat voineet vuosikymmenten ajan hakea tuettuja lomia terveydellisin, sosiaalisin ja taloudell
      Maailman menoa
      231
      1296
    Aihe