Mistä näitä titteleitä oikein sikiää?
Tänään IH uutisoi, että perustetaan uusi hyvinvointikoordinaattorin virka ja kyse on hyvinvoinnin ja terveyden edistämisen palvelualueen johtajasta.
Voi hyvä tavaton millaisia sanahirviöitä, jotta työ kuulostaisi tarpeelliselta!
Mikä on palkka ja mikä koulutus? Onko tehtävään hakukin?
Tänään IH uutisoi, että perustetaan uusi hyvinvointikoordinaattorin virka ja kyse on hyvinvoinnin ja terveyden edistämisen palvelualueen johtajasta.
Voi hyvä tavaton millaisia sanahirviöitä, jotta työ kuulostaisi tarpeelliselta!
Mikä on palkka ja mikä koulutus? Onko tehtävään hakukin?
Vastaukset 25
Vanhimmat
Haku? No nythän vitsin murjasit😅
Organisaation koon sopeuttamisen asukaslukua vastaavaksi sijaan organisaatiota paisutetaan tällaisilla turhilla viroilla. Järjetöntä.
Näitä väliportaan pomoja on jo nyt varmaan puolet liikaa ja koordinaattoreista huolimatta väki lähtee hakemaan hyvinvointia muualta.
Onko koordinaattori aiemmin toiminut sosiaali- ja terveyspuolella,
Ja onko tehtävä nyt siirretty hyvinvointipalveluihin, jotta tehtävä ei vaan siirtyisi soteuudistuksessa pois kaupungilta, kun ei enää jostain syystä olekaan sosiaalipuolen tehtävä?
Pitäähän Mäkilän rouvan työpaikka turvata, kuuluu Railin suojelukseen.
Joo-o eli nyt ollaan sitten rakentamassa tuplaorganisaatiota. Ei kiesus sentään
Siis onko tämä uusi tehtävä, vai onko tässä jo joku?
On, kaupungin nettisivujen mukaan Kirsi Mäkilä
Onko jotain sukua jollekkin muulle Makilalle
Nähdäkseni Heikki Mäkilän vaimo on kyseessä. Kumpikin kaupungin palkkalistoilla.
Onko paikka avoinna?
Hei Rekryrekry. No ei tietenkään ole......muuta kuin virallisesti
Näin hyvä verkosto toimii, minä ensin sitten suku. Entäs sitten. ? Nyt Mäkilät joskus oli Koskiset ja ketä muita sukuja lienee ollut. Turuset, ei ei yksinäinen ratsastaja, ei kun hän onkin soutaja alavirralta.
Valtuusto on nyt päättämässä koordinaattorin virasta
http://kokoukset.heinola.fi/dynasty/cgi/DREQUEST.PHP?page=meetingitem&id=20185144-3
Lähtökohta siis on, että henkilöstön määrä ei lisäänny, eli oliko tässä ajatuksena perustaa uusi valovoimainen virka jollekulle kivalle ihmiselle, nyt kun virkaa ei tarvitse laittaa hakuunkaan "talon ulkopuolelle"?
Kenelle tämä virka perustettiin?
Ja miksi?
Eikö näitä palkkiovirkoja ole jo tarpeeksi jaeltu? Ja mitään hyötyä niistä ei ole ollut!
Mäkilästä ei tullut kaupunginjohtajaa, mutta ainakin puoliso sai lohdutusviran suojatyöpaikan muodossa.
Eli Mäkilä lupasi luoda uusia työpaikkoja ja pitää kiinni lupauksista.
Toivottavasti tulee päteviä hakijoita, ettei rva Mäkilän pakko valinta ole edessä.
Rva Mäkilä saa tehdä virkamiespäätöksiä rahan käytöstä. Se sujuvoittaa toimintaa ja hyvinvointi kasvaa kohisten.
Hoitajien tietotoimiston mukaan täysin turha virkanimike, joka vain hajoittaa nykyistä organisaatiota ja tuo uuden ylimääräisen byrokratiatason kaupunkiimme.
Harmittavaa huomata, että taloudellisen kestävyyden tavoittelun ja turhien tehtävien karsimisen sijaan kaupungin päättäjät perustavat täysin tarpeettoman viran.
Tällainen koordinaattori on tarpeeton ja on käsittämätöntä, että koordinaattorista leivotaan nyt mm. oppilashuollon esimiestä! Kaupungissa tarvittaisiin rahaa paljon tärkeämpiin menoihin.
Harmillista, että jotain viestejä poistetaan. Ilmeisesti Heikki seuraa tilannetta poistamalla viestejä, joiden sisältö vahingoittaa puolison tahratonta mainetta.
Kuka Heikki?
Liittyykö tähän virkaa kin nyt jotain epämääräistä? Onko kaveri- tai palkintovirka?
Kyseessä lienee todellakin palkintovirka.
Ei ole ainoa palkintovirka Heinolassa. Toivottavasti saadaan loppumaan, kun uusi kaupunginjohtaja astuu virkaansa.
Työpaikkailmoitus oli jossain, mutta esityslistalla sitä ei mainita ja
Virkaan tuli VAIN yksi hakemus, siis yksi, vakituiseen virkaan - voitteko kuvitella!
Mikä on tarvittava määrä virkaan hakijoita Heinolassa?No,siis riittää,kun on sukulainen,tai jotenkin muuten pedrom tuttu.