Flash ja pelit netissä

tää_on_niin_tätä

Facebookissa oleva peli vaatii käynnistettäessä, että Flash Player pitäisi päivittää. Kuten arvata saattaa, se päivittäminen ei kuitenkaan auta mitään. Mistä homma oikein kiikastaan? Sama juttu kaikilla selaimilla.

8

221

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • päivitys-oikein

      Päivititkö seen oikein käyttämässäsi käyttöjärjestelmässä?

      • tää_on_niin_tätä

        Mitä mahdat tarkoittaa, mutta siinä olevasta linkistä käynnistin päivityksen, ja päivitys eteni sujuvasti eikä mitään virheilmoituksiakaan tullut. Muuta en ymmärtänyt tehdä. Ja on Win10 kyseessä.


      • päivitys-oikein
        tää_on_niin_tätä kirjoitti:

        Mitä mahdat tarkoittaa, mutta siinä olevasta linkistä käynnistin päivityksen, ja päivitys eteni sujuvasti eikä mitään virheilmoituksiakaan tullut. Muuta en ymmärtänyt tehdä. Ja on Win10 kyseessä.

        Ilmeisesti sitten asensit sen oikein.

        Tarkoitin sitä patenttivarmaa keinoa että ensin lataa installerin täältä
        https://get.adobe.com/flashplayer/
        Ja sitten asentaa.

        Jotkut nimittäin lataa vain sen installerin ymmärtämättä että sen lataaminen ei pelkästään riitä. Sitten vain ihmettelevät.


    • smör.oss

      Flash-pelejä voi kokeilla muuallakin kuin naamakirjassa.
      Vika voi olla siinä pelissä.

    • tää_on_niin_tätä

      Ongelma ratkesi!
      Peli ei siis käynnistynyt Operassa, Firefoxsissa eikä Chromessa. Kokeilin sitten piruuttani Edgeäkin. Siinäpä peli yllättäen toimikin, ja mikä ihmeellisintä tämän jälkeen ko. Flash-peli alkoi toimimaan myös Operassa, ei kuitenkaan näissä kahdessa muussa selaimessa. Kuinka tällainen on ylipäätään mahdollista?

      • Windowsissa on Flash tuki valmiina ei tarvitse nysväillä mitään playeri asennuksia. Niillä todennäköisimmin tekee vain sotkuja jotka voi näkyä esim. kun päivityksistä tulee uusi Windows.

        Joten toisin sanoen olet voinut sotkea sen Windowsin. Ne Flash jutut joiden tarvitsee toimia toimivat kyllä siinä Edgessä.


    • Flash_aktiiviseksi

      Voi olla sitten niin että selaimen asetuksissa Flash ei ole aktiivinen.
      Eli se pitää aktivoida selaimen asetuksissa.

      • tää_on_niin_tätä

        Meinaat että Edge olisi käynyt ronkkimassa Operan asetuksista Flashin päälle :)
        Todennäköisempää olisi että Edge olisi käynyt muuttamassa jotain Windowsin asetuksissa.
        Flash asetus on Operassa ennallaan, ilmeisesti yllättävään toimivuuteen on jokin muu syy.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin Enter-napilla tehdään miljardi euroa - Helsingissä

      "Ei se nyt niin kovin ihmeelliseltä näytä. Tavallinen nappi, musta muovinpala, joka kököttää parikymppiä maksavan mustan
      Maailman menoa
      17
      11003
    2. Eipä tunnu se "pedofilia" huuto kiinnostavan

      Lähinnä se sekohäirikkö ressukka joutuu itse vastaileen itselleen, mitään näkyvyyttä ei saa, palstalla ylipäätään on hyv
      Maailman menoa
      77
      10164
    3. Minulla ei ole ketään muita

      Enkä halua ketään muita kuin sinut.
      Ikävä
      47
      4221
    4. 4,5 promillee

      Aika rajut lukemat joku eilen puhaltanut.
      Suomussalmi
      24
      3922
    5. Jätä minut rauhaan

      En pidä sinusta. Lopeta seuraaminen. Älä tulkitse keskustelutaitoa tai ystävällisyyttä miksikään sellaiseksi mitä ne eiv
      Ikävä
      35
      3716
    6. Ben Z: "SDP ei ole ollut 50 vuoteen näin huolissaan velasta"

      "– Olen ollut eduskunnassa noin 50 vuotta, eikä SDP ole koskaan ollut niin huolissaan velasta kuin nyt. Se on tietysti h
      Maailman menoa
      56
      3614
    7. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      41
      3463
    8. Perussuomalaiset kirjoittaa vain positiivisista uutisista

      Ei tarvitse palstaa paljon seurata, kun sen huomaa. Joka ainoa positiivinen uutinen Suomen taloudesta tai ylipäätään, ni
      Maailman menoa
      7
      3365
    9. Harmittaako sinua yhtään?

      Tuntuuko pahalta ollenkaan?
      Ikävä
      53
      3153
    10. Voiku saisi sen sun

      Rakkauden kokea. Tykkään susta niin paljon edelleen.
      Ikävä
      42
      2875
    Aihe