Flash ja pelit netissä

tää_on_niin_tätä

Facebookissa oleva peli vaatii käynnistettäessä, että Flash Player pitäisi päivittää. Kuten arvata saattaa, se päivittäminen ei kuitenkaan auta mitään. Mistä homma oikein kiikastaan? Sama juttu kaikilla selaimilla.

8

248

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • päivitys-oikein

      Päivititkö seen oikein käyttämässäsi käyttöjärjestelmässä?

      • tää_on_niin_tätä

        Mitä mahdat tarkoittaa, mutta siinä olevasta linkistä käynnistin päivityksen, ja päivitys eteni sujuvasti eikä mitään virheilmoituksiakaan tullut. Muuta en ymmärtänyt tehdä. Ja on Win10 kyseessä.


      • päivitys-oikein
        tää_on_niin_tätä kirjoitti:

        Mitä mahdat tarkoittaa, mutta siinä olevasta linkistä käynnistin päivityksen, ja päivitys eteni sujuvasti eikä mitään virheilmoituksiakaan tullut. Muuta en ymmärtänyt tehdä. Ja on Win10 kyseessä.

        Ilmeisesti sitten asensit sen oikein.

        Tarkoitin sitä patenttivarmaa keinoa että ensin lataa installerin täältä
        https://get.adobe.com/flashplayer/
        Ja sitten asentaa.

        Jotkut nimittäin lataa vain sen installerin ymmärtämättä että sen lataaminen ei pelkästään riitä. Sitten vain ihmettelevät.


    • smör.oss

      Flash-pelejä voi kokeilla muuallakin kuin naamakirjassa.
      Vika voi olla siinä pelissä.

    • tää_on_niin_tätä

      Ongelma ratkesi!
      Peli ei siis käynnistynyt Operassa, Firefoxsissa eikä Chromessa. Kokeilin sitten piruuttani Edgeäkin. Siinäpä peli yllättäen toimikin, ja mikä ihmeellisintä tämän jälkeen ko. Flash-peli alkoi toimimaan myös Operassa, ei kuitenkaan näissä kahdessa muussa selaimessa. Kuinka tällainen on ylipäätään mahdollista?

      • Windowsissa on Flash tuki valmiina ei tarvitse nysväillä mitään playeri asennuksia. Niillä todennäköisimmin tekee vain sotkuja jotka voi näkyä esim. kun päivityksistä tulee uusi Windows.

        Joten toisin sanoen olet voinut sotkea sen Windowsin. Ne Flash jutut joiden tarvitsee toimia toimivat kyllä siinä Edgessä.


    • Flash_aktiiviseksi

      Voi olla sitten niin että selaimen asetuksissa Flash ei ole aktiivinen.
      Eli se pitää aktivoida selaimen asetuksissa.

      • tää_on_niin_tätä

        Meinaat että Edge olisi käynyt ronkkimassa Operan asetuksista Flashin päälle :)
        Todennäköisempää olisi että Edge olisi käynyt muuttamassa jotain Windowsin asetuksissa.
        Flash asetus on Operassa ennallaan, ilmeisesti yllättävään toimivuuteen on jokin muu syy.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. VVM Riikka Purra ministerin asemassaan valehteli ja rikkoi perustuslakia.

      Valtiovarainministeri Riikka Purra (PS) kiisti Ylen ykkösaamussa luvanneensa ennen vaaleja, ettei pienituloisilta leikat
      Politiikka
      38
      9602
    2. Purra ennen vaaleja: "pienituloisten etuuksista leikkaaminen ei meille käy"

      "...perussuomalaisten ero muun muassa kokoomukseen, joka haluaa leikata pienituloisten etuuksista, se ei meille käy."
      Maailman menoa
      35
      3569
    3. Ammattiliittojen jäsenmaksut valtion maksettavaksi

      Ammattiliitot neuvottelvat jäsenilleen paremmat palkat, jotka lisäävät valtio verotuloja. Tästä syystä valton tulee maks
      Maailman menoa
      29
      3138
    4. Toksinen persuvasemmisto

      Kun toksiset ihmiset eivät kykene hallitsemaan sinua, saamaan sinua näkemään asiat niin kuin he haluaa, toimimaan niin k
      Maailman menoa
      20
      2790
    5. Rikkaiden ja yritysten veroaleen ei ole varaa

      Ei pieni Suomi pysty elättämään vanhenevaa väestöä nykyisellä veroasteella. Ainakin 5-prosenttiyksikköä pitää kokonaisve
      Maailman menoa
      19
      2355
    6. Riikka Purra: Autoilu tulee Suomen valtiolle pyöräilyä edullisemmaksi! Siksi pyöräetu poistettiin!

      🐸🐸🐸🐸🐸 Perussuomalaisten trollitehdas kiukkuaa kun Riikka Purra päästi taas sammakoita suustaan että autoilu tulee S
      Maailman menoa
      339
      1835
    7. Kerro tarinasi

      Miten kaikki alkoi.
      Ikävä
      95
      1235
    8. Tikkunenällä on kovat luulot itsestään

      Mut ei tarjottavana muuta kuin katkeruutta, ilkeyttä ja ilkeä luonne hyih.. oikea miesten nielijä Onneksi kaivatullani
      Ikävä
      13
      1183
    9. Miten määrittelisit suhteesi häneen?

      Mistä on kyse?
      Ikävä
      93
      1083
    10. Mitä muru toivot

      Oikein kovasti?
      Ikävä
      94
      1023
    Aihe