APUA!!!!!!!! MULLA ON MURROSIKÄ!!!!!!!,!

muija10v

Siis olen 10, ja minulla on alkanut murrosikä (rinnat on kasvanut, hiki haisee, valkovuotoa jne.). Minua nolottaa kun kellään muulla meidän luokalta ei ole alkanut murrosikä, eli olen ensimmäinen. Menkat minulla ei ole vielä alkanut. Onko jollakin muulla sama tilanne, tai voisiko joku neuvoa miten saisin itsetuntoa?

6

662

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Murrosikä alkaa jokaisen kohdalla yksilöllisesti. Sitä ei tarvitse hävetä. Murrosiän alkaminen ja sen tuomat muutokset kehossa voivat alkuun hämmentää ja tuntuvat nololle esim koulun liikuntatuntien yhteydessä kun vaatteita vaihdetaan.
      Parasta kuitenkin olla rohkeasti oma itsesi sellaisena kuin olet. Muut ikätoverit tulevat pian perässä mitä liittyy murrosikään. Voit salaa seurata muita tyttöjä niin huomaat pian miten heilläkin alkaa murrosikä.
      Varaa mukaan kouluun pikkuhousun suojia, ettei tule vahinkoa. Suoja on helppo vaihtaa vessassa heti kun tarvetta ja se hävitetään roskikseen.

    • cfffzffffffffff

      Suomi24:stä tommosia kyselevät on 60-vuotiaita Jouneja.

    • saeran

      Älä huoli, murrosikä alkaa kaikilla eri aikaan. Itsellä alkoi myös ensimmäisenä luokasta. Sun pitää vaan pitää pää pystyssä. Älä välitä, jos jotkut vähän kiusoittelevat. Pian sun kavereillakin alkaa murrosikä. Pidä koulussa aina pikkuhousun suojia mukana.
      Ja pikku vinkki mikä oli musta aina kivaa, et jos oli koulu untia eikä halunnut uida. pystyt vaan sanoo opettajalle et sun kuukautiset alko. Niin et joudu uimaan XD

    • Anonyymi

      Mul on vähä samatilanne :/ mul on sillee kasvanut rinnat ja meidän KAIKKI luokkalaiset tuijottaa mua kokoajan..

      • Anonyymi

        No en usko että kaikki tuijottelee, susta vaan päässäsi tuntuu siltä. Pidä riittävän väljiä vaatteita, älä ole joku houkka tyrkky niinkuin jotkut koululaiset nykyään vaikuttavat olevan. Mä en muista että mä olisin kouluaikanani tuijotellut ketään, no silloin ainakin meilläpäin koulutytöt pukeutuivatkin asiallisesti.


    • Anonyymi

      En todellakaan usko, että kukaan tuijottaa suoraan sinun murrosikääsi ja siihen liittyviä muutoksia. Se on oikeastaan pelkkä tunne sisälläsi. Jos joku vilkaisee sinua, se on lähinnä uteliaisuutta miten murrosiän alku näkyy tai miten se etenee. Siitä ei kannata olla huolissaan eikä sitä tarvitse nolostella tai hävetä. Ymmärrän, että itsellesikin tilanne on melko uusi, mutta pian toiset tulevat samaan tilanteeseen. Ole vain rohkeasti oma itsesi äläkä liikaa kiinnitä huomiota itseesi tai muihin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin teki sen, mihin muut eivät pystyneet - sote kerralla maaliin

      Yli 15 vuotta Suomessa vatvottu sote-uudistus meni lopulta läpi Sanna Marinin hallituksen aikana. Edeltävät hallitukset
      Maailman menoa
      73
      8084
    2. Marinin hallitus hyväksyi soten (105-77) vuonna 2021

      vastaan äänesti Kok, persut, KD, Liike Nyt. Nyt on sitten käynyt niin kuin on käynyt. Pääkirjoitus: Sanna Marin jätti
      Maailman menoa
      90
      5727
    3. Enää viisi yötä Sannan kirjaan

      Ihan täpinöissään tässä odotellaan. Vaikea pysytellä aloillaan, kun koko ajan tekisi mieli jo kirjakauppaan rynnätä, mut
      Maailman menoa
      42
      3871
    4. Pikkupersu osoitti olevansa hieman yksinkertainen

      "Heikosti älykkyystesteissä pärjänneistä lapsista tulee muita todennäköisemmin ennakkoluuloisia ja konservatiivisia", uu
      Maailman menoa
      90
      3634
    5. Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessään

      mutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät
      Maailman menoa
      41
      3300
    6. Kannattaako suomalaisen duunarin enää äänestää vasemmistopuolueita

      sillä eivät ne tunnu kovasti ajavan suomi-duunarin etuja. Jos katsotaan Vasemmistoliittoa, niin sehän on ihan feministi
      Maailman menoa
      54
      3242
    7. Lehtinen: "Oli demareidenkin onni, että valkoiset voittivat sodan 1918"

      Lasse Lehtisen mukaan vasemmalla on radiohiljaisuus hänen uutuuskirjastaan, "Läheltä piti. Kansakunnan hurjat hetket" L
      Maailman menoa
      111
      2975
    8. Jos on heikkolahjainen ja laiska koulupudokas, niin silloin äänestää vasemmistopuolueita

      näin tämä on käytännössä aina mennyt. Jos ei älyä ole paljon suotu, niin ei silloin inssiksi opiskella, vaan päädytään
      Maailman menoa
      21
      2950
    9. IL - 100 000 potentiaalista sotilasta pakeni Ukrainasta!

      "Ukrainasta nuorten miesten joukkopako Liki 100 000 asevelvollisuusikäistä miestä on poistunut Ukrainasta parin viime k
      Maailman menoa
      45
      2834
    10. SDP:n valtuutettu valehtelee koulutuksensa

      SDP:n helsinkiläinen kaupunginvaltuutettu Mahad Ahmed käyttää maisterin titteliä suoritettuaan 60 opintopisteen epäviral
      Maailman menoa
      96
      2825
    Aihe