Siis olen 10, ja minulla on alkanut murrosikä (rinnat on kasvanut, hiki haisee, valkovuotoa jne.). Minua nolottaa kun kellään muulla meidän luokalta ei ole alkanut murrosikä, eli olen ensimmäinen. Menkat minulla ei ole vielä alkanut. Onko jollakin muulla sama tilanne, tai voisiko joku neuvoa miten saisin itsetuntoa?
APUA!!!!!!!! MULLA ON MURROSIKÄ!!!!!!!,!
6
682
Vastaukset
Murrosikä alkaa jokaisen kohdalla yksilöllisesti. Sitä ei tarvitse hävetä. Murrosiän alkaminen ja sen tuomat muutokset kehossa voivat alkuun hämmentää ja tuntuvat nololle esim koulun liikuntatuntien yhteydessä kun vaatteita vaihdetaan.
Parasta kuitenkin olla rohkeasti oma itsesi sellaisena kuin olet. Muut ikätoverit tulevat pian perässä mitä liittyy murrosikään. Voit salaa seurata muita tyttöjä niin huomaat pian miten heilläkin alkaa murrosikä.
Varaa mukaan kouluun pikkuhousun suojia, ettei tule vahinkoa. Suoja on helppo vaihtaa vessassa heti kun tarvetta ja se hävitetään roskikseen.- cfffzffffffffff
Suomi24:stä tommosia kyselevät on 60-vuotiaita Jouneja.
- saeran
Älä huoli, murrosikä alkaa kaikilla eri aikaan. Itsellä alkoi myös ensimmäisenä luokasta. Sun pitää vaan pitää pää pystyssä. Älä välitä, jos jotkut vähän kiusoittelevat. Pian sun kavereillakin alkaa murrosikä. Pidä koulussa aina pikkuhousun suojia mukana.
Ja pikku vinkki mikä oli musta aina kivaa, et jos oli koulu untia eikä halunnut uida. pystyt vaan sanoo opettajalle et sun kuukautiset alko. Niin et joudu uimaan XD - Anonyymi
Mul on vähä samatilanne :/ mul on sillee kasvanut rinnat ja meidän KAIKKI luokkalaiset tuijottaa mua kokoajan..
- Anonyymi
No en usko että kaikki tuijottelee, susta vaan päässäsi tuntuu siltä. Pidä riittävän väljiä vaatteita, älä ole joku houkka tyrkky niinkuin jotkut koululaiset nykyään vaikuttavat olevan. Mä en muista että mä olisin kouluaikanani tuijotellut ketään, no silloin ainakin meilläpäin koulutytöt pukeutuivatkin asiallisesti.
- Anonyymi
En todellakaan usko, että kukaan tuijottaa suoraan sinun murrosikääsi ja siihen liittyviä muutoksia. Se on oikeastaan pelkkä tunne sisälläsi. Jos joku vilkaisee sinua, se on lähinnä uteliaisuutta miten murrosiän alku näkyy tai miten se etenee. Siitä ei kannata olla huolissaan eikä sitä tarvitse nolostella tai hävetä. Ymmärrän, että itsellesikin tilanne on melko uusi, mutta pian toiset tulevat samaan tilanteeseen. Ole vain rohkeasti oma itsesi äläkä liikaa kiinnitä huomiota itseesi tai muihin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nasima löi Jussille luun kurkkuun
Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse4908561Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"
jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r1205852Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?
Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos2734828Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa
SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli584635Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta
Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s714166Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun
ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta1603940SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat
Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha1723778- 901718
- 991272
- 47889