Palstan käyttäjiä yritetään pistää alta lipan. Pitääkö tämän kaiken olla todella näin vaikeaksi tehty? Kuvat ovat todellisia kuva-arvoituksia, joita saa tihruta todella tarkkaan. Ja tekstit eivät ole asianmukaisia.
- Esim. jos käsketään valitsemaan HENKILÖAUTOJA, niin pitääkin valita myös kaikki kuorma-autot ja pakettiautot ja lavapakettiautot.
- Jos käsketään valitsemaan TEITÄ niin se tarkoittaa myös katuja.
- Uusimpana on LIIKENNEVALOJA, joita ei kuvista pysty kunnolla erottamaan, vaan arvaamalla täytyy laittaa.
- Entä mitä tarkoittaa KATUKYLTIT? Onko ne liikennemerkkejä vai mainoskilpiä?
reCAPTCHA on täyttä pelleilyä
26
297
Vastaukset
- FuckreCAPTCHA
Lisättäköön vielä, että kännykältä käytettäessä reCAPTCHA ei pääsääntöisesti toimi yleensä ollenkaan, vaan jää pyörittelemään.
Onko reCAPTCHAN tarkoitus kerätä klikkauksia? Sellaisia se saa usein 3-10 per kommentti.- Anonyymi
reCAPTCHA on ajanviete jotta keskusteluja keritään seulomaan mieleiseksi.
Ylös nostetaan turhanpäiväsistä että saadaan painettua esm poliisien teoista kerovat kommentit.
- reCAPTCHAonRoskaa
Täysin totta, huonommin toimivaa kuva-arvoitusautomaattia ei varmaan löydy koko maailmasta!
Saat klikkailla peräjälkeen kuva-arvoituksia ja moneen kertaan.....mikä vika oli siinä edellisessä, yksinkertaisessa yhteenlaskumodessa kun se piti vaihtaa tollaseen toimimattomaan järjestelmään?.
Siinä edellisessä yksinkertaisessa yhteenlaskumodessa edes kansan päässälaskutaito oli käytössä mutta ehkä Suoli24 ei halunnut jostakin syystä kansanosan sivistystä pitää yllä? - Huonosti-järjestetty
"Yritä uudelleen".
Otan usein kuvakaappauksen tuosta etsintäkuvasta. Kun sitten katson kaapattua kuvaa, en edes sitä suurentamalla löydä mitään sellaista, mitä osoittaisi ruksimani vääräksi.
Eli kyse ei ole väärästä vastauksesta, vaan väärästä oikeaksi tulkinnasta. - n11n.aina
Valitse kieleksesi englanti niin tulevat ohjeet oikein. Henkilöautojen sijaan näkyy "Cars" eli mikä tahansa auto pitää valita.
Kannattaa myö vaatia uusi recaptcha kunnes tulee joko "tie", "henkilöauto", "bussi" tai "kukkula". Nämä toimivat. Liikennemerkit menevät useimmiten pieleen, kun et tiedä kuinka paljon merkin reunaa saa näkyä kuvassa ilman että se on valittava.
Viime aikoina on ollut hidastelua eli kuvat eivät päivity ajoissa. Se tekee kirjoittelun vaikeaksi.
Suosittelisin kirjoittamaan rekisteröitynä kuten minä nyt. Loggaaminen sisään on helpompaa kuin recapchien kanssa pelleily ja voit esiintyä muulla tunnuksella kuin sillä millä olet rekisteröitynyt.- Siinäkin-vihhe
Paitsi että samaan ketjuun ei voi rekisteröityneenä kirjoittaa kerran, välillä pitää ladata uudestaan.
- Uusi.nimimerkki.HKI
Liikennevalokysymyksistä tuli mieleen ihan uusi ongelma:
Tarkoitetaanko, että pitää klikata ruudut, joissa liikennevalo palaa?
Aiemmin olen epäillyt sitä, pitääkö merkata esim. liikennevaloista klikkaamalla nekin ruudut, joissa on vain hyvin vähän liikennevalolaitteesta näkyvissä (esim. 2 x1 mm kokoinen alue)?
Onko matkailuauton näköinen auto bussi?
Henkilöautoja ovat kai myös avolava-autot?
Vesipostiin pitää kokemattoman hakea apua Aku Ankasta. Lisäksi näissäkin on hämärää joku kärpäsenpaskan kokoinen alue vesipostin reunalla joka menee kuvassa toisen ruudun puolelle, pitääkö se merkata?
Espanjalaiset kuvat kaupoista: Aika hämärää on, mikä on kauppa. Joku kyltti ison ikkunan lähettyvillä talon seinässä tuntuu kai olevan myös kauppa? bensiiniasema on kai kauppa. Parkkihalli ei ole kauppa.
Välillä saa kelata 8 ruutua läpi, vaikka vastauksissa ei ole virheitä. Tämä on tehty sen vuoksi, jotta rekisteröidy, kirjoita rekisteröityneenä ja paljasta itsesi nyt S24:lle, jotta heidän on helpompi kertoa nimesi ja osoitteesi poliitisen poliisin edustajille. Jos kirjoitat maahanmuuttovastaista asiaa, voi poliisi alkaa tiedustella S24:lta käyttäjän tietoja.
- Micce52__
Ymmärrän captchan käytön bottien torjumiseksi, mutta onkohan mahdollista vähän "rimaa" laskea? Nykyään pitää vastata yli 10 kertaa kysymyksiin. Toisaalta, harkitsee ainakin tarkasti mihin keskusteluihin viitsii kommentoida.
Tähänkin nyt taas 10 kierrosta kuvia ;( - Koska-kuntoon
Pitäisi saada nappi, mistä sen voisi kutsua. Nykyisin täytyy sivua latailla useasti.
- Ei-vaan-toimi
Koska tuo saadaan kuntoon. Taas oli yhtä uudlleenlatailua. On kuin lottokone.
- Uusi.nimimerkki.HKI
Tuohon voisi vaikuttaa se, jos sinulla on hyvin hidas nettiyhteys, kuten minulla joskus oli mökillä. Huono kenttä ja 4G yhteys sisällä. Asia parani jonkinverran, kun laitoin kunnon kaksiharavaisen MIME-antennin töllin ulkopuolelle. Isojen mäkien takia ei kuitenkaan hyviä yhteyksiä tullut. Yleensä jotain 2-7 mbs.
Toinen arvaus, onko koneessasi vähän muistia ja onko se siis hidas? Jos on oikein pitkä keskustelu, jossa on vaikka 100-400 viestiä, niin voi tulla ongelmia jollain vanhemmalla Android-tabletilla, esim. 3 vuotta voi jo olla liikaa, koska usein esim. Samsung myy vuoden markkinoilta olleita malleja.
Pari gigaa muistia on vähän.
Tavallinen PC on toiminut paremmin. Kaikissa pc-laitteissani jota käytän, on vähintään Windows 7 ja 4 gigatavua keskusmuistia.
- Ei-vaan-toimi
Koskahan tuo saadaan toimimaan kunnolla. Joka kerta arvoitus, tuleeko koko kysely näkyviin ja kuinka monta kertaa viesti täytyy ladata uudelleen. Se kutsunappi olisi välttämätön.
- VttuEttäVtuttaaTuoPska
En ole IKINÄ, KOSKAAN enkä MILLOINKAAN saanut hitaasti vaihtuvia kuva-arvoituksia eka kerralla läpi. En ikinä. AINA tulee "Please try again". JOKA HELVETIN KERTA. Vaikka 100% on oikein.
Olisi rasvatulle hirttoköydelle kunnolla töitä!!! - Tehdää-edes-jotain
Koettakaa saada tuo jo toimimaan. Kyllästyttää jatkuva tappelu tuon kanssa. Miten ihmeessä täällä tuo ei toimi, vaikka muuallakin käytössä ja toimii siellä kuin junan vessa?
- Eikö-mitään-tehdä
Uusi päivä alkoi taas tutulla sähläilyllä reCHAPTCHAn kanssa.
- Anonyymi
Ei vieläkään toimi odotetusti. Tähänkin täytyi ladata uudelleen viidesti.
Älkää tehkö mitään uudistuksia ennen kuin kaikki vanhat mokat on korjattu! - Anonyymi
Eipä ole vieläkään saatu kuntoon
- Anonyymi
Eipä ole vieläkään saatu kuntoon.
Juu, ja jotkin amerikkalaiset ajoratamaalaukset eivät ainakaan minusta muistuta suojateitä.
- Anonyymi
Jatkuvaa sivun latailua siinä toivossa, että tuo antaisi muutakin kuin vain "Yhteyden muodostaminen reCAPTCHA‑palveluun epäonnistui."
- Anonyymi
Kuuntelin juuri podcastia liittyen Suomi24:nkin harrastamaan bottiansaan. Kyse ei ole bottien tunnistamisesta vaan sitä tehdessäsi olet googlen palveluksessa ja opetat esim heidän itse ajavia autojaan tunnistamaan liikenteessä näkemäänsä paremmin. Vai minkä takia lähes kaikista kuvista sinun on etsittävä juuri henkilöautoja, busseja, moottoripyöriä, polkupyöriä, vesiposteja, liikennevaloja ja suojateitä? Jos me kaikki kieltäytyisimme täällä tuosta ilmaisesta työstä, kuvat poistuisivat täältä alle 24 tunnin.
- Anonyymi
Mikä tässä on. Kaikkialla muualla näyttää toimivan, mutta täällä tökkii pakasti.
Ei kannata yrittääkään uudistaa mitään, kun vanhat paikat rapisevat. - Anonyymi
Koska tämä mahdetaan viimein saada kuntoon? Tänään on taas saanut jatkuvasti ladata sivua uudstaan. Tai sitten koko tarkistusta ei ole ilmaantunut ja taas sivua latailtava.
Miksi koetetaan kehittää jotain uutta, kun samalla vedetään mukana vanhojen virheiden kivirekeä? Ei ihme, ettei systeemi toimi!- Anonyymi
Koittakaa jo tehdä jotain!
- Anonyymi
Pelleilyä tai ei, mutta ei ainakaan toimivaa.
- Anonyymi
Tarvittiin vain kahdeksan uusintalatausta ja sitten viimein tuo saatiin esiin.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin kaikkeen sinä ihastuit hänessä
Mikä oli se asia mikä vei jalat altasi? ❤️ Oliko jotain erityistä tilannetta vai tunne? Kenties monen sattuman summa? Ai908596Persut: haluamme lisää veroja!
Lisää lisää veroja huutaa persukuoro. Veroila Suomi nousuun! "Uusi matkailuvero eli matkailijamaksu peritään esimerki424748Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.
https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.414421Jos samassa autossa istuu romani, somali ja venäläinen, kuka ajaa?
Arvioiden mukaan romanit lähtivät noin 1000-luvulla liikkeelle pohjois-Intiasta. Nyt 1000 vuotta myöhemmin he ovat levit462633Numero josta kaivattusi tulee mieleen
Onko jokin numero joka yhdistää teidät jotenkin? Älä laita puhelinnumeroa.991510- 401306
Tämmönen höpsö
Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress441256Heräsin taas sinä mielessä
Miten voi haluta toista näin paljon? 😳 Kyllä meillä on muutenkin hyvä yhteys. Ehkä se tekee myös tästä niin voimakkaan?641162Jorman paluu sodasta Lieksaan oli katkera
Jorma Karhunen astui Lieksan asemalle. Aurinko paistoi, mutta Jorman maailma oli sumuinen. Takana oli se helvetti, jota391160Kannattaa toimia yleisesti ottaen
Ajoissa. Vaikka miten paljon haluan ja tunnen, olen löytänyt nyt elämääni jotain uutta ja se todennäköisesti edistyy, jo1671100