Bungalow beach

Onko kokemusta em hotellista/majoituksesta? Meillä meno tuonne 12.1., etäisyys kaupoille, Ranta, ravintolat ym? Kertokaa ensi kertaa Gambiaan matkaavalle pariskunnalle.
2289
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Tässä on nyt päivä toivuttu Gambian matkasta ja BB-hotelista. Jotain siis voin kirjoittaa.
Hotelli on ollut hieno. -Vaan ei enää. Mutta Afrikkalaisella tasolla mitattuna ihan kelpo. Siksi kai siellä jo kolme kertaa olen ollut (?). (Parempitasoinen kaksio osittaisella merinäköalalla.)
- Perussiisti
- Ei ole ollut lutikoita eikä muitakaan tuliaisia
- Rauhallinen
- Meren rannassa. Ranta on UPEA
- Hyvin (uskottavasti) vartioitu
- Pikkuinen minimarket
-Kaikenlaisia pikku kauppoja 100 m säteellä.
-Netti toimii, jos se toimii muualla. (kaksi eri wi-fi verkkoa: restaurant ja BB hotel). Hyvä wi-fi hotelissa vaan ei auta, jos koko verkko on ylikuormitettuna lähes koko ajan.
- Kaikki muukin toimii, mutta Gambian tavalla ja nopeudella. :-)

Hotelli sijaitsee Kotun alueella, jossa on muutama muukin hotelli sekä joitain ravintoloita. -toki myös ihan kaikkea muutakin Gambialaiseen tapaan. Kaikki tarjoavat sinulle ihan kaikkea. Hotellin alueella, joka on iso saa kyllä olla ihan rauhassa, siitä pitävät kyllä huolen.
- Ali Baba pizzeria and restaurant.
- Tandoori, intialainen ravitola. (Näillä on(?) sama libanonilainen omistaja joka kyllä pitää huolen, että asiakas saa palvelunsa. Omistajaa ei voi olla erottamatta iltaisin. :-)
-Captain's Table. Vähän laadukkaampi ravintola ihan BB:n vieressä.
- Lady Boss...-ei kokemusta.

BB - hotellin oma ravintola on kovin kuollut. Ihan sääliksi käy, kun kuitenkin joka ikinen päivä viisi tarjoilijaa kattaa kaikki pöydät asiakkaita varten ja lopputuloksena siellä syö yksi tai kaksi pöytäkuntaa. Ihmiset laittavat(?) itse ruokansa siellä. Ainakin kun katselee kuinka turistit kantavat leipää ja perunoita kohti huoneitaan.

Tai sitten kuten minäkin aina.....

Naapurissa on Kombo Beach hotelli, joka on ottanut valta-aseman alueella. Erinomainen ja runsas mannermainen aamiainen (350,-) sekä laadukkaampaa iltaohjelmaa joka ilta. Tästä huolimatta olen BB:n asiakas, koska se on hiljaisempi (todella hiljainen) iltaisin. Rummun hakkaamista ei jaksa joka ilta kuunnella yli kahta tuntia. BB.ssa voit kuunnella ja katsella merta. ;-)

Ensimmäinen kerta Gambiaan? Varautukaa kulttuurishokkiin ja yllättykää, koska se varautuminen ei riitä. Joka reissu sinne on "suuri seikkailu" pienine vivahteineen. Köyhyys siellä on koskettavaa. Ja siinäkin pitää huomioida, että ne ihmiset keiden kanssa turisti asioi, on se " parempiosainen" gambialainen.

Olisihan sinne paljonkin vinkkejä lisää, mutta tässä nyt jotain. Jos on tarvetta, niin kerron kyllä (jouko11 ääät Hotmail-com)

Parhaiten autat, kun tuhlaat paljon....... - mutta älä koskaan vapaaehtoisesti maksa ylihintaa.

1Äänestä
  • Suuret kiitokset! Tuossa oli jo paljon asiaa. Onneksi ollaan liikkeellä avoimin mielin, eikä haeta Kombo Beachin tyylistä hotellia, vaan rauhallisempaa. Mukava kuulla, että ranta on hieno, meressä lilluminen on ihanaa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Merjav kirjoitti:

Onko kokemusta em hotellista/majoituksesta? Meillä meno tuonne 12.1., etäisyys kaupoille, Ranta, ravintolat ym? Kertokaa ensi kertaa Gambiaan matkaavalle pariskunnalle.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu