Jalkoja pistelee

Montsaminttu

Hei! Olen 52-vuotias nainen, jolta on poistettu kohtu n. 3 vuotta sitten. Oikeastaan mitään sen kummempia vaihtarioireita ei ole ollut -lukuunottamatta poskien/kaulan alueen kuumoitusta silloin tällöin. Hikoilua tuohon ei ole liittynyt. Viimeisen kuukauden aikana on ilmaantunut outo jalkaoire.... jalkateriä pistelee ja väliin niissä käy ihan kuin sellainen "leimahdus". Jalat eivät ole kuumat - päinvastoin hyvin usein ihan kylmät, jopa kylmän nihkeät. Mutta tuo pistely.... ihan outoa. Muutaman kerran olen herännyt myös yöllä tuohon pistelyyn ja "kuumotteluun" / "leimahteluun" ja yöllä tätä on kestänyt ehkä tunnin-kaksi. Pistelyä on käynyt pari kertaa myös käsissä. Väliin tunne on molemmissa jalkaterissä toisinaan vain toisessa. Voiko nämä oireet olla vaihdevuosiin liittyviä? Onko jollain ollut samanlaisia oireita? Toinen oire, joka on ilmaantunut tässä ehkä noin vuoden aikana on ajoittainen nokkosrokko - voiko tämäkin olla vaihtarioire?

2

404

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kghklhgjkgfl

      Onko sinulla diabetes? Huonossa hoidossa oleva diabetes aiheuttaa jalkojen neuropatiaa joka ensivaiheessa oireilee tuollaisena pistelynä ennen kuin alkaa tulla tuntopuutoksia.

      • Montsaminttu

        Ei ainakaan pitäisi olla, sillä kävin kesäkuussa laajoissa verikokeissa ja siellä kaikki sokereita mittaavat arvot olivat kunnossa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      245
      4422
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      123
      2879
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      41
      2632
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      83
      1606
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      116
      1508
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      49
      1229
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      85
      1164
    8. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      202
      1052
    9. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      45
      996
    10. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      59
      993
    Aihe