Vuokralaisellakin oikeuksia???

kaikki_joskus_vanhenevat

Vanha sukulaiseni asuu kaupungin vuokra-asunnossa. Hänellä ei ole televisiota joten hän lukee paljon, kirjoja ja lehtiä. Nyt vuokranantaja kieltää häntä säilyttämästä kirjojaan asunnossa. Hänen siis pitäisi hankkia televisio vaikka ohjelmat eivät kiinnosta lainkaan. Onko hänellä mitään oikeuksia ja voiko kirjojen säilyttämisen asunnossa kieltää. Hän ei tupakoi eikä polta kynttilöitä sisällä joten tulipalovaaraakaan ei ole ellei tuli leviä naapuriasunnosta. Eikö vanhalla enää ole omaa kotia ja miten on mahdollista että asunnossa käydään "tarkastuskierroksella" silloin kun asukas ei ole paikalla?

8

217

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kodista_kaatopaikka

      Et sitten kehdannut sanoa, että sukulaisesi on romunkerääjä, jolla on kämppään hyvää vauhtia kertymässä kuutiometrikaupalla vanhaa kirjaa ja lehteä ja taudin edetessä ruvetaan seuraavaksi "säästämään" myös roskapussit ja ruoantähteet?

      Täysin perusteltua puuttua moiseen ennen kuin on kämpässä mieletön palokuorma ja noista ruoantähteistä aiheutuvat hajuhaitat, terveysriskit ja tuholaisongelmat (hyönteisiä tai jopa rottia/hiiriä) käsissä.

      • kaikki_joskus_vanhenevat

        Siis ei ole hamsteri joka säästää ruuantähteet. Ei vain tositv- ym. kiinnosta. Kirjallisuus ja lukeminen yleensäkin kiinnostaa. Jotenkin arvasin ettei vanhalle löydy ymmärtäjiä. No, neuvon sitten menemään kirjastoon lukemaan. Nekin vain suljetaan melko aikaisin.
        Kun itse tulet vanhaksi niin muistapa tuo äskeinen vastauksesi. Kun asuntoosi ängetään etukäteen sopimatta silloin kun et itse ole paikalla. Kun sanotaan mitä saat siellä säilyttää ja mitä et.


    • justmy2cents

      Vuokranantaja ei saa tulla asuntoosi ilman pätevää syytä ja tarkistuskäynti ei kuulu niihin, mutta kun kiellät vuokranantajaa tulemasta hänellä on lupa tulla poliisien kanssa ja näin ollen hän voi tehdä tarkastus käynnin. Näin olen ymmärtänyt/ lukenut ja kokenut. Ja jos ne lehdet alkavat kerääntyä asuntoon , sitä varten on kierrätyspisteet ja kirpputori jolla voit myydä lehdet nipuissa ja ehkä tienata parin uuden lehden verran (pääasia että päsee eroon ylimääräisistä). Ja kyllä vuokranantajalla on oikeus huomauttaa palokuormasta, mutta loppupeleissä kannattaa kääntyä palomestarin puoleen. Jos olisin vuokranantaja tässä vaiheessa voisin mahdollisesti auttaa kyseisen asukkaan(joka on oletettavasti iäkkäämpi) tekemään myynti ilmoituksen nettiin.(tämä veisi noin 3 minuuttia elämästäni ja samalla turvaisin sijoitukseni.

    • Kirjoja ja lehtiä saa vuokrakämpässä olla seinät täynnä kirjahyllyillä, täyttäen kaiken vapaan tilan seiniltä, mutta ei peittäen ikkunoita.

      Asunto ei ole arkisto, joten kaiken materiaalin on oltava näillä kirjahyllyillä siististi, ei kirjahyllyjä pitkin huoneita eikä poistumisteillä, kuten käytävillä. Ei lehti- ja kirjakasoja lattioilla ja röykkiöinä pöydillä.

      Valokuvista selviäisi, kumpi on oikeassa. Yleensä keskustelupalstalla asiasta nillittävä on väärässä, kun asiaa aletaan puolueettomasti tutkimaan.

    • Lukekaalakia

      LAKI ASUINHUONEISTON VUOKRAUKSESTA (AHVL 481/95 mukaan vuokranantaja voi käydä tarkastamassa asunnon kaksi kertaa vuodessa yhdessä sovittuna ajankohtana.

      • tryy

        Laissa ei ole mitään kaksi kertaa vuodessa tarkastusoikeutta. Varsin yleinen käytäntö lienee ettei tehdä käyntejä muulloin kuin peruskorjausten vuoksi tai poismuutettaessa.
        Tässäkin tapauksessa luultavasti huoltomies, kodinhoitaja tai naapurit reagoineet ennakoivasti.


      • tarvittaessa

        Jos vetoaa lakiin, niin täytyy pystyä myös esittämän teksti jossa jotain määrätään. Eli paska puhetta.

        Huoneistoon on sovittava käynti tarvittaessa.

        Näin lukee laissa

        22 §
        Vuokranantajan oikeus päästä asuinhuoneistoon

        Huoneiston kunnon ja hoidon valvomista varten vuokralaisen on viivytyksettä sopivana aikana päästettävä vuokranantaja huoneistoon.

        Jos huoneisto on tarkoitus myydä tai se on uudelleen vuokrattavissa, vuokranantajalla on oikeus näyttää huoneistoa vuokranantajalle ja vuokralaiselle sopivana aikana.


    • eawrsdtfygs

      Ehkäpä aloittajan sukulaiselle kannattaisi suositella kirjastokortin hankkimista. Kämpästä turha roina hittoon ja sillä hyvä. Vuokranantajalle ei kuulu pätkän vertaa se, miten kukakin asuntonsa sisustaa ja kirjat on yksi osa sitä asukkaan/vuokralaisen omaa henkilökohtaista irtainta. Vuokranantajalle ei kuulu pätkän vertaa myöskään se, onko vuokralaisella/asukkaalla telkkaria vai ei.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!

      "IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its
      Maailman menoa
      413
      9112
    2. Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa

      Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.
      Maailman menoa
      189
      3710
    3. Kuka pistetty kylmäksi

      Ketähän joutunu puukkohipan uhriksi? Tietääkö kukkaan?
      Kajaani
      20
      2173
    4. Mietin että

      Onko tarinallamme vielä luvussa tilaa kohtaamiselle vai jääkö se tähän.
      Ikävä
      86
      1367
    5. Postilaatikoista

      Tuntuu kaikki tietävän tekijän/tekijät, mutta miksi nimiä ei julkaista???
      Kihniö
      27
      1125
    6. Sylikkäin.

      Sylikkäin, suudellen. Milloin haluaisit näin nainen tehdä ? Vain häntä ajatellen 😘. Tietenkin jos häntä asia kiinnosta
      Ikävä
      66
      1122
    7. Oletko samaa mieltä

      Että on parempi olla erillään?
      Ikävä
      75
      1100
    8. Eemeli Peltosen viimeinen postaus Facebookissa!

      "Olen ollut kevätistuntokauden viimeisillä viikoilla paljon poissa eduskuntatyöstä. Sain toukokuussa hyvää hoitoa HUSiss
      Maailman menoa
      79
      1095
    9. Kaipaatko sinä

      Yhtään meidän katseita
      Ikävä
      108
      1084
    10. Nainen arvaa kuka

      En ikävä kyllä elä enää pitkään
      Ikävä
      55
      1053
    Aihe