Lappeenranta ja Imatra ovat alkaneet lämmitellä väestö kadon ja talouden taantuman vuoksi yhtä yhteistä kuntaa ja kaupunkia. T.Suni taitaa olla yksi ajatuksen esittäjistä. Lappeenrannan Uutiset lehdessä oli iso juttu. Kuulosti aivan järkevältä.
Valitettavasti Luumäen puupäät todennäköisesti ajattelevat, että turha on Saimaan kaupunkiin yhdistyä. Luumäki on sellainen "Kyläpahanen" että voi kyllä kilpailla, Lpr-Imat kokoisen kaupungin kanssa. 10 vuotta eteen päin ja Taavetin lukio on loppunut, S-market muuttunut Saleksi (Jurvalan Sale kuulema loppuu kesän 2018 jälkeen, nythän jo hyllyt on tyhjillään).
Lappeenranta ja Imatra=Saimaankaupunki suunnitelma
6
258
Vastaukset
- Taavetin-Vanha-Äijä
Luumäki liitettävä Lappeenrantaan ja mahdollisimman pian.
- qwerty4321a
Luumäen paras ominaisuus on se, että uutta tietä pitkin pääsee nopeasti pois. Luumäkeläinen on niin kateellinen, että luulee muiden olevan samanlaisia. Ajatellaan, että Lappeeseen yhdistymisen jälkeen kaupunki yrittäisi tieten tahtoen köyhdyttää ja kurjistaa liittyneen kunnan. Hassu ajatus tuollainen. Osoittaa millaista ajattelu on useimmilla pikku kuntien ihmisillä.
- Autio_keskusta
Et ole sitten käynyt vaikkapa Joutsenossa ennen ja jälkeen liitoksen?
- Salpa
Minimanin vierestä löyyy Lappeenrannan paras Kebab paikka, joten kyllä Joutsenossa tulee melko usein käytyä. S-market parkkipaikka näyttää ohi ajaessa olevan aina melko täysi. Hyvältä siellä kaikki näyttää. Ilman liitos olisi kurjistuva tuppu kylä. Asuntojen hinnat alkavat olla nykyisin Lappeenrannan tasoa. Aika hölmö pitää olla, jos luulee, että itsenäisenä pysymällä olisi pystynyt säilyttämään samanlaiset terveyden huoltopalvelut. Nyt on hyvä iso sairaala kohtuullisen lähellä. Aika jännä ajatus, että Suni pitää jopa Lappee-Imatraa pienenä talousalueena, toivoisi mukaan koko saimaan aluetta eli Savonlinna ja Mikkeli. Niin sitten jotkut Luumäen puupää ajattelee, että 4000as. kunta pärjää isompiaan vastaan.
- Ottomaanina
Kebabbihan se on tärkeintä maailmassa.
- Jurvalarulettaa
Luumäkeläinen juntti syö maajussin kaurapuuroa, eikä muusta tiedä. No onneksi kohta loppuu syöminen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oletko kertonut jo muille tunteistasi?
Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.854930- 402351
- 1912320
- 882241
- 1331909
ROTAT VALTAAVAT ALUEITA
Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj231748- 1781540
Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan
Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️161451Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut
Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh3461233- 351146