Millä perusteilla tuollainen Puhtausalan vuoden esimies valitaan?
https://homesiivous.fi/poistoan-niina-kesti-puhtausalan-esimies-kilpailun-voittoon
Hmm.???
Poistoa oy ssä on mainossivujen mukaan 100 työntekijää ja liikevaihto 2,5 miljoonaa ,
eli 1 työntekijä tekee 25000e liikevaihtoa. Siitä tekee Poistoa, vähän kiinteitä kuluja, yms. poistoa kulua.
sekä työntekijän sivukulut, niin lopputuloksena jää työntekijälle alle 1000e kuussa palkkaa.
Se on alle köyhyys rajan.
Onko se hyvä esimies, joka osaa pitää ilmaista työvoimaa??
POISTOA POISTOA
8
4245
Vastaukset
- Oletoikeassa
Niinpä niin, rehellinen yrittäminen Suomessa onkin haastavaa. Onneksi huijaaminen on helppoa.
- palkanlaskija
Aloittajallahan toimii tuo laskuoppi aivan loistavasti :)
Jos oikeasti haluat tuon liikevaihdon noin jakaa, niin tämän olisi 2083€/kk/työntekijä
Yrittämiseen liittyy paljon muitakin kuluja kuin vain työntekijän sivukulut, oletettavasti tässäkin yrityksessä.
Jos työntekijälle jää kuussa alle tonni, niin eipä hän taida tehdä täysi tunteja, tuntematta sen kummemmin kyseisen yrityksen käytössä olevaa työehtosopimusta. Ja tuosta tonnista onko verot jo pois? Tiesitkö, että työntekijä maksaa työnantajalle noin 1,5 kertaa tuntipalkkansa, ihan vain pelkkiä lakisääteisiä kuluja, ja siihen sitten muut päälle
Ei toi paritonnia liikevaihtoa työntekijää kohti nyt mitään ilmaisen työvoiman käyttöä ole :)- Anonyymi
Entäs työterveys lääkäri käynnit?
- Anonyymi
Joo ei mee tolla firmalla niinku stömssössä.
- Anonyymi
Miettikää tätä
suomenhomesiivousliitto.fi/
Liiton perusti Poistoa firman omistaja ja toinen saman alan toimija Vesa Toiviainen
Tehopuhdistus Vesa Toiviainen Oy. Kumpin mainostaa sivullaan liittoa ja että liito valvoo ja kordinoi alan toimijoita sekä parantaa palveluntuottajien laadunvarmistusta.
Tässä enää herää yksi kysymys, ketä he valvovat ?, yhdistyksessä ei tiettävästi ole muita jäseniä kuin he ja he siis valvoat itse itseään perustamallaan yhdistyksellä ?
Muutenkin etenkin Toiviainen Oy panettelee kotisivuillaan kovasti muita alantoimijoita ja on syvästi sitä mieltä että kukaan muu kuin he ei tiedä homesiivouksesta mitään.
Sanoisin että höpöhöpö firmoja kummatikin ja konkurssi tulee vielää !
Meillä työpaikalla oli Toiviainen Oy:ltä käyty kartoittamassa sisäilmaongelmaa, ja kuulin kiinteistön edustajalta että puhelimessa annettu kustannusarvio konsultointikäynnille ja raportoinnille ei pitänyt loppupeleissä kutinsa, vaan kustanne oli yli 50% isompi kuin puhelmitse oli esitetty. Myöskin lasku oli laitettu vasta kun yhtiömme oli päättänyt ettei kyseiseltä firmalta tilata muita toimenpiteitä kuin arviokäynti.
Siinä meni muistaakseni melkein kuukausi kun asiaa meillä ratkottiin, kun sitten heille ilmoitettiin ettemme tartu raportin mukaisiin ehdotuksiin, niin samalla päivämäärällä pamahti lähes 2000€ lasku pelkästä arviokäynnistä.
En suosittele heitä kenellekkään , joka välittää rahoistaan !- Anonyymi
Tehopuhdistus Vesa Toiviainen Oy ei tunnista tapausta.
- Anonyymi
Poistoalla tehdään töitä nollasopparilla
- Anonyymi
juurikin niin. Osa-aikatyö ja nollasopimukset. Tuntipalkka varmaan jotenkin kelvollinen
siivousalalle. Matalapalkka-ala. Nollasopimukset ovat opiskelijoille suunnattuja,
Ne yritysten avainluvut kannattaa katsoa vaikkapa finderistä.
Liikevaihto tarkoittaa yksikertaistettuna: myynti miinus ALV = Liikevaihto
Ko firman liikevaihto vuonna 2024 per henkilö oli 36000 euroa.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nasima löi Jussille luun kurkkuun
Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse4678381Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"
jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r1195760Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?
Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos2514702Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa
SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli494565Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta
Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s614075Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun
ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta1603900SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat
Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha1673692- 901667
- 901118
- 41809