6 Ystävän menettäminen

Sureva

Monen ystävän äkillinen menettäminen tuntuu todella pahalta. Menetin 6 ystävääni Loimaalla sattuneessa kolarissa, jonka syyksi on loppujen lopuksi saatu tiellä ollut liika loska. Itse en ole halunnut syyllistä ketään koko aikana, koska se ei tuo heitä takaisin.
Päivääkään en ole sen jälkeen elänyt, ettei olisi kyyneleet nousseet silmiini heitä muistellessaan. En tiedä miten voin koskaan päästä tämän yli. Auttakaa!

7

2631

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hoitsu

      Sulle on kyllä käynyt harvinaisen huono tilanne. Sen sijaan, että "tarvisi" surra vain yhtä, onkin useampia. Kliseeltä kuin se kuulostaakin, aika parantaa.

      Toivottavasti sulla on joku, jolle pystyt puhumaan asiasta. Myös paperille ajatuksiensa kirjoittaminen auttaa useita. Kirjoituksia ei tarvitse säästää ja joissain tapauksissa niiden "tuhoaminen" on jopa tärkeää.

      Ainakin se, että pystyt itkemään, kertoo jo että olet ymmärtänyt asian ja pystyt käsittelemään sitä. Kukaan ei pysty kertomaan kauan menee ennen kuin pystyy elämään täysin "normaalisti", mutta pääasia on, että jatkat elämääsi mahdollisimman normaalisti.

      Jaksamista =)

    • asdf

      Tuntuu pahalta kun kolmen nuoren olisi turvavyö voinut pelastaa,jos vaan olisivat viitsineet kiinnittää.

      • oids

        Niin,oma vika kun ei välitetä omasta hengestään,ei ole läheisillekään helppoa kun on menettänyt omaisen turhaan,kokemusta on.


      • turhaa syyllistää
        oids kirjoitti:

        Niin,oma vika kun ei välitetä omasta hengestään,ei ole läheisillekään helppoa kun on menettänyt omaisen turhaan,kokemusta on.

        Ei kysymys varmasti ollut siitä, etteivätkö he olisi välittäneet omasta hengestään. Tällaisia asioita tapahtuu, ja se hirveää, mutta jossitelun sijaan on tärkeämpää tehdä surutyötä.
        Jaksamista ystävänsä menettäneelle/menettäneille.


    • Lohdutusta...

      Aika parantaa ja kauniit muistot heistä säilyvät mielessäsi.

      Anna surulle aikaa. Selviydyt siitä kyllä. Keskustele asiasta jonkun kanssa, sillä asian tuominen ulos auttaa usein kestämään. Tärkeää on myös, että osaat surra, itket, kun tuntuu pahalta, sillä silloin suru ei jää sisällesi.

      Aika kultaa muistot ! Otan osaa suruusi !

    • Sureva

      Kiitos!
      Olen saanut lähes kaikista neuvoistanne apua ja yritän jaksaa. Olen purkanut sydäntäni ystävälle, joka ymmärtää minua. Se todella tuo ahdistukseen helpotusta, kun pääsee purkamaan patoutumia, jotka ovat syntyneet surun myötä. Eiköhän se tästä pikkuhiljaa ala helpottamaan.

    • myös surija

      Ihan ensin on korjattava tuo "syy" jos sillä nyt mitään väliä ylipäätään on. Tiellä ollut loska ei ollut syy tapahtumaan vaan liian suuri tilannenopeus siihen keliin ja kuljettajan kokemattomuus, myös turvavyö olisi saattanut pelastaa ihmishenkiä...
      Turha kuitenkin on pohtia syitä niillä ei ketään takaisin saa, asiasta puhuminen ja sureminen siihen vain auttaa. Aika kultaa muistot ja huomaat että olosi helpottaa kun olet saanut surutyösi lopuilleen, unohtaa et voi koskaan.
      Voimia ja jaksamista sinulle!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä yhteistä on sulla ja kaivatulla?

      Onko teillä samantyyppinen olemus tai luonne? Vai muistuttaako vartalonne toisiaan? Tai kasvot? Entä pukeutuminen? Onko
      Ikävä
      99
      1556
    2. Kerran oltiin mekin kahdestaan

      Saanko sanoa, että minua kyllä vähän huvitti jälkeenpäin? Olit kuin vapiseva jänis ketun vieressä valmis loikkimaan paik
      Ikävä
      13
      1246
    3. Ozzy Osbourne on kuollut

      Kevyet mullat ja R.I.P. Ei soi enää Paranoid.
      Maailman menoa
      234
      1243
    4. Persut yritti estää somalinaista väittelemästä lääketieteen tohtoriksi

      Yrittivät saada hänet lähihoitajakouluun, vaikka pärjäsi hyvin koulussa. Nyt hän on yliopistossa väitellyt lääketieteen
      Maailman menoa
      270
      1132
    5. Jos nainen harrastaa seksiä

      Useiden kanssa, miten se eroaa miesten mielestä siitä, jos miehellä on ollut useita s kumppaneita? Oletan että kaikki mi
      Ikävä
      179
      1013
    6. Naiset, naiset

      Älkää antako painonne nousta. Naisella ylipaino ei ole hyvä.💝
      Ikävä
      141
      1010
    7. Pihlaja-puulle

      Illat on mulle pahimpia. En tiiä miks se olis vaan parasta yöstä toiseen nukkua sun kanssa ja herätä sun kasvoihin. Jos
      Ikävä
      15
      1009
    8. Oikeasti, voitais mennä kahville

      ja jutella niin kuin normi-ihmiset. Kyllä toivon sitä. En pelkää kohdata enkä istua sun kanssa samassa pöydässä. Miten o
      Ikävä
      81
      999
    9. Yritin keväällä unohtaa sinut nainen

      mutta siinä kävi niin, että ikävä tuli korkoineen takaisin. Niin että mikä taikavoima sinulla on minuun, sitä joutuu mie
      Ikävä
      33
      842
    10. No mitä nyt

      Ollaanko vaiko eikö olla? Miehelle.
      Ikävä
      74
      839
    Aihe